Przejdź do zawartości

Pszczelarstwo/Systematyka

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.Systematyka pszczół[edytuj]

Typ: stawonogi (Arthropoda)[edytuj]

Wszystkie stawonogi w rozwoju osobniczym przechodzą stadium larwalne i w czasie wzrostu linieją. Ich ciało pokrywa oskórek (cuticula).

Gromada: owady (Insecta)[edytuj]

Ciało wszystkich owadów składa się z trzech elementów: głowy (Caput), tułowia (Thorax) oraz odwłoka (Abdomen).

Podgromada: owady uskrzydlone (Pterygota)[edytuj]

Pterygota

...
Podgromada owadów uskrzydlonych skupia owady posiadające skrzydła - cztery, jak np. pszczoły lub dwa, jak np. muchy. Wszystkie termity (Isoptera) oraz niektóre plemiona błonkoskrzydłych, np. Apini, są owadami społecznymi.

Rząd: błonkoskrzydłe (Hymenoptera)[edytuj]

Hymenoptera


Podrząd: trzonkówki, stylikowce, stylikówki, stylikoodwłoke (Apocrita)[edytuj]

Apocrita


Trzonkówki charakteryzują się przewężeniem, zwanym trzonkiem lub stylikiem, między tułowiem a odwłokiem. U samic trzonkówek z grupy żadłowek pokładełko (Ovipositor) znajdujące się na końcu odwłoka przekształciło się w żądło.

Nadrodzina: pszczoły i grzebacze (Apoidea)[edytuj]

Apoidea


Brzuchozbieraczka z rodzaju wałczatek (Heriades)

Należy tutaj co najmniej 20 tysięcy gatunków zgrupowanych przez systematyków w rodziny. Przedstawiciele 6 rodzin występują w Polsce. Większość z nich prowadzi samotniczy tryb życia, a jedynie nieliczne wytworzyły w drodze ewolucji skomplikowane struktury społeczne. Najwyżej zorganizowane struktury społeczne tworzy gatunek pszczół miodnych (Apis). Pszczoły te znoszą do gniazda wyłącznie pokarm pochodzenia roślinnego - pyłek, nektar i spadź.

Gatunki poszczególnych rodzin różnią się m. in. sposobem zbierania i przenoszenia pyłku. Na przykład pszczoły właściwe (Apinae) transportują pyłek w postaci obnóży, kwalifikując się tym do grupy nogozbieraczek. Miesierkowate (Megachilidae) są brzuchozbieraczkami, tzn. zbierają pyłek na włoskach pokrywających dolną (brzuszną) stronę odwłoka. Prymitywne pszczoły z gatunku Prosopis, należące do rodziny lepiarkowatych (Colletidae), transportują pyłek w wolu znajdującym się w otworze gębowym. Niektóre rodzaje wyspecjalizowały się w zapylaniu określonych roślin, a wiele wykazuje genetyczne preferencje do oblatywania wybranych gatunków roślin, jak np. należące do miesiarkowatych (Megachilidae) wałczatki (Heriades), które preferują pyłek kwiatów z rodziny astrowatych (Asteraceae)[1].

Rodzina: pszczołowate (Apidae)[edytuj]

Apidae

[2]→ Apinae / Bombinae (Eunglossoni i Bombini) /Meliponinae)

Podrodzina: pszczoły właściwe (Apinae)[edytuj]

Apinae


W samej Europie do podrodziny pszczół właściwych należy około 70 rodzajów pszczół, podzielonych na trzy plemiona. Oprócz plemienia pszczół miodnych (Apini) zalicza się do nich także plemię trzmieli (Bombini) i plemię pszczół bezżądłowych zwanych też bezżądłymi lub meliponami (Meliponini).

Pszczoły miodne, podobnie jak inne owady z podrodziny pszczół właściwych, są pokryte włoskami oraz charakteryzują się posiadaniem koszyczka do przenoszenia pyłku.

Plemię: pszczoły miodne (Apini)[edytuj]

Apini
  • Apis


Do plemienia Apini zalicza się jeden jedyny rodzaj: pszczoła miodna (Apis). Stąd wszelkie opisy plemienia Apini odnoszą się także do gatunku Apis.

Rodzaj: pszczoły miodne (Apis)[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  1. Pawlikowski, T., Computer checklist of Apoidea (Hymenoptera) in Poland, Acta UMK, 2001
  2. Winston, M,. L., Biology of Honey Bee, 1974