PHP/Instalacja/MySQL 5
Instalacja MySQL 5.0
[edytuj]Aby testować strony na własnym komputerze, oprócz programu Apache będzie nam jeszcze potrzebna instalacja serwera MySQL (bazy danych).
Instalacja w systemach Unix/Linux
[edytuj]Kompilacja ze źródeł
[edytuj]$ ./configure --prefix=/usr/local/mysql $ make # make install
Pakiety
[edytuj]Także serwer baz danych MySQL można zainstalować z pakietów. Przeważnie jest on już wtedy w pełni gotowy do pracy i wymaga jedynie uruchomienia. Po szczegóły instalacji odsyłamy do instrukcji twojego menedżera pakietów. Jeśli pakiet MySQL nie był zainstalowany domyślnie w Twoim komputerze, być może będziesz musiał sam skonfigurować i uruchomić serwer.
Konfiguracja i uruchomienie MySQL pod Linuksem
[edytuj]Poniższy opis został sprawdzony w dystrybucji Slackware Linux. Pod innymi dystrybucjami może pójść tylko łatwiej. Żeby przekonać się, czy serwer MySQL działa, należy spróbować się na niego zalogować. Jako root:
$ mysql -u root -p
Jeśli MySQL zapyta o hasło to znaczy, że działa. Gdy zaś otrzymamy komunikat w stylu "cannot connect", musimy sprawdzić i poprawić/uzupełnić/dokończyć konfigurację:
Czy w katalogu /etc jest plik my.cnf? Jeśli go nie ma, należy skopiować w któryś z gotowych plików my-[small|medium|large|huge].cnf. Przykładowo dla prostej bazy danych na zwykłym domowym PC do ćwiczeń w zupełności wystarczy model small - nie zużyje wielkich połaci RAM-u.
# cp /etc/my-small.cnf /etc/my.cnf
Teraz należy utworzyć grupę mysql i użytkownika mysql (niewykluczone, że już istnieje), nadać mu hasło i prawa do katalogów i programów związanych z MySQL.
# useradd mysql
# passwd mysql
# groupadd mysql
# chown mysql:mysql /usr/bin/mysql*
Nieskonfigurowany MySQL daje nam możliwość łatwego wyboru miejsca, w którym będą przechowywane bazy. Można wybrać standardowe miejsce w /var/lib/mysql, ale byłoby dobrze nie przechowywać ważnych danych na partycji systemowej. Wielu użytkowników ma katalog /home domyślnie przez dystrybucję lub z własnego wyboru umieszczony na innej partycji lub nawet innym dysku. Warto wtedy utworzyć w /home katalog na bazy, który przeżyje każdą katastrofę łącznie z ponowną instalacją systemu. Obojętnie, które rozwiązanie wybierzesz, dalej będę się posługiwał nazwą /ścieżka/do/bazy.
# mkdir /ścieżka/do/bazy (np. /home/mysql_bazy)
# chown -R mysql:mysql /sciezka/do/bazy
Następnie należy przygotować katalog roboczy MySQL-a. Należy to zrobić jako użytkownik mysql - inaczej będziemy mieli trudności z uruchomieniem i działaniem serwera, prawami dostępu etc.
# su - mysql
$ mysql_install_db --datadir="/ścieżka/do/bazy"
$ exit (wyjście do roota)
Jeśli instalowaliśmy bazę w innym niż domyślny katalogu, należałoby uwzględnić tę zmianę w skrypcie startowym serwera. W tym celu otwieramy w dowolnym edytorze plik /etc/rc.d/rc.mysqld, odnajdujemy zapis mysqld_safe --datadir=/var/lib coś_tam_dalej i zmieniamy go na mysqld_safe --datadir=/ścieżka/do/bazy coś_tam_dalej. Serwer musi wiedzieć, z jakim katalogiem będzie pracował. W innych dystrybucjach (np. Debian) skrypty startowe umieszczane są w katalogu /etc/init.d/. Przy okazji zajmiemy się automatycznym uruchamianiem serwera na przyszłość.
# chmod 755 /etc/rc.d/rc.mysqld
Teraz już możemy uruchomić serwer: Edytujemy plik /var/lib/mysql/mysqld.conf (w innych dystrybucjach np. /var/lib/mysql/mysqld.conf)i, jeśli baza będzie służyć tylko nam na naszym komputerze (a tak zakładamy w podręczniku), należy odkomentować (usunąć znak # z początku) linijkę, w której znajduje się zapis "skip-networking". W ten sposób odetniemy użytkownikom innych komputerów możliwość zdalnego logowania się do naszej bazy.
# su -mysql
$ /etc/rc.d/./rc.mysqld start &
Serwer powinien się uruchomić.
Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo, możemy użyć skryptu mysql_secure_installation. Jest on dobrze opisany podczas wykonywania - prawie, że wizard. Pozostawi jedynie konto roota dla bazy, wyrzuci konta anonimowe i bazę test wraz z zawartymi w niej tabelami.
Instalacja w systemach Windows
[edytuj]Poniższy sposób instalacji dotyczy systemów Windows 2000 oraz Windows XP. W następnym akapicie są opisane różnice dla przypadku Windows 98.
- Wejdź na stronę [1].
- Pobierz plik oznaczony jako "Windows (x86)" (lub x64, jeśli Twój komputer ma architekturę 64-bitową).
- Uruchom plik ściągnięty plik MSI lub, jeśli ściągnąłeś wersję ZIP, rozpakuj archiwum i uruchom plik Setup.exe.
- Wybierz rodzaj instalacji (Custom).
- Wybierz katalog, do którego chcesz zainstalować serwer.
- Zaakceptuj proponowane przez instalator komponenty pakietu.
- Poczekaj, aż wszystkie pliki zostaną skopiowane.
- Instalator zaproponuje Ci rejestrację w witrynie mysql.com. Możesz pominąć ten krok wybierając Skip Sign-up, chyba że posiadasz już konto lub chcesz takie utworzyć.
- Zaznacz opcję "Configure the MySQL Server now" i kliknij "Finish". Uruchomione zostanie narzędzie konfiguracji serwera.
- Wybierz "Reconfigure Instance" i kliknij "Next".
- Wybierz "Standard configuration" i kliknij "Next".
- W kolejnym kliknij na "Next" bez zaznaczania czegokolwiek.
- Zaznacz opcję "Modify Security Settings" i wpisz we wszystkie pola hasło "root".
- Kliknij "Execute", aby zapisać zmiany.
MySQL został zainstalowany i jest dostępny jako usługa systemu Windows. Możesz go zatrzymywać lub restartować poprzez Panel Sterowania > Narzędzia administracyjne > Usługi.
Poniższy sposób instalacji dotyczy systemu Windows 98.
- Wykonaj kolejno kroki od 1. do 9. z opisu instalacji w Windows 2000/XP (powyżej).
- Kliknij "Next", wybierz "Standard configuration" i ponownie kliknij "Next".
- W kolejnym kliknij na "Next" bez zaznaczania czegokolwiek.
- Kliknij "Execute", aby zapisać plik konfiguracyjny.
MySQL został zainstalowany. Jego jedynym użytkownikiem jest "root" z pustym hasłem. Aby uruchomić bazę, należy uruchomić plik "mysqld.exe". Możesz zatrzymywać bazę poprzez komendę "mysqladmin.exe -uroot -p shutdown".
W razie problemów z "Call to undefined function mysqli_connect()" skopiuj libmysql.dll z folderu "php5" do "Apache2\bin"
W przygotowaniu: instalacja na systemie Windows Me - jest tam inna procedura Konfiguracja w systemie Windows 7 - często pojawia się Error:0 Czasami podczas konfiguracji w Windows XP jest Error:0 |
Aby dokonać w przyszłości aktualizacji bazy danych MySQL do nowszej wersji, zatrzymaj serwer MySQL, zrób na wszelki wypadek kopię zapasową katalogu data, a następnie powtórz wszystkie powyższe kroki, instalując nową wersję na starą.
Instalacja w systemie Mac OS X
[edytuj]Wystarczy pobrać gotowy pakiet (.dmg) ze strony domowej MySQL. Zamieszczony jest na nim standardowy instalator. Dodatkowo warto kliknąć na plik .prefPane, który doda do systemowych preferencji możliwość startowania i zatrzymywania serwera.
Po instalacji Developer Tools z płyty systemu Mac OS X można skompilować bazę ze źródeł, tak samo jak w innych systemach uniksowych.