Historia powszechna/Biografie wynalazców

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Rozdział
Biografie wynalazców

Archimedes[edytuj]

Archimedes (gr. Ἀρχιμήδης ὁ Συρακόσιος Archimedes ho Syrakosios; ok. 287-212 p.n.e.) był greckim wynalazcą, matematykiem i fizykiem. Autor wielu maszyn prostych, z czego najsłynniejsza to śruba nazwana na jego cześć śruba Archimedesa. Oprócz maszyn prostych stworzył zegar wodny.

Jan Gutenberg[edytuj]

Jan Gutenberg (ur. ok. 1399, zm. 3 lutego 1468) był niemieckim wynalazcą, niezależnie od Chińczyków wynalazł ruchomą czcionkę i druk. Pomimo ważnego wynalazku, zmarł w biedzie i w zapomnieniu. Wynalezienie druku jest uznawane (obok odkrycia Ameryki i podboju przez Turków Konstantynopola) za rozpoczęcie renesansu.

Leonardo da Vinci[edytuj]

Leonardo da Vinci (ur. 15 kwietnia 1452 w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech, zm. 2 maja 1519 w Clos Lucé we Francji) był włoskim człowiekiem renesansu. Jego dokonania w dziedzinie techniki co prawda są wątłe, jednakże jego pomysłowość w inżynierii (a szczególnie w inżynierii wojskowej) są imponujące. Zaprojektował wiele projektów ornitopterów, helikopter, spadochron, czołg, rower, wiele projektów narzędzi (te zostały zrealizowane) oraz bombę kasetową. Oprócz narzędzi przypisuje się mu wynalezienie zamka kołowego.

Przeczytaj więcej o Leonardzie da Vinci

Thomas Edison[edytuj]

Thomas Edison urodził się w 11 lutego 1847, a zmarł 18 października 1931. Był on najbardziej produktywnym wynalazcą. Stworzył ponad 5 000 wynalazków, z czego 1 093 zostało opatentowanych jego nazwiskiem. Do jego ważnych wynalazków była żarówka, fonograf, akumulator zasadowy niklowo-żelazowy oraz prądnica.