Przejdź do zawartości

Linux/Zastosowania/Grafika

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Edycja grafiki

[edytuj]

System GNU/Linux jest dobrą platformą do edycji grafiki - z powodu wysokiej stabilności pracy. Jest to szczególnie ważne przy edycji grafiki, nie tylko dlatego, że w przypadku awarii moglibyśmy stracić efekty swojej pracy (temu można przeciwdziałać, stosując np. autozapis), ale także z dwóch innych powodów:

  • jest to najczęściej praca twórcza, i często nie jesteśmy w stanie odtworzyć naszych wcześniejszych pomysłów, nawet jeżeli straciliśmy zmiany z krótkiego okresu czasu
  • przy edycji grafik czy filmów, zawierających bardzo dużą ilość danych (co jest częste w czasie edycji, ponieważ przechowujemy wtedy w plikach wiele dodatkowych danych, czy fragmentów obrazu), program może otwierać się dość długo, zwłaszcza przy dużych projektach.

Jednym z ważniejszych programów w całej historii GNU/Linuksa jest właśnie program do obróbki grafiki, GIMP - dla tego programu została stworzona biblioteka tzw. widżetów (np. przycisków, pasków przewijania itd.), która okazała się na tyle dobra, że jest teraz rozwijana niezależnie, jako GTK+, i służy do budowania interfejsu użytkownika bardzo wielu programów (choć ostatnio coraz popularniejszy jest Qt).


Programowanie grafiki

[edytuj]

Możliwe jest tworzenie grafiki, zarówno rastrowej jak i wektorowej, za pomocą własnych programów. Na przykład w języku C lub Lispie. Plik SVG możemy utworzyć w edytorze tekstu.

Zobacz też

[edytuj]