Pomocnik olimpijczyka - Elementy wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej/Organy ochrony prawnej i kontroli
Wygląd
Spis treści
|
---|
Organy ochrony prawnej i kontroli
[edytuj]- Prokuratura
- Instytucja powołana w celu strzeżenia praworządności (przestrzegania prawa) oraz czuwania nad ściganiem przestępstw.
- Rzecznik Praw Obywatelskich (szw. Ombudsman)
- Osoba, której zadaniem jest strzeżenie praw obywatelskich przed naruszeniem przez wadliwe prawo. Można się do niego zwrócić, gdy organy państwa naruszą prawa i wolności zagwarantowane obywatelowi w Konstytucji. Rzecznik nie może samodzielnie zmieniać prawa, ale może:
- występować z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności aktu prawnego z Konstytucją lub umowami międzynarodowymi,
- kierować sprawy do sądów, w tym do Sądu Najwyższego.
- Rzecznik monitoruje również stan przestrzegania praw człowieka w Polsce. Powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na 5 lat.
Analogicznym urzędem co RPO jest Rzecznik Praw Dziecka, który zajmuje się ochroną praw dzieci. Rzecznik Praw Dziecka nie ma szerokich uprawnień - może jednak podejmować działania za pośrednictwem Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Najwyższa Izba Kontroli
- Naczelny organ kontroli państwowej. Prezes NIK jest wybierany przez Sejm za zgodą Senatu na 6 lat. Do zadań NIK-u należy:
- badanie działalności gospodarczej wszystkich podmiotów wykorzystujących środki publiczne, a więc organów rządowych, samorządowych, również prywatnych przedsiębiorstw w zakresie, w jakim wykorzystują majątek państwowy i realizują zobowiązania wobec państwa,
- przedkładanie Sejmowi raportu w sprawie wykonania budżetu państwa przez Radę Ministrów, będącego podstawą do udzielenia jej absolutorium.
- Policja
- Umundurowana i uzbrojona formacja powołana w celu zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa i stojąca na straży przestrzegania prawa. Składa się z wielu sekcji (np. ruchu drogowego, kryminalnej). Na jej czele stoi Komendant Główny Policji (Komenda Główna Policji), powoływany przez premiera.
Zadania policji:
- ochrona życia, zdrowia, mienia,
- ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego,
- wykrywanie przestępstw i wykroczeń,
- przeciwdziałanie przestępczości.
Środki przymusu stosowane przez policję:
- legitymowanie,
- zatrzymanie (maks. na 48 godzin),
- przeszukanie, rewizja (wyłącznie za zgodą prokuratury lub sądu),
- środki przymusu bezpośredniego: użycie pałki, gazu, broni palnej.