Rachunkowość/Obrót towarowy/Tranzyt
Spis treści
|
---|
Czego dowiesz się z tej części książki?
|
Obrót tranzytowy to jedna z form obrotu towarowego, która jest w znacznym stopniu uproszczona. Uproszczenie to polega na tym, że podmiot organizujący tranzyt nie magazynuje u siebie towarów będących jego przedmiotem. Pośredniczy ona jedynie w całej transakcji, a fizyczne przekazanie towaru odbywa się między dostawcą a odbiorcą. W obrocie tranzytowym uczestniczą trzy podmioty:
- dostawca towarów,
- podmiot pośredniczący,
- odbiorca towarów.
Wyróżnia się dwa rodzaje tranzytu:
- rozliczany,
- organizowany.
Główną zaletą obrotu tranzytowego jest przyspieszenie dostaw, a także zredukowanie kosztów związanych z obrotem towarami, m.in. kosztów magazynowania u podmiotu pośredniczącego oraz kosztów załadunku, wyładunku i transportu towarów.
Tranzyt rozliczany
[edytuj]Obrót tranzytowy rozliczany polega na tym, że podmiot pośredniczący uczestniczy w rozliczaniu dostawy, natomiast przekazanie towarów między dostawcą a odbiorcą odbywa się z wyłączeniem magazynów pośrednika. Rozliczenie dostawy polega na otrzymaniu od dostawcy faktury za wysłany towar i uregulowaniu zapłaty za niego. Faktura od dostawcy jest podstawą do wystawienia własnej faktury dla odbiorcy, która uwzględnia marżę jaką ustalił pośredniczący podmiot za zrealizowanie dostawy. W tranzycie rozliczanym podmiot pośredniczący reguluje zobowiązanie wobec dostawcy, natomiast odbiorca reguluje zobowiązanie wobec podmiotu pośredniczącego.
Ewidencja obrotu tranzytowego rozliczanego w księgach rachunkowych podmiotu pośredniczącej wygląda następująco:
Objaśnienia:
- Faktura od dostawcy za towary wysłane bezpośrednio do odbiorcy:
- a) wartość netto
- b) podatek VAT
- c) wartość brutto
- Faktura dla odbiorcy wystawiona przez podmiot pośredniczący:
- a) wartość netto
- b) podatek VAT
- c) wartość brutto
- PK: wyksięgowanie wartości sprzedanych towarów w cenie zakupu.
Spotykany jest również inny sposób ewidencji obrotu tranzytowego rozliczanego w księgach rachunkowych podmiotu pośredniczącego. Różnica polega na zaksięgowaniu całość faktury od dostawcy na koncie "Rozliczenie zakupu towarów", a następnie w kolejnej operacji wyksięgowany zostaje naliczony podatek VAT. Ten sposób ewidencji przedstawiono na następującym schemacie:
Objaśnienia:
- Faktura od dostawcy za towary wysłane bezpośrednio do odbiorcy.
- PK: wyksięgowanie naliczonego podatku VAT.
- Faktura dla odbiorcy wystawiona przez podmiot pośredniczący:
- a) wartość netto
- b) podatek VAT
- c) wartość brutto
- PK: wyksięgowanie wartości sprzedanych towarów w cenie zakupu.
Tranzyt organizowany
[edytuj]Obrót tranzytowy organizowany polega na tym, że podmiot pośredniczący na podstawie zlecenia nabywcy zamawia towar u dostawcy, natomiast przekazanie towarów między dostawcą a odbiorcą odbywa się z wyłączeniem magazynów pośrednika. Ponadto dostawca wystawia fakturę za zakupione towary bezpośrednio na nabywcę, a nabywca reguluję to zobowiązanie bezpośrednio wobec dostawcy. W porównaniu z obrotem tranzytowym rozliczanym w tranzycie organizowanym rozliczanie dostawy towarów odbywa się z pominięciem podmiotu pośredniczącego. Podmiot pośredniczący wystawia jedynie fakturę dla nabywcy za zorganizowanie dostawy towarów.
Ewidencja obrotu tranzytowego organizowanego w księgach rachunkowych podmiotu pośredniczącej wygląda następująco:
Objaśnienia:
- Faktura za zorganizowanie dostawy:
- a) wartość netto
- b) podatek VAT
- c) wartość brutto
Na powyższym schemacie prowizja za zorganizowanie dostawy jest traktowana jako wykonanie usługi, dlatego też stanowi przychód ze sprzedaży usług. Natomiast odbiorca dostawy będzie ją traktował jako koszt zakupu, a dla dostawcy będzie kosztem sprzedaży.