Przejdź do zawartości

OpenOffice.org/Jak zdobyć

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Do poprawnej pracy pakietu biurowego OpenOffice.org niezbędne są pliki instalacyjne pakietu oraz w przypadku niektórych zaawansowanych funkcji dodatkowo wirtualna maszyna Javy, którą można pobrać z strony Javy. W przypadku komputerów z systemami innymi niż Windows wymagane jest również odpowiednie środowisko graficzne w przypadku Linuksów - KDE lub GNOME oraz Mackintoshów - X11.

Warto również od razu zaopatrzyć się w najnowsze pakiety słowników, szczególnie, jeżeli od daty premiery minęło trochę czasu - więcej o słownikach w rozdziale "Instalacja słowników".

Internet

[edytuj]

Najnowszych wersji pakietu dostosowanych do polskich użytkowników, należy szukać w pierwszej kolejności na stronach polskiego projektu OpenOffice.org:

Jeżeli na powyższych stronach nie ma plików instalacyjnych dla używanego systemu, najlepiej jest skorzystać ze strony:

Należy zauważyć, że dystrybucje systemu Linux zawierają własne, często zoptymalizowane, wersje pakietów OpenOffice.org, które można pobrać bezpośrednio z ich stron internetowych lub przez odpowiednie oprogramowanie aktualizujące pakiety (np. apt, yum, dpkg, emerge).

Płyty CD-ROM

[edytuj]

Do wielu czasopism komputerowych regularnie dołączane są płyty z najnowszymi wersjami OpenOffice.org. Można też bardzo łatwo zamówić za niewielką opłatą płyty z pakietem na serwisach aukcyjnych.

Pakiety z pomocą techniczną

[edytuj]

Wiele firm - takich jak UX Systems, OpenOffice Polska i Sun Microsystems oferują płatne wersje oprogramowania - w kosztach zbliżonych konkurencyjnym programom biurowym. Wersje te mogą być nieznacznie wzbogacone o nowsze słowniki, pluginy, nowe szablony dokumentów, dodatkowe cliparty oraz oferowaną w ramach zakupu pomoc techniczną wraz z różnymi dodatkowymi materiałami dostępnymi w wersji pudełkowej pakietu.