Przejdź do zawartości

Pszczelarstwo/Biologia/Larwa

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.



Rozwój larwy

[edytuj]
Larwy w różnych stadiach rozwoju
Larwy w różnych stadiach rozwoju

Okres larwalny pszczół trwa ok. 9 dni u robotnic, 11 dni u trutnia i ok. 7 dni u królowej.

Larwa pszczoły miodnej po wykluciu się z jajeczka ma długość ok. 1,5 mm i waży ok. 01, mg. Początkowo larwa leży zwinięta na dnie komórki (4-8 dzień), potem rośnie i prostuje się. Larwa wyprostowana (9 dzień) zajmuje całą objętość komórki. Ostatnim etapem w rozwoju larwy jest larwa przędząca (10 dzień). W niektórych publikacjach larwę wyprostowaną i przędzącą traktuje się jako jedno dwudniowe stadium, a oba określenia synonimicznie.

Przez ok. 5 i pół do 6 dni karmicielki odwiedzają każdą larwę ok. dziesięć tysięcy razy. 9000 wizyt jest przeznaczonych na sprawdzenie jej stanu, a ok. 1000 na karmienie.[1]. Przez ten okres larwy powiększają swoją wagę ok. 1600-krotnie - pierwszego dnia 5 razy, drugiego dnia 30 razy, a siódmego dnia do 3500 razy. Dla porównania dziecko, które się urodziło ważąc 3,5 kg, musiałoby w tym samym czasie osiągnąć wagę ponad pięciu ton.

Pokarm

[edytuj]

Do trzeciego dnia wszystkie larwy karmione są wyłącznie mleczkiem pszczelim (składnik biały : składnik przeźroczysty = 1:1), a od czwartego mleczko otrzymują tylko larwy przeznaczone na przyszłe matki pszczele. Larwy robotnic i trutni otrzymują od tego momentu mleczko zmieszane z pierzgą/pyłkiem (składnik biały : składnik przeźroczysty : składnik żółty = 2:9:3).

Linienie

[edytuj]

W ciągu pierwszych czterech dni larwa codziennie linieje, czyli zrzuca oskórek (wylinkę). W stadium larwalnym dochodzi do 5 linień. Ostatnie linienie odbywa się w zasklepionej komórce, następnie larwa przepoczwarza się w dorosłego owada.

Rozwój przepoczwarki

[edytuj]

Po ok. 5-6 dniach larwa zaczyna przekształcać się w przedpoczwarkę. W ciągu kolejnych 3 dni nieruchomieje, a pszczoły opiekunki rozpoczynają zasklepianie woskiem komórki, w której się znajduje.

Bibliografia

[edytuj]
  1. Paleolog, J. Wybrane zagadnienia z hodowli pszczół, Częstochowa 2006