Historia dla gimnazjum/Amerykańskie supermocarstwo

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Przed XX wiekiem[edytuj]

Potęga gospodarcza i militarna Stanów Zjednoczonych trwała dużo czasu. Początkowo już USA kupowała nowe ziemię (na przykład dzisiejszy stan Luizjana należał do Francji, a Alaska do Rosji), które z czasem dały pieniądze na rozwój państwa (znanym przykładem jest Alaska, która została kupiona za 7 milionów dolarów. Amerykanie tam odkryli złoża ropy naftowej i rozpoczęli jej wydobycie). Dodatkowo obowiązywał tutaj kapitalizm (czyli firmy należały do obywateli, a nie do państwa). Masowo przyjeżdżali tutaj osadnicy z Europy, którzy zakładali tutaj swoje przedsiębiorstwa. Dodatkowo, aby usprawnić rozwój wdrażano w życie nowe techniki pracy (na przykład wprowadzono kombajny na pola).

Po wojnie secesyjnej uznano, iż Stany Zjednoczone nie powinny przyjmować więcej osadników oraz powinna być neutralna i izolowana od świata. Dzięki temu Stany Zjednoczone nie walczyły przez większość czasu na I wojnie światowej (początkowo jednakże przesyłała broń dla Aliantów, a po 1917 walczyła z nimi) i nie poniosła zniszczeń tak jak Europa. Wówczas jeszcze bardziej zrosła gospodarka, która utrzymywała upadającą Europę.

Wielki kryzys[edytuj]

 Zobacz głównie: Historia dla gimnazjum/Wielki kryzys.

Wielki kryzys rozpoczął się w 1929. Dał on niewyobrażalne problemy na reście świata. Zmalała o 50% produkcja, bezrobocie wzrosło do 25%, a co czwarty farmer ze względu na zadłużenie stracił ziemię.