Przejdź do zawartości

Zabawnik/Na kogo wypadnie, na tego bęc

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na kogo wypadnie, na tego bęc Wiele zabaw wymaga wyznaczenia kogoś, kto zacznie, zostanie ciuciubabką, wyjdzie za drzwi itp. Aby to ustalić, gramy w marynarza, butelkę. Albo przypominamy sobie jedną z wyliczanek – krótki rytmiczny wierszyk, kompletnie pozbawiony sensu. Osobę wskazuje ostatnia sylaba bądź ostatnie słowo. Raz, dwa, trzy – teraz ty!

MARYNARZ

[edytuj]

Przed rozpoczęciem gry należy ustalić, kto będzie odliczał i od kogo odliczanie się rozpocznie. Wybrany zostaje ten uczestnik, na którym odliczanie się zakończy. Uczestnicy chowają ręce za plecami i na umówiony sygnał pokazują dowolną liczbę palców. Następnie wszystkie pokazane palce sumujemy i zaczynamy odliczanie. W zależności od tego, w jakim celu gra się w marynarza, osoba wybrana jest uznawana za zwycięzcę bądź za przegranego, także w wersji „okrutnej”, czyli ten, kto zostanie wskazany, musi wybrać tego, kto zacznie.

KAMIEŃ, NOŻYCE, PAPIER

[edytuj]

Na dane hasło dwie osoby wyciągają zza pleców prawą dłoń w jednym z trzech ułożeń. Otwarta symbolizuje papier, zaciśnięta w pięść – kamień, z dwoma wystawionymi palcami – nożyce.

Kamień wygrywa z nożycami, bo może je rozbić. Nożyce wygrywają z papierem, bo mogą go przeciąć Papier wygrywa z kamieniem, który można nim owinąć. Pokazanie tego samego oznacza remis, więc grę powtarzamy.

METODA TIP-TOP

[edytuj]

Dwóch graczy ustawia się naprzeciwko siebie w odległości kilku metrów. Jeden wysuwa stopę i stawia ją tuż przed drugą, mówiąc przy tym „tip”. Drugi robi dokładnie to samo, przy każdym kroku wołając „top”. W ten sposób gracze zbliżają się do siebie, aż wreszcie stają tuż-tuż. Zwycięzcą jest ten, kto jako ostatni ustawił stopę między swoją drugą stopą a stopą przeciwnika.

BUTELKA

[edytuj]

Wszyscy siedzą w kółku, pośrodku leży butelka, którą należy kręcić jak bąkiem i czekać, aż się zatrzyma. Osoba, na którą wskaże szyjka butelki, odpada. Kontynuujemy zabawę, dopóki nie pozostanie tylko jedna osoba. Jeśli mamy mało czasu, butelka w pierwszej turze wskaże, kto będzie prowadzącym, kto pierwszy wyjdzie z pokoju itp.

WYLICZANKI

[edytuj]

Entliczek, pętliczek Czerwony stoliczek A na tym stoliczku Czerwony koszyczek A w tym koszyczku Czerwone jabłuszko A w tym jabłuszku Zielony robaczek Na kogo wypadnie Na tego – bęc.


Entele pentele sigi siaj rapete papete knot!


W pokoiku Na stoliku Stało mleczko I jajeczko Przyszedł kotek Wypił mleczko A ogonkiem Stłukł jajeczko Przyszła pani Pieska zbiła A skorupki wyrzuciła!


Ele mele dudki Gospodarz malutki Gospodyni garbata


Ene due rabe, połknął bocian żabę, a później chłopczyka. Co z tego wynika? Raz, dwa, trzy Wychodź ty!

Ene due rabe Zjadła baba żabę Ene due resz Zjadła baba wesz. Raz, dwa, trzy Bie-gasz-ty!

Ene due rabe Zjadł Tadeusz żabę Żaba Tadeusza W brzuchu mu się rusza Raz, dwa, trzy wychodź ty!

Ene due like fake Torba borba ósme smake Eus deus kosmateus Imorele BAKS!

Siedzi baba Na cmentarzu Trzyma nogi W kałamarzu Przyszedł duch Babę w brzuch Baba w krzyk A duch znikł!

Jedzie kareta Dzwonek dzwoni Powiedz, pani Ile w tej karecie koni (tu wskazana osoba musi powiedzieć, do ilu recytujący ma liczyć) Raz, dwa, trzy, cztery…

Tromf tromf Misia bela Misia Kasia komfacela Misia A, Misia BE Misia Kasia kom-fa-ce!

Pani Zo Zo Zo Pani sia sia sia Pani Zo pani sia Pani Zosia męża ma A ten mąż mąż mąż Bije wciąż wciąż wciąż A ten mąż bije wciąż Cie –bie!