Matematyka dla liceum/Koordynacja/Zgłaszanie błędów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Poniżej możesz zgłosić błąd znaleziony w podręczniku[edytuj]

"Funkcje i ich własnośći" -> "Miejsca zerowe" -> "Przykład 3": Błędny końcowy wynik, 'x' należy do zbioru {-3;2}, a nie jak w przykładzie do zbioru {-3;-2}. Postaram się to poprawić jak połapie się w składni.

Już poprawione (chyba nawet przez ciebie ;). --Piotr @ 08:43, 12 lut 2007 (CET)
No tak, to w tym przypadku to nie bylo trudne ;P

"Funkcje i ich własnośći" -> "Najmniejsza i największa wartość funkcji" -> "Przykład 2": Coś mi się tu nie zgadza.Podany wzór nie jest zgodny z tym co widzimy na wykresie, ponieważ na wykresie 'x' nie należy do rzeczywistych tylko do liczb z przedziału od nieskończoności do 1 włącznie. Przy wzorze funkcji koniecznie trzeba określić dziedzinę funkcji. Tak w ogóle to przy każdej funckji powinno się określać dziedzinę, więc jak ktoś potrafi robic te fajne 'znaczki' matematyczne, niech będzie łaskaw to poprawić. Dziękuję w imieniu licealistów! ;)

Wydaje mi się, że jest ok. Jak podajemy funkcję i nie podajemy jej dziedziny to mamy na myśli wszystkie x, dla których ta funkcja będzie określona np. dla funkcji domyślnie dziedziną będzie [0;+oo), bo np. dla -2 nie wyciągniemy pierwiastka. --Piotr @ 08:43, 12 lut 2007 (CET)
Dzisiaj rozmawiałem z nauczycielem. On też uważa, że w sytuacji, gdy nie ma określonej dziedziny przyjmujemy 'x' należacę do rzeczywistych. Jednak ja uczepie się, przykładu, który przytoczyłem. W nim definitywnie trzeba określić dedzinę (tu mam poparcie mojego matematyka, hehe).

BTW. Gdzie znajdę namiary na kogoś, kto zarządza tym podręcznikiem (ten nagłówek na początku podręcznika doprowadził mnie do nikąd...)

Jak nie mamy podanej dziedziny, to nie przyjmujemy, że , tylko ją wyznaczamy w odpowiedni sposób (zobacz Matematyka dla liceum/Funkcje i ich własności/Dziedzina funkcji). W przykładzie dziedziną będzie D=(-oo;1], jednak do tego, żeby odczytać minimum i maksimum funkcji z wykresu w danym przedziale, nie potrzebujemy wyznaczać dziedziny. BTW. Właśnie rozmawiasz z osobą, która zarządza tym podręcznikiem. --Piotr @ 17:45, 12 lut 2007 (CET)
A jakiś email? Cokolwiek... Chyba, że tu się wszystko załatwia na ogólnym forum ;P Wybacz, ale ja jestem nowicjuszem, jeżeli chodzi o edycje stron Wiki. Czego używacie do generowania symboli i funkcji graficznych? Latexa? Ja mógłbym przejrzeć wielomiany i ciągi, bo jestem z tym na bieżąca jako uczeń drugiej liceum.
Tu się nic nie załatwia przez email, do wyboru są:
Tak, symbole matematyczne generowane są w LaTeX-u. Mamy też świeżo upieczony podręcznik MediaWiki w obrazkach, tu możesz poznać podstawy jak funkcjonuje wiki. Aha i tutaj masz do czynienia z Wikibooks, czyli miejscem gdzie się tworzy podręczniki. Nie jest to Wikipedia, Wikipedia to encyklopedia. --Piotr @ 18:14, 12 lut 2007 (CET)

"Logika" -> "zdanie": "Na przykład zdanie „Księżyc krąży wokół Ziemi” jest prawdziwe..." - kwestia dyskusyjna, zależy od przyjętego układu odniesienia.

Już nie przesadzajmy. Można komplikować różne rzeczy, ale tu chodzi, żeby przekazać pewną wiedzę, żeby dana osoba zrozumiała o co chodzi. Nie widzę sensu gmatwać sprawę w takie szczegóły. Poza tym chyba wyraźnie widać, że w domyśle mamy układ odniesienia związany z Ziemią i większość ludzi w ten sposób patrzy. --Piotr @ 18:32, 13 kwi 2007 (CEST)
Ja byłbym jednak za zmianą przykładu. Co jak co ale podręcznik do matematyki powinien być tak precyzyjny jak to tylko możliwe. Nie powinniśmy mieszać uczniom w głowach. Można przecież wymyślić przykłady nie rodzące tylu wątpliwości. "Benzyna jest łatwopalna", "Chleb służy do jedzenia" Delimata 09:51, 30 wrz 2007 (CEST)
OK, nie będę się upierał. Jeśli ktoś chce, może poprawić. --Piotr @ 09:56, 30 wrz 2007 (CEST)
Sam wybierz taki przykład jaki uważasz za najlepszy. Ja też się nie upieram tylko piszę co myślę ;) Resztę moich uwag znajdziesz w stronach dyskusji do poszczególnych części podręcznika (a to co zmieniłem sam w ostatnie zmiany w podręczniku) Delimata 11:16, 30 wrz 2007 (CEST)
Ps. Wypisuję by nie umknęło