Dyskusja Wikibooks:6. urodziny polskich Wikibooks

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Życzenia[edytuj]

Gdzie można składać życzenia? ;) ze swojej strony, życzę Wikibooks wykładniczego tempa rozwoju, niech wiedza będzie wolna i dostępna!

A składajmy je tu :) To ja się do życzeń dorzucam - obyśmy mieli dziesiątki aktywnych użytkowników :) Przykuta 11:49, 24 sty 2010 (CET)[odpowiedz]

Wikibooks:Wikibooks i Wolne Podręczniki[edytuj]

Ta strona powstała z okazji 6. urodzin polskich Wikibooks
Na tej stronie przygotowujemy wszelkie pomysły dotyczace współpracy między Wikibooks a Wolnymi Podręcznikami wolnepodreczniki.pl. Oba projekty na licencji cc-by-sa 3.0 tworzą podręczniki, które można wykorzystać w edukacji. Być może, aby oszczędzić energii warto zobaczyć jakie rozwiązania znajdują się u sąsiadów. Co więcej licencja pozwala na to, aby można kopiować strony w obie strony. Poniżej przedstawiamy propozycje do rozpoczęcia współpracy.

Szablon licencji[edytuj]

Zanim zaczniemy przerzucać do Wikibooks strony z Wolnych Podręczników, aby wszystko było zgodne z licencją, potrzeba szablonu informującego o autorach (licencje te same), a dla weryfikacji też info o źródle.

{{Szablon:Wolne Podręczniki}}

Aby tekst skopiować zgodnie z licencją, trzeba będzie go wstawiać w postaci:

[[Szablon:Wolne Podręczniki|<nowiki>{{Wolne Podręczniki|1=http://link-do-strony|2=Nazwa strony|3=http://link-do-historii-strony}}]]</nowiki>

Przykład:

{{Wolne Podręczniki|1=http://wiki.wolnepodreczniki.pl/Geografia:Gimnazjum/Klimat|2=Pogoda a klimat|3=http://wiki.wolnepodreczniki.pl/index.php?title=Geografia:Gimnazjum/Klimat&action=history}}

Link do historii strony i autorów w Wolnych Podręcznikach znajduje się na górze strony (Archiwum wersji (wszystkie edycje))

Podręczniki Wolnych Podręczników i Wikibooks[edytuj]

Poniżej tabelka z podręcznikami o podobnej tematyce znajdującymi się w obu projektach:

Podręczniki Wersje w Wikibooks Wersje w Wolnych Podręcznikach Uwagi i sugestie
Matematyka Na Wolnych Podręcznikach jest lista podręczników na wolnych licencjach (przy tych na GFDL należałoby poprosić o przelicencjonowanie na cc-by). Podręcznik, który przeznaczony jest do tego samego odbiorcy do matematyka dla liceum. W Wikibooks są gotowe moduły, w WP jest struktura na podstawie nowej podstawy programowej z września 2007 (aby podręczniki mogły być oficjalnie dopuszczane do programu kształcenia w szkołach, muszą być zgodne z oficjalnymi normami). Przenieść można do Wikibooks matematykę dla gimnazjum. Do Wolnych Podręczników można przenieść wybrane moduły z matematyki dla liceum.
Fizyka W Wikibooks brakuje podręcznika do gimnazjum, który ładnie rozwija sie w Wolnych Podręcznikach. Natomiast w Wolnych Podręcznikach nie ma jeszcze podręcznika dla liceum, więc można zapewne wykorzystać moduły z Wikibooks.
Geografia Oba podręczniki są różne, aczkolwiek w Wolnych Podręcznikach jest sekcja dotycząca geografii Polski, natomiast moduły są w przypadku Polski puste. Na Wikibooks część modułów jest "zaniebieszczona". Nie ma oznaczonych w obu projektach statusów - na ile moduły są już gotowe.
Angielski W obu projektach podręcznik jest w stanie powstawania. W Wikibooks 'Angielski' ma już kilka lekcji.

Przenoszenie stron[edytuj]

Sugeruję, aby przenosić moduły, które zostały określone jako skończone. W Wikibooks kompletność modułów podręczników jest oznaczona jak w poniższej tabelce:

Etapy rozwoju książek
Początkowa: Rozpoczęta: Średnia: Zaawansowana: Kompletna:

W Wolnych Podręcznikach moduły, które są gotowe, oznaczane są szablonem:

Gotowe

Przy przenoszeniu niegotowych stron (opcja dla chętnych) warto śledzić, kiedy moduł będzie gotowy i go nadpisywać. W takim przypadku warto byłoby zamieścić odpowiedni szablon informujący, że trwają nad tym modułem prace w drugim projekcie. Jeżeli w którymś z projektów prace "zamarły", wówczas można go też przerzuć do drugiego, bo może to da możliwość jego "ożywienia". Oczywiście tu piszę z perspektywy Wikibooks, czyli poddaję sugestię, aby przenosić te moduły, które są gotowe, albo na jakiś czas zamarły (trzeba zajrzeć na historię edycji). Jeśli dany moduł w Wikibooks będzie rozwijany do etapu gotowości, można zasugerować nadpisanie modułu w Wolnych Podręcznikach (o ile będzie to zgodne z tamtejszymi zasadami).

Kopiowanie struktury podręcznika[edytuj]

Jeżeli w Wikibooks nie ma podręcznika (np. fizyka czy matematyka dla gimnazjum), to można skopiować strukturę z gotowymi modułami. Jeżeli nie będzie się u nas rozwijać, wrzucimy do wylęgarni, ale co jakiś czas możemy monitorować zmiany w Wolnych Podręcznikach.