Wikibooks:6. urodziny polskich Wikibooks

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc
Historia Wikibooks
Public domain Uwaga: Poniższy tekst dostępny jest na licencji Public Domain co oznacza, że możesz cały ten tekst oraz wybrane jego fragmenty wykorzystywać do dowolnych celów nie podając nawet autorów ani źródła.
Wikibooks-logo 6 lat.png

24 stycznia 2004 roku założona została polskojęzyczna wersja Wikibooks, jednego z projektów siostrzanych Wikipedii. Na projekt składają się podręczniki z różnych dziedzin naukowych, czy też poświęconych różnym hobby: od podręcznika o fotografii po kurs matematyki dla liceum. Od momentu założenia rozwinęło się kilkadziesiąt podręczników z przeznaczeniem dla dzieci, uczniów i studentów oraz poradników ogólnych. W odróżnieniu od Wikipedii, zagadnienia nie są ujęte encyklopedycznie, ale w sposób pozwalający na łatwe przyswojenie i zagłębienie się w temat. Mające nawet po kilkadziesiąt rozdziałów książki, dostępne są na wolnej licencji.

Specyfiką Wikibooks jest to, że dany podręcznik przeważnie pisany jest przez jedną osobę, która ma pomysł na całość i konsekwentnie go realizuje. Należy pamiętać, że Wikibooks to przede wszystkim zbiór rozwijających się podręczników, z pewną liczbą bogato rozwiniętych i ukończonych pozycji. Niestety z ukończeniem podręcznika bywa różnie, dlatego aktywni edytorzy postanowili zrobić małe porządki i oddzielić projekty mające walory edukacyjne od tych porzuconych.

Choć pisanie podręcznika, zachowanie jego spójności i czytelnej formy jest wymagającym zajęciem, w projekcie powstało wiele wartościowych książek, których rozwój wcale się nie zatrzymał - tak jak na Wikipedii, można bez większego wysiłku wprowadzić do podręcznika nowy materiał, przedyskutować układ książki na stronie dyskusji czy napisać dany akapit od nowa.

Polecane podręczniki[edytuj]

  • IRC - jeśli chciałbyś lub już korzystasz z tej usługi sieciowej, niech to będzie źródłem twoich informacji,
  • Fotografia - od budowy aparatu po obróbkę zdjęć,
  • Fizyka teoretyczna - zaawansowane zagadnienia fizyczne i matematyczne w rozbudowanym podręczniku, choć wymagającym dopracowania,
  • Porozumieć się bez przemocy - opisujący metodę komunikowania się w taki sposób, aby unikać agresji w wypowiedziach,
  • Zanurkuj w Pythonie - przykład tłumaczenia kompletnego podręcznika z angielskiego.

Zapraszamy do współpracy[edytuj]

Przyszłych autorów zachęcamy do proponowania nowych pozycji bądź zapoznania się z istniejącymi podręcznikami i włączenia się w ich rozwój. Możliwe jest również tłumaczenie podręczników z obcojęzycznych Wikibooks czy przenoszenie materiałów o zgodnej licencji. Pokrewnym projektem, z którym być może nawiązana zostanie współpraca są Wolne Podręczniki - projekt uruchomiony przez Fundację Nowoczesna Polska. Z okazji urodzin Wikibooks opisano współpracę na linii: Wikibooks i Wolnych Podręczników (o czym poniżej).

Mamy nadzieję, że projekt odegra również pewną rolę w edukacji - możliwość pobrania i wydrukowania podręcznika jest alternatywą dla pozycji komercyjnych. Oprócz tego, w rozwoju podręczników do przedmiotów szkolnych biorą udział również sami zainteresowani, co zwiększa czytelność materiału i efektywność nauki. Aktywnych wikimedian zapraszamy do baru i do pomocy przy sprzątaniu.

Wikibooks w statystykach[edytuj]

Wzrost liczby zarejestrowanych użytkowników. Aktualnie udzielających się osób jest jedynie kilka, ale liczymy, że z czasem będzie coraz więcej aktywnych użytkowników Wikibooks
Liczba odwiedzin i liczba stron w największych wersjach językowych Wikibooks. Polska wersja znajduje się w pierwszej dziesiątce

Powrót do Pomocy Wikibooks