Przejdź do zawartości

Historia dla gimnazjum/Wojna w Wietnamie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Mapa działań w trakcie ofensywy Tết

Wojna w Wietnamie (wojna wietnamska, zwana też drugą wojną indochińską, a w Wietnamie wojną amerykańską) była działaniem militarnym na Półwyspie Indochińskim, w którym uczestniczyły: Wietnam Południowy (wspierany przez Amerykanów) oraz Wietnam Północny (wspierany przez ZSRR). Przyczyną wojny było niewykonanie postanowień konferencji genewskiej.

Wojna rozpoczęła się 26 września 1959 roku, a zakończyła 30 kwietnia 1975 roku.

Przebieg[edytuj]

Rząd w Hanoi, który dążył do zjednoczenia Wietnamu popierał partyzantkę Wietkongu, który działał w Wietnamie Południowym. USA wspierające południe włączyło się do wojny w 1964 roku po sprowokowaniu w Zatoce Tonkińskiej. W 1973 wynegocjowano zawieszenie wojny, a porozumienie podpisano w Paryżu. Niestety jego warunki złamał Wietnam Północny z którego wojsko wyruszyło na południe. W 1975 roku przejęli miasto Sajgon, które zamieniono na Ho Chi Minh.

Zakończenie wojny[edytuj]

Wojnę wygrał Wietnam Północny i jego sprzymierzeńcy. Spowodowało to, iż zjednoczone nowe państwo stało się krajem komunistycznym, którą władzę kontrolował rząd komunistyczny i ZSRR. Zginęło ponad 2 miliony ludzi, część lasów w kraju zostały całkowicie zniszczonych, wydano ponad 150 miliardów dolarów (i to tylko ze strony USA; nie wiadomo, ile kosztowały wydatki Wietnamu Północnego) oraz zrzucono tyle bomb, które w sumie miały większą siłę od bomby atomowej zruconej na Hiroszimę. Dodatkowo należy wspomnieć iż Amerykanie po raz pierwszy przegrali wojnę, którą rozpoczęli poza własnym terytorium. Dodatkowo sama walka była katalizatorem przemian społecznych w USA.

Galeria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]