Przejdź do zawartości

Mandriva 2006/Nowsze wersje programów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

W wersji Free znajdują się dobrze przetestowane wersje oprogramowania - jednak wiele z nich warto uaktualnić do nowszych wersji. Największe zestawy oprogramowania, które warto zmienić, to OpenOffice.org oraz środowisko graficzne KDE (jeżeli używamy KDE).

O ile aktualizacja OpenOffice.org nie sprawia większych trudności, wiąże się jedynie z pobieraniem dużej ilości danych z Internetu (od ok 380 MB do ponad 700MB, zależnie od tego czy instalujemy dodatkowe składniki), to aktualizacja KDE sprawia trochę problemów, i w razie niepowodzenia może być konieczne awaryjne naprawianie systemu, dlatego w tym drugim przypadku należy wykonywać to zadanie bardzo ostrożnie, i po dokładnym zapoznaniu się z przewodnikiem.

Instalacja OpenOffice.org 2[edytuj]

Dlaczego warto zaktualizować?[edytuj]

W wersji Free Mandrivy 2006 znajduje się OpenOffice w wersji 1.1.5 - jest to starsza nieco wersja tego pakietu, oczywiście jest aktualizowana w przypadku znalezienia błedów, jednak w wersji 2 dodana została nowa funkcjonalność, m.in:

  • znacznie lepsza obsługa formatów Microsoft Office (.doc, .xls, .ppt)
  • dość dobra obsługa makr Microsoft Office (do tej pory były one często nieprawidłowo interpretowane)
  • pełna obsługa eksportowania do PDF (w wersji 1 nie zawsze możliwe było osiągnięcie najwyższej jakości)
  • możliwość wyeksportowania prezentacji w formacie FlashPlayera (.swf), najczęściej używanego formatu multimediów na stronach internetowych
  • dodanie programu OpenOffice.org Base - narzędzia do tworzenia relacyjnych baz danych
  • nowy format zapisu dokumentów (.odt itp.) w pełni zgodny ze standardem międzynarodowym Open Document Format, i uznawany na całym świecie
  • poprawiony interfejs, i wiele nowych narzędzi

Wadą jest znaczny rozmiar oprogramowania koniecznego do zainstalowania (co najmniej 378 MB), oraz nieco większe wymagania sprzętowe nowej wersji pakietu - jednak możliwe jest ich znaczne zmniejszenie poprzez ustawienie pewnych opcji, czym zajmiemy się kiedy indziej.

Instalacja z repozytoriów Mandrivy[edytuj]

Jeżeli mamy skonfigurowane repozytorium Mandrivy (zobacz rozdział Konfiguracja urpmi), i mamy stałe połączenie z Internetem, to cała instalacja jest dość prosta, tylko dużo czasu może zająć pobieranie oprogramowania (zależy od szybkości łącza).

W Instalatorze Oprogramowania wybieramy do zainstalowania następujące pakiety:

  • openoffice.org-go-ooo - jest to pakiet zawierający programy zawarte w pakiecie biurowym OpenOffice.org; łącznie z zależnościami - 378 MB
  • openoffice.org-go-ooo-l10n-pl - spolszczenie programu; dodatkowe 29 MB
  • dodatkowo możemy zainstalować openoffice.org-go-ooo-galleries - dodatkowe zbiory szablo7nów, styli wypunktowania, grafik itp. które można wykorzystać w dokumentach - razem z zależnościami dodatkowe 364 MB

Czyli możemy zainstalować sam pakiet biurowy (ze spolszczeniem) - 407 MB do pobrania, jeżeli zechcemy doinstalować galerie to będzie to łącznie 771 MB (czyli całkiem sporo). Dla łącza 16 KB/s (neostrada 128) zajmie to odpowiednio ponad 7 godzin lub prawie 14 godzin. Dla innych prędkości te wartości należy odpowiednio przemnożyć.

Uruchamianie[edytuj]

Jeżeli nie odinstalowaliśmy wersji 1 OpenOffice, to domyślnie uruchamiać się nadal będzie stara wersja. Nie pojawią się żadne ikonki na pulpicie, ani też pozycje w menu.

Więcej szczegółów, jak skonfigurować nową wersję pakietu znajdziesz w podrozdziale OpenOffice.