Delphi/Pierwsze okno

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Pierwsze okno[edytuj]

Każdy program systemu Windows wygląda ładniej, jeśli otwiera jakieś okno. Twój program również je otworzy. Jego pierwsze okienko jest formularzem widocznym teraz na ekranie jako "Form1". Na razie nic na nim nie ma, ale nie martw się. Zaraz Twój program ożyje.

Jeżeli okienko "Form1" jest nieaktywne, to kliknij na nie myszką, aby je uaktywnić.

Jeżeli uważasz, że to okienko jest zbyt duże, możesz zmienić jego rozmiary. Jeśli nieopatrznie je zamkniesz, wciśnij w edytorze klawisz F12 lub wybierz z menu "View → Forms... → Form1" i kliknij Ok.

Każdy widoczny na ekranie obiekt jest nazywany komponentem. Formularz również jest rodzajem komponentu. Każdy komponent jest obiektem (w sensie programowania obiektowego), to znaczy, że gromadzi wewnątrz siebie jakieś cechy. W Delphi wyróżnia się trzy rodzaje cech obiektu: właściwości (properties), metody (methods) i zdarzenia (events). Komponent jest takim obiektem, który jest widoczny na ekranie.

W tym punkcie omówimy tylko proste właściwości. Właściwości zawierają dane, które decydują o zachowaniu się lub wyglądzie obiektu. Przykładem właściwości obiektu są jego wymiary.

W lewym dolnym rogu ekranu masz okienko Inspektora Obiektów (Object Inspector). Zawiera ono alfabetyczną listę wszystkich udostępnionych właściwości obiektu, którym teraz jest Twój formularz.


« Poprzednia lekcjaSpis treściNastępna lekcja »