Przejdź do zawartości

Pszczelarstwo/Hodowla/Siła rodziny

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Siła rodziny

[edytuj]

W ciągu roku pszczelarskiego rodzina pszczela przechodzi określony cykl rozwojowy. Wczesną wiosną pszczoły rozluźniają kłąb zimowy i matka pszczela rozpoczyna czerwienie. W ciągu kolejnych wiosennych i letnich miesięcy rodzą się dziesiątki tysięcy pszczół letnich. W czerwcu, w okresie największego rozkwitu, silna rodzina liczy ponad 50 tysięcy osobników. Później ich ilość powoli zaczyna się zmniejszać - więcej starszych pszczół ginie, niż młodych przybywa. Pod koniec lata przychodzą na świat głównie pszczoły zimowe, które wraz z królową przygotowują się do zimowli, skupiając się w kłąb i czekając na kolejną wiosnę.

Dynamika cyklu rozwojowego rodziny pszczelej zależy od skłonności genetycznych pszczół, czynników klimatycznych, warunków pożytkowych, jak również od umiejętności i pracowitości pszczelarza.

W celach hodowlanych siłę rodzin pszczelich należy oceniać w różnych fazach rozwoju, a szczególnie w okresie kwitnienia wiśni, przesilenia letniego i na początku sierpnia.

Szacunkowa ocena ilości pszczół

[edytuj]
Pszczoły na ramce}
Pszczoły na ramce}

W szwajcarskim Instytucie Pszczelarskim Liebefeld opracowano prostą metodę szacunkowej oceny dynamiki populacji pszczół[1]. Przed przystąpieniem do obliczeń pszczelarz powinien zapoznać się z informacjami na temat średniej ilości pszczół mieszczącej się na jednej stronie używanego przez niego typu ramki. Na jeden dm² plastra przypada średnio 130 luźno ułożonych pszczół. Jeżeli wszystkie pszczoły weszłyby jedna przy drugiej do komórek plastra, to na 1 dm² przypadałoby maksymalnie 400 pszczół. Należy to uwzględnić przy obliczeniach. Znając powierzchnię swojej ramki można obliczyć, ile takich kwadratów 10x10cm liczy jedna ramka. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że na ściankach ula znajduje się w zależności od pory roku od 500 do 3000 pszczół, a średnia "broda" o wymiarach 12x7x3 cm mieści ok. 750 pszczół. Ramki obsadzone na czarno szacujemy w całości, a ramki nierównomiernie obsadzone "w głowie" przesuwamy do wspólnych kwadratów i notujemy ich ilość na każdej ramce. Następnie ramkę odwracamy na drugą stronę i postępujemy tak samo. Po przejrzeniu wszystkich ramek sumujemy całe ramki i pojedyncze kwadraty w całość.

Obliczenia wykonuje się co trzy tygodnie, co odpowiada cyklowi rozwojowemu od jajeczka do wygryzienia się dorosłej pszczoły. Najlepiej jest wykonać obliczenia wczesnym rankiem, zanim rozpoczną się loty.

Bibliografia

[edytuj]
  1. A. Imdorf, A., Gerig, L., Lehrgang zur Erfassung der Volksstärke, Informacje szwajcarskiego Instytutu Pszczelarskiego Liebefeld, 1999