Przejdź do zawartości

Asertywność/Komunikacja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Komunikacja[edytuj]

Filozofia zachowań asertywnych wychodzi z założenia, że każdy człowiek posiada pewne fundamentalne prawa. Według Herberta Fensterheima, specjalisty od public relations, brzmią one następująco:

  1. Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć — dopóki twoja działalność nie rani kogoś innego.
  2. Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie — nawet jeśli rani to kogoś innego — dopóki twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne.
  3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb — dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić.
  4. Bywają sytuacje między ludźmi, w których kwestia praw nie jest oczywista. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania i wyjaśnienia problemu z drugą osobą.
  5. Masz prawo do korzystania ze swoich praw


Znowu siedziałem do dziewiątej w robocie, bo nie byłem w stanie odmówić Robertowi napisania artykułu za niego.

Chociaż to nie była moja wina, podpisałam oświadczenie o spowodowaniu wypadku. Ten facet był tak nieprzyjemny!

Mam parę pomysłów, jak usprawnić pracę w naszej firmie. Ale kiedy pomyślę, że miałbym o tym pogadać z szefem, przechodzą mnie ciarki.

Czy znasz takie sytuacje z własnego doświadczenia?

Najlepszym miernikiem, czy zachowujesz się asertywnie, jest odpowiedź na pytanie - czy w codziennych sytuacjach udaje ci się osiągnąć to, do czego masz prawo, bez wywołania kłótni, poczucia winy itp.? Na pewno znasz ludzi, którzy bojaźliwie trzymają się z daleka jakichkolwiek konfliktów i sytuacji, w których mogliby być zagrożeni. Z drugiej spotykasz agresywnych, pewnych siebie krzykaczy, którzy w sposób nieprawdopodobnie bezczelny osiągną wszystko bez względu na cenę. Pomiędzy tymi skrajnościami znajduje się cały katalog manipulatorów, najczęściej nieświadomych swojego postępowania.

Ciężko jest zmienić ludzi z którymi pracujesz, mieszkasz, spotykasz się w tramwaju, czy w sklepie. Ale zawsze jest możliwe zmienić siebie :) Celem tej książki jest pokazanie technik postępowania, które nie są ani manipulacją, ani ucieczką, ani atakiem.

Podstawą prawidłowej komunikacji jest konstruktywne rozwiązywanie konfliktów oraz wyrażanie własnych uczuć sposobem zrozumiałym dla drugiego człowieka.