Przejdź do zawartości

Dyskusja:Angielski/Czasy

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Komentarze mile widziane :)

Jestem ciekaw czy w ogule warto to dalej rozwijać. --Krzysiu Jarzyna 13:22, 11 mar 2006 (UTC)

Pomysł ciekawy, ale mam parę uwag ad. realizacji. Sposób budowy wszystkich 16 czasów można pokazać na pojedynczej tabelce z kilkoma komentarzami i przykładami - będzie to nawet bardziej użyteczne, bo czytelnik od razu będzie widział zależność między nazwą czasu, a jego budową i nawet jeśli czegoś zapomni, będzie mógł sobie to odtworzyć na podstawie samej nazwy czasu. Skup się bardziej na zastosowaniu i wyszczególnij, których czasów Anglicy używają często, które wychodzą z użycia, pokaż wyrażenia idiomatyczne - właśnie w ten sposób uczę się gramatyk i znam je lepiej, niż wielu, co wkuwali pracowicie teorię :). Jak znajdę czas, to podeślę kilka(naście) przykładowych zdań ilustrujących różne czasy wraz z małym komentarzem. --Zyx 09:01, 12 mar 2006 (UTC)


--Krzysiu Jarzyna 09:27, 12 mar 2006 (UTC)

Jak masz jakiś dobry pomysł to mógłbyś pomóc, bo ciężko mi jest sobie wyobrazić czasy w jednej tabelce np.


W jednym czasie:

I - am; He, She, (It) - is ; We, You, They - are


a w drugim:

I, You, We, They - ... oraz He, She, (It) - ...

Jeszcze w innych parach:'
i, you, we, they - have

natomiast has:
He, She, (It)

Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi, raz I występuje samo, raz z he, she, a innym razem z we, you. Jak masz pomysł jakby to miało wyglądać to jestem otwarty na wszelkie propozycje, więc jak znajdziesz czas to spróbuj zacząć np. w podstronie Angielski:Czasy:Wielka_tabela_czasów, dodaj ją do spisu, a jak będę w stanie to pomogę Ci uzupełniać.

--Krzysiu Jarzyna 09:27, 12 mar 2006 (UTC)

  Simple Continuous Perfect Perfect Continuous
Present I work I am working I have worked I have been working
Past I worked I was working I had worked I had been working
Future I will work I will be working I will have worked I will have been working
Future In The Past I would work I would be working I would have worked I would have been working

Trzeba ją tylko rozszerzyć o informacje teoretyczne, dodać info o odmianie czasownika w formie podstawowej, przeszłej, past participle, jakiś komentarz i już masz 16 czasów w jednej tabelce :). --Zyx 21:33, 12 mar 2006 (UTC)

Dobre to :) Jak znajdę czas to może w weekend się tym zajmę, bo w tygodniu ciężko mi troszkę czasu wygospodarować. A może znajdzie się do tego czasu jakać dobra dusza, która się tym zajmie? :] --Krzysiu Jarzyna 13:11, 13 mar 2006 (UTC)

Pomysł bardzo dobry, ale we wszystkich nazwach jest błąd: zamiast "continuous" jest "continous"

faktycznie, ale masakra :) Jak znajdę chwilkę to znajmę się za poprwianie --Krzysiu Jarzyna 15:01, 23 mar 2006 (UTC)
Wielkie dzięki Derbeth za poprawę, bo u mnie ostatnio jakoś ciężko z czasem. --Krzysiu Jarzyna 14:50, 26 mar 2006 (UTC)
Nie ma za co. Przydałoby się jeszcze poprawić w podręczniku tabelki bo są brzydkie i dość nieczytelne. Dobrze byłoby wstawić class="wikitable" zamiast border="1" i trochę je poszerzyć, bo teraz są tak strasznie upakowane, że mało przejrzyste.
Ogólnie uważam, że podręczniki do samej gramatyki mają mały sens, chyba, że są dobrze opatrzone przykładami. Ten akurat daje trochę przykładów, ale uważam, że powinno być ich więcej. Nie jestem za przeładowaniem podręcznika tekstem, ale najlepiej, żeby każdy osobny przypadek był ilustowany jednym zdaniem po angielsku. --Derbeth talk 14:59, 26 mar 2006 (UTC)
Tak planuję więcej przykładów, tylko czasu brak ;( ale może teraz, bo mam 3 dni rekolekcji, czylii luzów :D --Krzysiu Jarzyna 19:43, 26 mar 2006 (UTC)

Schemat do pisania[edytuj]

Taka mała uwaga jak chcecie napisać coś o następnych czasach to najepiej używać schematu z Present perfect. P.S. Tabelki posprzątane :) --Krzysiu Jarzyna 18:52, 28 mar 2006 (UTC)

Rozumiem, że kolorki z Angielski/Czasy/Past perfect nie przypadły ci do gustu? --Derbeth talk 20:47, 28 mar 2006 (UTC)
A niech sobie będą. Nie gryzą, ale jakoś się do nich nie przekonałem :-) --Krzysiu Jarzyna 11:08, 29 mar 2006 (UTC)

Coś nie tak[edytuj]

Może ktoś mądry spisać WSZYSTKIE czasy, bo jutro mam sprawdzian z Present perfect continuous i Present perfect simple. A tu nawet takiego nie ma :-) Coś w tym rozdziale trzeba pozmieniać. --Krzysiu Jarzyna 14:57, 3 kwi 2006 (UTC)

Trzeba to dokończyć[edytuj]

Chyba rozwój tego podręcznika stanął w miejscu. Jeśli nie dajesz tej tabelki z braku czasu to chociarz można by troche zmodyfikować nagłówek każdego działu. Chodzi mi o dodanie w nawiasie bardzo skróconej budowy zdania, np: PRESENT CONTINUOUS (I AM DOING), czy PRESENT SIMPLE (I DO). To chyba dorby pomysł, przynajmniej mi to pomogło w nauce czasów. Jeżeli nikt nie odpisze sam wprowadzę tą zmiane :D. Przydałoby się też wprowadzić zmiany, o których wspomniano w pierwszym komentarzu. --Jaraz 16:16, 8 lip 2006 (UTC)


Stworzyłem czas a wy mi go wywalacie Future simple in the past"