Wikijunior:Zwierzęta/Wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Zwierzęta to głównie to organizmy, które się poruszają: koty, chomiki, dżdżownice, mrówki itp. Ale nie tylko. Pamiętaj, że również ukwiał jest zwierzęciem.

Małpa jedząca banana

Już z tego prostego wyliczenia widać, że świat zwierząt jest bardzo różnorodny. Żeby sobie z tą różnorodnością poradzić ludzie porządkują zwierzęta (i inne organizmy) dzieląc je na pewne kategorie. Żeby było łatwiej kategorie te tworzą pewien uporządkowany system. Zwierzęta są właśnie taką kategorią (kategoria ta nazywana jest "królestwo") wyróżnianą obok roślin czy grzybów.

Zwierzęta mają pewne wspólne cechy. Są to:

  • cudzożywność - oznacza to, że w ich organizmach nie powstaje pokarm niezbędny do życia. Muszą jeść.
Achemat komórki zwierzęcej. (kliknij w obrazek aby powiększyć)
  • budowa komórek - jeśli przyjrzeć się budowie komórek zwierzęcych widać pewne wspólne cechy takie jak: obecność jądra komórkowego, brak chloroplastów (składniki komórki występujące roślinach służące do produkcji pokarmu)

W tym podręczniku zostaną zaprezentowane niektóre grupy zwierząt. Szczególny nacisk został położony na te gatunki (gatunek jest zbiorem osobników najbardziej do siebie podobnych i tak na przykład wyróżnia się gatunek pies domowy lub kot domowy) z którymi macie szansę się spotkać.