XML/Zaawansowane koncepcje XML

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< XML

XML to wszechstronna technologia, której można używać w różnych kontekstach poza usługami sieciowymi. Oto kilka zaawansowanych koncepcji XML do zbadania:

formaty serializacji XML (JSON, YAML)[edytuj]

XML nie jest jedynym formatem używanym do reprezentacji danych strukturalnych. JSON (JavaScript Object Notation) i YAML (YAML Ain't Markup Language) to dwie popularne alternatywy, które są często używane w programowaniu stron internetowych i innych kontekstach. JSON to lekki format, łatwy do odczytu i zapisu, często używany w aplikacjach opartych na JavaScript. YAML to format czytelny dla człowieka, który jest często używany do plików konfiguracyjnych i wymiany danych między różnymi językami programowania.

Technologie baz danych XML (XPath, XQuery)[edytuj]

Bazy danych XML to bazy danych zoptymalizowane pod kątem przechowywania i wykonywania zapytań dotyczących danych XML. XPath i XQuery to dwa języki zapytań, które są często używane do wyszukiwania danych XML i manipulowania nimi w bazach danych. XPath to język do adresowania części dokumentu XML, podobnie jak ścieżki do plików są używane do adresowania plików w systemie plików. XQuery to potężniejszy język zapytań, którego można używać do wyszukiwania i przekształcania danych XML.

XML i powiązane technologie (XSL-FO, SVG)[edytuj]

XML może być używany do reprezentowania szerokiego zakresu danych, w tym ustrukturyzowanych dokumentów, grafiki i multimediów. XSL-FO (Extensible Stylesheet Language Formatting Objects) to oparty na XML język do formatowania i składu dokumentów. SVG (Scalable Vector Graphics) to oparty na XML język do opisu grafiki wektorowej, który może być używany w przeglądarkach internetowych i innych aplikacjach. Technologie te są często wykorzystywane w publikowaniu, drukowaniu i projektowaniu stron internetowych.

To tylko kilka przykładów z wielu dostępnych zaawansowanych koncepcji i technologii XML. XML to wszechstronna i potężna technologia, której można używać w różnych kontekstach i którą można łączyć z innymi technologiami, takimi jak JavaScript, CSS i HTML, w celu tworzenia bogatych i interaktywnych aplikacji.