Przejdź do zawartości

Linux/Zastosowania

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

System GNU/Linux wzorowany na Unix dziedziczy po nim zastosowanie — przeznaczony jest do użytku tam, gdzie trzeba operować dużą ilością strumieni danych i sprawiedliwie kolejkować czas wielu wykonujących się jednocześnie zadań. Wymagają tego na przykład pracujące bez przerw serwery usług w sieci Internet, serwery baz danych czy serwery aplikacji.

GNU/Linux to także systemy przeznaczone do użytku przez programistów. Prawie każda dystrybucja oferuje stabilne wersje kompilatorów do kilkunastu najpopularniejszych języków programowania (C, Objective C, C++, Pascal, Perl, Tcl, Simula, Fortran, Java, Python, Basic, Lisp, Prolog, Modula-2), dodatkowo, do niektórych z nich dołączane są specjalne środowiska programistyczne (np. wpe, xwpe, czy jcc, Qt Designer, Emacs, gdb, ddd), ułatwiające budowanie aplikacji i śledzenie ich działania. Dużą popularnością cieszą się też środowiska programistyczne, które wykorzystują możliwości graficznego interfejsu użytkownika - systemu X-Window.

Ostatnimi czasy, pojawia się coraz więcej rozwiązań typu desktop, wykorzystujących system GNU/Linux. Staje się przez to systemem pomocnym w edukacji i biurze. Znajdziemy tu kilka naprawdę wygodnych edytorów tekstu, programów graficznych, jak i multum aplikacji komunikacyjnych. Jeśli chodzi o biura i uczelnie, na uwagę zasługują systemy zdalnych terminali X-Window, podłączone do mocnego serwera aplikacji biurowych. Współczynnik wydajności do ceny jest tutaj tysiące razy większy w porównaniu z komercyjnymi rozwiązaniami biurowymi.

Zobacz też:[edytuj]