Przejdź do zawartości

Wikibooks:6. urodziny polskich Wikibooks

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc
Historia Wikibooks
Spis treści
Public domain Uwaga: Poniższy tekst dostępny jest na licencji Public Domain, co oznacza, że możesz cały ten tekst oraz wybrane jego fragmenty wykorzystywać do dowolnych celów nie podając nawet autorów ani źródła.

24 stycznia 2004 roku założona została polskojęzyczna wersja Wikibooks, jednego z projektów siostrzanych Wikipedii. Na projekt składają się podręczniki z różnych dziedzin naukowych, czy też poświęconych różnym hobby: od podręcznika o fotografii po kurs matematyki dla liceum. Od momentu założenia rozwinęło się kilkadziesiąt podręczników z przeznaczeniem dla dzieci, uczniów i studentów oraz poradników ogólnych. W odróżnieniu od Wikipedii, zagadnienia nie są ujęte encyklopedycznie, ale w sposób pozwalający na łatwe przyswojenie i zagłębienie się w temat. Mające nawet po kilkadziesiąt rozdziałów książki, dostępne są na wolnej licencji.

Specyfiką Wikibooks jest to, że dany podręcznik przeważnie pisany jest przez jedną osobę, która ma pomysł na całość i konsekwentnie go realizuje. Należy pamiętać, że Wikibooks to przede wszystkim zbiór rozwijających się podręczników, z pewną liczbą bogato rozwiniętych i ukończonych pozycji. Niestety z ukończeniem podręcznika bywa różnie, dlatego aktywni edytorzy postanowili zrobić małe porządki i oddzielić projekty mające walory edukacyjne od tych porzuconych.

Choć pisanie podręcznika, zachowanie jego spójności i czytelnej formy jest wymagającym zajęciem, w projekcie powstało wiele wartościowych książek, których rozwój wcale się nie zatrzymał - tak jak na Wikipedii, można bez większego wysiłku wprowadzić do podręcznika nowy materiał, przedyskutować układ książki na stronie dyskusji czy napisać dany akapit od nowa.

Polecane podręczniki

[edytuj]
  • IRC - jeśli chciałbyś lub już korzystasz z tej usługi sieciowej, niech to będzie źródłem twoich informacji,
  • Fotografia - od budowy aparatu po obróbkę zdjęć,
  • Fizyka teoretyczna - zaawansowane zagadnienia fizyczne i matematyczne w rozbudowanym podręczniku, choć wymagającym dopracowania,
  • Porozumieć się bez przemocy - opisujący metodę komunikowania się w taki sposób, aby unikać agresji w wypowiedziach,
  • Zanurkuj w Pythonie - przykład tłumaczenia kompletnego podręcznika z angielskiego.

Zapraszamy do współpracy

[edytuj]

Przyszłych autorów zachęcamy do proponowania nowych pozycji bądź zapoznania się z istniejącymi podręcznikami i włączenia się w ich rozwój. Możliwe jest również tłumaczenie podręczników z obcojęzycznych Wikibooks czy przenoszenie materiałów o zgodnej licencji. Pokrewnym projektem, z którym być może nawiązana zostanie współpraca są Wolne Podręczniki - projekt uruchomiony przez Fundację Nowoczesna Polska. Z okazji urodzin Wikibooks opisano współpracę na linii: Wikibooks i Wolnych Podręczników (o czym poniżej).

Mamy nadzieję, że projekt odegra również pewną rolę w edukacji - możliwość pobrania i wydrukowania podręcznika jest alternatywą dla pozycji komercyjnych. Oprócz tego, w rozwoju podręczników do przedmiotów szkolnych biorą udział również sami zainteresowani, co zwiększa czytelność materiału i efektywność nauki. Aktywnych wikimedian zapraszamy do baru i do pomocy przy sprzątaniu.

Wikibooks w statystykach

[edytuj]
Wzrost liczby zarejestrowanych użytkowników. Aktualnie udzielających się osób jest jedynie kilka, ale liczymy, że z czasem będzie coraz więcej aktywnych użytkowników Wikibooks
Liczba odwiedzin i liczba stron w największych wersjach językowych Wikibooks. Polska wersja znajduje się w pierwszej dziesiątce



Powrót do Pomocy Wikibooks
Koniec