Wikibooks:Bar
Bar to miejsce, w którym rozmawiamy o wszystkich sprawach dotyczących Wikibooks. Nowe wątki należy dopisywać na dole - na górze są wątki najstarsze. Dyskusje nieaktualne lub nieaktywne trafiają do Archiwum. Pamiętaj o podpisywaniu się: ~~~~ lub .
|
|
Discord – bezpłatny komunikator internetowy służący polskojęzycznym wikimedianom do komunikacji na żywo. Można tam rozmawiać na kanałach tematycznych za pomocą wiadomości tekstowych ze zdjęciami i filmami, a także głosowo (z opcjami wideo i dzielenia się ekranem). Wykorzystuje technologię Voice over IP.
Zaprojektowany dla graczy komputerowych, jest wykorzystywany przez szereg społeczności Wikimediów. Kanały znajdujące się na serwerze można traktować jako kontynuację kanałów IRC.
Szablon {{UnikatowaStronaStart}} itp., czyli strony na pół ekranu
[edytuj]w archiwum został wątek na temat stosowania szablonów stronicowych. @Persino: nadal nie mogę znaleźć przykładu gdzie użycie tych szablonów chroni przed rozjeżdżaniem się wzorów. Czy masz przed oczami taki przykład? Możesz go pokazać wprost? Czy możemy jednak zrezygnować z tych szablonów i uprościć wygląd i edytowanie Wikibooks? Ewentualnie usunąć z tych szablonów element który modyfikuje spis treści / zwężenie tekstu i ramkę dookoła tekstu. Czy była jakaś szersza dyskusja na wprowadzeniem tych modyfikacji? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 16:51, 28 cze 2023 (CEST) ps przypominam że na wikipedi już wszedł a pewnie nie długo wszędzie wejdzie nowy interfejs Marek Mazurkiewicz (dyskusja)
- @Marek Mazurkiewicz: Szablony {{StronaStart}} i jego koledzy, w tym {{UnikatowaStronaStart}}, są przyszykowane pod nowy interfejs, ale zawsze możemy zastosować starą skórkę wektor. Jak wycentrujemy wzór na cały ekran, bez użycia tych szablonów, może wzory się nie rozjeżdżają się, ale estetycznie, to wygląda brzydko, a z tym szablonem ładnie, ten szablon zabezpiecza strony przed bardzo dużymi wzorami, które wyjeżdżają poza ramkę, co jest pomocnie przy drukowaniu stron. 17:01, 28 cze 2023 (CEST)
- Nie widzę nigdzie ani nie podałeś przykładu gdzie wzory się rozjeżdżają bez tego szablonu. W mojej ocenie gdy jest szablon strona wygląda brzydko a gdy go nie ma ładnie. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:26, 29 lip 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Ale moje książki, wtedy wyglądają brzydko, ja to wiem, bo mam szeroki monitor. Persino (dyskusja) 12:37, 29 lip 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Jak szeroki masz ekran twojego monitora, to wtedy mogę dopasowywać szablony stronicowe otwierające i zamykające, za pomocą strony CSS {{StronaStart/stronastart.css}}, by było dobrze na twoim ekranie. Persino (dyskusja) 12:49, 29 lip 2023 (CEST)
- Ja akurat korzystam z ustawionego na 1920 na 1080 px monitora 15,6 cala na 170% ale to nie ma znaczenia. Jak na razie nie zostało wykazane że te szablony powinny być używane na Wikibooks. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 16:47, 3 sie 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Te szablony są jedynie dobre dla szerokich ekranów. Persino (dyskusja) 22:45, 3 sie 2023 (CEST)
- Ale ludzie używają różnych ekranów więc jeżeli coś jest dobre tylko dla szerokich to nie powinno być stosowane. Zresztą nie zostało wykazane że dla jakich kolejek ekranie te szablony coś poprawiają. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 14:06, 4 sie 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Kiedyś miałem laptopa, wzory centrowały się na wąskim ekranie ładnie, a jak się przeniosłem na komputer stacjonarny z szerokim ekranem, wzory się wyświetlały się, wtedy byle jak, jak by cała strona była byle jak. Wzory były na środku ekranu, a między wzorem, a lewą lub prawą, częścią przeglądarki było dużo pustego miejsca, istny bełkot. Jak użyłem szablony z serii {{StronaStart}}, to ten problem łatwo naprawiłem. Moim zdaniem strona powinna być przystosowana dla każdego ekranu, nawet dla telefonu komórkowego, co te szablony do tego są przystosowane, na bardzo wąskim ekranie (smartfony), te szablony ładnie się wyświetlają, ten szablon przystosowuje do tego typu ekranów. Persino (dyskusja) 14:35, 4 sie 2023 (CEST)
- Ale ludzie używają różnych ekranów więc jeżeli coś jest dobre tylko dla szerokich to nie powinno być stosowane. Zresztą nie zostało wykazane że dla jakich kolejek ekranie te szablony coś poprawiają. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 14:06, 4 sie 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Te szablony są jedynie dobre dla szerokich ekranów. Persino (dyskusja) 22:45, 3 sie 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Szablony stronicowe, otwierające i zamykające, oraz inne szablony stronicowe są tylko uzupełnieniem skórki starej Vector, jak i nowej Vector2022. Persino (dyskusja) 19:34, 17 sie 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Szablon {{StronaStart}} i jego koledzy są responsywne, więc są zależne od rozmiaru czcionki, tak dostosowałem je za pomocą jednostek względnych
1rem
. A jeżeli chcesz mieć większą ramkę dla tych szablonów książkowych stronicowych otwierających i zamykających, to zwiększ czcionkę w przeglądarce internetowej, wtedy nie będziesz miał tego szablonu na pół ekranu, a tekst wcale nie będzie rozmyty, tylko wyraźny, i też wzory matematyczne... Persino (dyskusja) 11:28, 24 gru 2023 (CET)- Korzystam na różnych urządzeniach. Często jako nie zalogowany. Nadal nie pokazałeś zarzutu ekranu gdzie strona bez szablonu wyświetla się nieprawidłowo. Jestem za całkowitym usunięciem tych szablonów i stosowaniem czystego kodu MediaWiki chyba że zostanie wykazane że coś naprawiają. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:30, 26 gru 2023 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Dzięki szablonom {{StronaStart}} i jego kolegom, wzory nie rozchodzą się na całą szerokość strony, wtedy one wyglądają przyzwoicie (ładnie), a bez tych szablonów, to wygląda ze wzorami centrowanymi bardzo źle, wręcz brzydko, i dlatego jestem za stosowaniem tych szablonów, one coś naprawiają. Kiedyś było bez tych szablonów w moich podręcznikach, i to wyglądało strasznie, a z tymi już tak nie było. Z tymi szablonami moje podręczniki wyglądają książkowo, jak je wydrukujemy na drukarce, wiadomo, że wzory tam się zmieszczą, a bez tych szablonów, nie wiadomo, zmieszczą się, albo i nie. A pisanie na Wikibooksie jest to pisanie książek, a nie haseł na Wikipedii, i dlatego oba projekty się różnią i dlatego hasła tam powinno się pisać na cały ekran, a tutaj książkowo, i jestem za tymi szablonami też dlatego. A pisanie książek tutaj, ze wzorami, powinno być pod drukarkę, a te szablony to zapewniają. Persino (dyskusja) 11:47, 26 gru 2023 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Sprawdź na szerokich ekranach, tam na stronach moich książek, a tam na wzory matematyczne, po usunięciu moich szablonów stronicowych otwierających i zamykających, a zobaczysz, że to brzydko wygląda (patrz na wzory i tekst, także numeracje)! Persino (dyskusja) 19:33, 26 gru 2023 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Koledzy szablonu {{StronaStart}} dostarczają własne formatowanie tekstu i wzorów matematycznych, że to wygląda przyzwoicie, i nie jest za wielkie, a bez tego tego nie ma. Persino (dyskusja) 14:10, 3 sty 2024 (CET)
- Już próbowałem. Nie jestem w stanie odtworzyć sytuacji gdzie wersja z szablonem jest lepsza od wersji bez szablonu. Dlatego proszę o zrzut ekranu takiej sytuacji. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:02, 4 sty 2024 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Już przygotowałem zrzut, ale nie wiem jak wysłać z MediaWiki do Ciebie, aby był dostępny tylko dla Ciebie, może prześlij mnie email na moje konto emailowe, a ja w odpowiedzi prześlę Ci zrzut. Persino (dyskusja) 12:23, 4 sty 2024 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Koledzy {{StronaStart}}, ale nie {{StronaStart}}, mają ustalone formatowanie, ono jest niezależne od ustawienia czcionki z body, tylko od html, jest zależne od
1rem
, wzory i szerokość strony mają ustalony rozmiar, a bez tego, jak ustalimy za duże w body, wzory mogą być za duże, bo one mają rozmiary względne. Persino (dyskusja) 12:53, 4 sty 2024 (CET)- Widziałem zrzut, dzięki. Wygląda na to że patrząc na to samo inaczej oceniamy tego jakość. Uważam że dodanie szablonu nie daje żadnych korzyści (patrząc na efekt nie uważam by było to bardziej estetyczne) a utrudnia edycję (dodatkowy element w kodzie) i przeglądanie (miniaturowe spisy treści/skróty i ramki dające puste pole. Jestem przeciw stosowaniu tych szablonów. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 09:54, 5 sty 2024 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Utrudnia edycję jedynie w Visual Editor, bo jest jeszcze moim zdaniem nieukończony. Persino (dyskusja) 10:05, 5 sty 2024 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Bez stosowania tego szablonu ma się wrażenie, że tekst przed i po między centrowanymi wzorami rozchodzi się na całą szerokość szerokiego ekranu, i jest mało tekstu, z kolegami {{StronaStart}} w wersji kolumnowej tego nie ma. Persino (dyskusja) 10:31, 5 sty 2024 (CET)
- Widziałem zrzut, dzięki. Wygląda na to że patrząc na to samo inaczej oceniamy tego jakość. Uważam że dodanie szablonu nie daje żadnych korzyści (patrząc na efekt nie uważam by było to bardziej estetyczne) a utrudnia edycję (dodatkowy element w kodzie) i przeglądanie (miniaturowe spisy treści/skróty i ramki dające puste pole. Jestem przeciw stosowaniu tych szablonów. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 09:54, 5 sty 2024 (CET)
Ogłoszenie nowych członków Komisji Wyborczej
[edytuj]Cześć wszystkim!
Z przyjemnością ogłaszamy nowych członków i doradców Komisji Wyborczej. Komitet Wyborczy pomaga w projektowaniu i wdrażaniu procesu wyboru powierników wybranych przez społeczność i stowarzyszonych do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Po otwartym procesie nominacji najsilniejsi kandydaci rozmawiali z Zarządem, a czterech kandydatów zostało zaproszonych do Komisji Wyborczej. Czterech innych kandydatów zostało poproszonych o udział w charakterze doradców.
Dziękujemy wszystkim członkom społeczności, którzy przesłali swoje nazwiska do rozpatrzenia. Liczymy na współpracę z Komisją Wyborczą w najbliższej przyszłości.
W imieniu Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia,
RamzyM (WMF) 19:59, 28 cze 2023 (CEST)
Deploying the Phonos in-line audio player to your Wiki
[edytuj]Cześć!
Apologies if this message is not in your language, ⧼Please help translate⧽ to your language.
This wiki will soon be able to use the inline audio player implemented by the Phonos extension. This is part of fulfilling a wishlist proposal of providing audio links that play on click.
With the inline audio player, you can add text-to-speech audio snippets to wiki pages by simply using a tag:
<phonos file="audio file" label="Listen"/>
The above tag will show the text next to a speaker icon, and clicking on it will play the audio instantly without taking you to another page. A common example where you can use this feature is in adding pronunciation to words as illustrated on the English Wiktionary below.
{{audio|en|En-uk-English.oga|Audio (UK)}}
Could become:
<phonos file="En-uk-English.oga" label="Audio (UK)"/>
The inline audio player will be available in your wiki in 2 weeks time; in the meantime, we would like you to read about the features and give us feedback or ask questions about it in this talk page.
Thank you!UOzurumba (WMF), on behalf of the Foundation's Language team
04:26, 27 lip 2023 (CEST)
Review the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee
[edytuj]Hello all,
I am pleased to share the next step in the Universal Code of Conduct work. The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) draft charter is now ready for your review.
The Enforcement Guidelines require a Building Committee form to draft a charter that outlines procedures and details for a global committee to be called the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). Over the past few months, the U4C Building Committee worked together as a group to discuss and draft the U4C charter. The U4C Building Committee welcomes feedback about the draft charter now through 22 September 2023. After that date, the U4C Building Committee will revise the charter as needed and a community vote will open shortly afterward.
Join the conversation during the conversation hours or on Meta-wiki.
Best,
RamzyM (WMF), on behalf of the U4C Building Committee, 17:35, 28 sie 2023 (CEST)
Wasza wiki będzie niedługo w trybie tylko do odczytu
[edytuj]Przeczytaj w innym języku • Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Wikimedia Foundation przełączy ruch na inną swoją serwerownię. Upewni to nas, że Wikipedia i inne strony Wikimedia będą zawsze online, nawet w przypadku kataklizmu. Aby upewnić się, że wszystko działa, dział Technologii Wikimedia Foundation musi przeprowadzić zaplanowany test. Pokaże on, czy są w stanie przełączyć się z jednej serwerowni na inną. Wymaga to przygotowań do testu przez wiele zespołów i ich dostępności w celu naprawy jakichkolwiek nieprzewidzianych problemów.
Cały ruch zostanie przełączony 20 września. Test rozpocznie się o 14:00 UTC.
Niestety, z powodu niektórych ograniczeń w MediaWiki, wszystkie operacje edycyjne muszą zostać przerwane podczas przełączenia. Przepraszamy za te utrudnienia. Będziemy pracować nad tym, aby je zminimalizować w przyszłości.
Każdą wiki przez krótki czas będzie można tylko czytać, ale nie edytować.
- Edytowanie nie będzie możliwe 20 września 2023 (środa) przez maksymalnie godzinę.
- Jeżeli spróbujesz edytować lub zapisywać zmiany w tym czasie, zobaczysz komunikat o błędzie. Mamy nadzieję, że żadne edycje nie zostaną utracone podczas tego czasu, ale nie możemy tego zagwarantować. Jeżeli zauważysz komunikat o błędzie, poczekaj aż wszystko wróci do normy. Będzie wtedy możliwe zapisanie zmian. Zalecamy jednak zrobienie kopii swoich zmian, na wszelki wypadek.
Inne skutki:
- Zadania w tle będą wolniejsze, a niektóre mogą być przerywane. Czerwone linki mogą nie być aktualizowane tak szybko, jak zwykle. Jeżeli utworzysz artykuł, do którego prowadzi jakiś link, to ten link będzie dłużej czerwony niż zwykle. Część skryptów, uruchamiających się na dłużej, zostanie zatrzymanych.
- Oczekujemy, że wdrożenia kodu będą miały miejsce jak w każdym innym tygodniu. Jednakże poszczególne fragmenty kodu mogą się zawiesić, jeżeli dana operacja będzie ich później potrzebować.
- GitLab będzie niedostępny przez około 90 minut.
Trizek_(WMF) (talk) 11:23, 15 wrz 2023 (CEST)
Poczekalnia Wikipedii - Pozyskiwanie kadry w ZHP
[edytuj]Artykuł Wikipedii w:Pozyskiwanie kadry w ZHP został zgłoszony do usunięcia. Myślę że warto by ten materiał przenieść do Wikibooks jeśli w Wikipedii ma być skasowany. Poparcie lub obiekcje? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 16:06, 15 wrz 2023 (CEST)
- Za Persino (dyskusja) 16:16, 15 wrz 2023 (CEST)
- Czy mam to przenieść na Wikibooksa i tam gdzie? Persino (dyskusja) 16:31, 15 wrz 2023 (CEST)
- Może jako fragment Poradnik harcerski? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:22, 15 wrz 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Czy mógłbyś dokończyć edycję... Persino (dyskusja) 17:57, 15 wrz 2023 (CEST)
- Teraz ten moduł ma nazwę: Poradnik harcerski/Pozyskiwanie kadry. Persino (dyskusja) 18:52, 15 wrz 2023 (CEST)
- Dzięki serdeczne. Postaram się przejrzeć podręcznik i lepiej dostosować moduł. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:09, 15 wrz 2023 (CEST)
- Teraz ten moduł ma nazwę: Poradnik harcerski/Pozyskiwanie kadry. Persino (dyskusja) 18:52, 15 wrz 2023 (CEST)
- @Marek Mazurkiewicz: Czy mógłbyś dokończyć edycję... Persino (dyskusja) 17:57, 15 wrz 2023 (CEST)
- Może jako fragment Poradnik harcerski? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:22, 15 wrz 2023 (CEST)
- Czy mam to przenieść na Wikibooksa i tam gdzie? Persino (dyskusja) 16:31, 15 wrz 2023 (CEST)
== Opportunities open for the Affiliations Committee, Ombuds commission, and the Case Review Committee ==
[edytuj]You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.
Więcej języków • Pomóż przetłumaczyć na Twój językHi everyone! The Affiliations Committee (AffCom), Ombuds commission (OC), and the Case Review Committee (CRC) are looking for new members. These volunteer groups provide important structural and oversight support for the community and movement. People are encouraged to nominate themselves or encourage others they feel would contribute to these groups to apply. There is more information about the roles of the groups, the skills needed, and the opportunity to apply on the Meta-wiki page.
On behalf of the Committee Support team,
Review and comment on the 2024 Wikimedia Foundation Board of Trustees selection rules package
[edytuj]Dear all,
Please review and comment on the Wikimedia Foundation Board of Trustees selection rules package from now until 29 October 2023. The selection rules package was based on older versions by the Elections Committee and will be used in the 2024 Board of Trustees selection. Providing your comments now will help them provide a smoother, better Board selection process. More on the Meta-wiki page.
Best,
Katie Chan
Chair of the Elections Committee
03:12, 17 paź 2023 (CEST)
(Nowa) funkcja w Kartographerze: Dodawanie punktów z użyciem QID
[edytuj]Od września 2022 jest możliwe tworzenie punktów, podając identyfikator Wikidanych. Wielu edytorów prosiło o tę funkcję, ale nie jest ona szeroko wykorzystywana. Z tego powodu, chcielibyśmy o niej przypomnieć. Więcej informacji jest dostępnych na stronie projektu. Jeśli macie jakieś komentarze, możecie je zostawić na stronie dyskusji. – Z pozdrowieniami, zespół Życzeń Technicznych Wikimedia Deutschland
Thereza Mengs (WMDE) 13:31, 13 gru 2023 (CET)
Do you use Wikidata in Wikimedia sibling projects? Tell us about your experiences
[edytuj]Note: Apologies for cross-posting and sending in English.
Hello, the Wikidata for Wikimedia Projects team at Wikimedia Deutschland would like to hear about your experiences using Wikidata in the sibling projects. If you are interested in sharing your opinion and insights, please consider signing up for an interview with us in this Registration form.
Currently, we are only able to conduct interviews in English.
The front page of the form has more details about what the conversation will be like, including how we would compensate you for your time.
For more information, visit our project issue page where you can also share your experiences in written form, without an interview.
We look forward to speaking with you, Danny Benjafield (WMDE) (talk) 08:53, 5 January 2024 (UTC)
Reusing references: Can we look over your shoulder?
[edytuj]Apologies for writing in English.
The Technical Wishes team at Wikimedia Deutschland is planning to make reusing references easier. For our research, we are looking for wiki contributors willing to show us how they are interacting with references.
- The format will be a 1-hour video call, where you would share your screen. More information here.
- Interviews can be conducted in English, German or Dutch.
- Compensation is available.
- Sessions will be held in January and February.
- Sign up here if you are interested.
- Please note that we probably won’t be able to have sessions with everyone who is interested. Our UX researcher will try to create a good balance of wiki contributors, e.g. in terms of wiki experience, tech experience, editing preferences, gender, disability and more. If you’re a fit, she will reach out to you to schedule an appointment.
We’re looking forward to seeing you, Thereza Mengs (WMDE)
Zagłosuj w sprawie Statutu Komitetu Koordynującego Powszechne Zasady Postępowania
[edytuj]- Ten komunikat jest przetłumaczony na dodatkowe języki w serwisie Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Drogie i Drodzy,
chcę przekazać Wam informację, że rozpoczęło się głosowanie nad statutem dla Komitetu Koordynującego Powszechne Zasady Postępowania (U4C). Członkowie społeczności mogą oddawać głosy w systemie SecurePoll, jak też składać komentarze do 2 lutego 2024 r. Ci z Was, którzy uczestniczyli w rundzie wyrażania opinii o Wytycznych Egzekwowania PZP przekonają się, że proces głosowania w tym przypadku wygląda podobnie.
Aktualna wersja Statutu U4C dostępna jest na Meta-wiki, są tam też dostępne tłumaczenia.
Zachęcamy do przeczytania Statutu, wzięcia udziału w głosowaniu i poinformowaniu o głosowaniu innych. Wszyscy członkowie Komitetu Sterującego zachęcają do wzięcia udziału.
W imieniu zespołu projektowego PZP,
RamzyM (WMF) 19:07, 19 sty 2024 (CET)
To już ostatnie dni na wzięcie udziału w głosowaniu nad Statutem Komitetu Koordynującego Powszechne Zasady Postępowania
[edytuj]- Ten komunikat jest przetłumaczony na dodatkowe języki w serwisie Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Drogie i Drodzy,
chcę przypomnieć, że kończy się głosowanie nad statutem dla Komitetu Koordynującego Powszechne Zasady Postępowania (U4C), które trwa do 2 lutego. Członkowie społeczności mogą oddawać głosy w systemie SecurePoll, jak też składać komentarze do 2 lutego. Ci z Was, którzy uczestniczyli w rundzie wyrażania opinii o Wytycznych Egzekwowania PZP przekonają się, że proces głosowania w tym przypadku wygląda podobnie.
Aktualna wersja Statutu U4C dostępna jest na Meta-wiki, są tam też dostępne tłumaczenia.
Zachęcamy do przeczytania Statutu, wzięcia udziału w głosowaniu i poinformowaniu o głosowaniu innych. Wszyscy członkowie Komitetu Sterującego zachęcają do wzięcia udziału.
Ukłony,
RamzyM (WMF) 17:59, 31 sty 2024 (CET)
Announcing the results of the UCoC Coordinating Committee Charter ratification vote
[edytuj]- You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Dear all,
Thank you everyone for following the progress of the Universal Code of Conduct. I am writing to you today to announce the outcome of the ratification vote on the Universal Code of Conduct Coordinating Committee Charter. 1746 contributors voted in this ratification vote with 1249 voters supporting the Charter and 420 voters not. The ratification vote process allowed for voters to provide comments about the Charter.
A report of voting statistics and a summary of voter comments will be published on Meta-wiki in the coming weeks.
Please look forward to hearing about the next steps soon.
On behalf of the UCoC Project team,
RamzyM (WMF) 19:23, 12 lut 2024 (CET)
Raport z ratyfikacji statutu U4C i ogłoszenie naboru kandydatów - już dostępne
[edytuj]- Możesz znaleźć tę wiadomość przetłumaczoną na inne języki na Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Drogie i Drodzy,
Chcę Wam dziś przekazać swie informacje. Po pierwsze, dostępny jest juz raport z komentarzy do głosowania nad ratyfikacją statutu Komitetu koordynującego PZP. Po drugie, 1 kwietnia 2024 rozpoczynamy nabór kandydatów do tegoż Komitetu.
Komitet Koordynujący PZP, w skrócie U4C, to globalna grupa, która ma za zadanie zapewnić równe wdrozenie Powszechnych Zasad Postępowania. Zachęcamy członków społeczności do zgłaszania checi dołaczenia do Komitetu. Więcej informacji, jak też objaśnienie zakresu odpowiedzialności U4C znajduje się w statucie.
Jak podaje statut, U4C składać się będzie z 16 członków: ośmiu wybranych z ogółu społecznosci oraz ośmiu wybranych regionalnie, by prawidłowo odzwierciedlić różnorodnosć ruchu Wikimedia.
Więcej informacji, jak też formularz zgłoszeniowy znajdziecie na Meta-Wiki.
W imieniu zespołu odpowiedzialnego za Powszechne Zasady Postępowania,
RamzyM (WMF) 17:25, 5 mar 2024 (CET)
Wybory członków Rady Powierniczej Wikimedia Foundation
[edytuj]Drogie i drodzy,
W tym roku kończy się kadencja czworga członków Rady Powierniczej Wikimedia Foundation wybranych głosami afiliantów [1]. Rada zaprasza uczestników Ruchu Wikimedia do uczestnictwa w tegorocznym procesie wyłaniania kandydatów i do głosowania w celu obsadzenia nadchodzących wakatów.
Nad procesem wyborczym pieczę sprawuje Komitet Wyborczy działający przy wsparciu pracowników WMF [2]. Komitet Board Governance Committee działający w ramach Rady wyłonił grupę roboczą złożoną z członków, którzy nie mogą startować w tegorocznych wyborach. Są to Dariusz Jemielniak, Nataliia Tymkiv, Esra'a Al Shafei, Kathy Collins oraz Shani Evenstein Sigalov [3]. Grupa ma za zadanie doglądać z poziomu Rady tegorocznych wyborów, jak też informować Radę o postępach w procesie. Więcej informacji na temat ról członków Komitetu, Rady Powierniczej i pracowników WMF znaleźć można pod adresem [4].
Poniżej kluczowe daty procesu wyborczego:
- Maj 2024: ogłoszenie naboru kandydatów i umożliwienie zadawania pytań
- Czerwiec 2024: afilianci głosują by wyłonić czołową dwunastkę kandydatów. Tego kroku nie przeprowadza się, jeśli zgłosi się 15 lub mniej kandydatów [5]
- Czerwiec-sierpień 2024: kampania wyborcza
- Przełom sierpnia i września 2024: dwutygodniowe głosowanie członków społecznosci
- Październik-listopad 2024: sprawdzenie wybranych kandydatów
- Spotkanie Rady w grudniu 2024: zatwierdzenie nowych członków
Więcej o procesie wyborczym, w tym szczegółowe kalendarium, proces zgłaszania kandydatur, zasady kampanii, jak też kryteria uprawnienia do głosowania znajdują się na Meta Wiki.
Wolontariusze wyborczy
Jest jeszcze jeden sposób uczestnictwa w procesie wyborczym - bycie wolontariuszem wyborczym. Te osoby łączą Komitet Wyborczy z własną społecznością. Pomagają by społeczność była odpowiednio reprezentowana i mobilizują ją do głosowania. Więcej o programie wolontariuszy wyborczych w Meta-Wiki.
Z wyrazami szacunku,
Dariusz Jemielniak (przewodniczący komitetu Governance Committee, grupa robocza do spraw wyborów)
[2] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Committee:Elections_Committee_Charter
[3] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Minutes:2023-08-15#Governance_Committee
[4] https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_elections_committee/Roles
[5] Idealną liczbą kandydatów, ubiegających się o cztery wakaty, jest 12, ale proces skracania listy kandydatów zostanie uruchomiony dopiero wtedy, gdy liczba kandydatów przekroczy 15, gdyż 1-3 kandydatów ponad liczbę 12 może czuć się niesprawiedliwie osądzonymi, a nakład pracy afiliantów w proces eliminacji 1-3 kandydatów jest niewspółmiernie wielki.
MPossoupe_(WMF)20:56, 12 mar 2024 (CET)
Wasza wiki będzie niedługo w trybie tylko do odczytu
[edytuj]Przeczytaj w innym języku • Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Wikimedia Foundation przełączy ruch na inną swoją serwerownię. Upewni to nas, że Wikipedia i inne strony Wikimedia będą zawsze online, nawet w przypadku kataklizmu.
Cały ruch zostanie przełączony 20 marca. Test rozpocznie się o 14:00 UTC.
Niestety, z powodu niektórych ograniczeń w MediaWiki, wszystkie operacje edycyjne muszą zostać przerwane podczas przełączenia. Przepraszamy za te utrudnienia. Będziemy pracować nad tym, aby je zminimalizować w przyszłości.
Każdą wiki przez krótki czas będzie można tylko czytać, ale nie edytować.
- Edytowanie nie będzie możliwe 20 marca 2024 (środa) przez maksymalnie godzinę.
- Jeżeli spróbujesz edytować lub zapisywać zmiany w tym czasie, zobaczysz komunikat o błędzie. Mamy nadzieję, że żadne edycje nie zostaną utracone podczas tego czasu, ale nie możemy tego zagwarantować. Jeżeli zauważysz komunikat o błędzie, poczekaj aż wszystko wróci do normy. Będzie wtedy możliwe zapisanie zmian. Zalecamy jednak zrobienie kopii swoich zmian, na wszelki wypadek.
Inne skutki:
- Zadania w tle będą wolniejsze, a niektóre mogą być przerywane. Czerwone linki mogą nie być aktualizowane tak szybko, jak zwykle. Jeżeli utworzysz artykuł, do którego prowadzi jakiś link, to ten link będzie dłużej czerwony niż zwykle. Część skryptów, uruchamiających się na dłużej, zostanie zatrzymanych.
- Oczekujemy, że wdrożenia kodu będą miały miejsce jak w każdym innym tygodniu. Jednakże poszczególne fragmenty kodu mogą się zawiesić, jeżeli dana operacja będzie ich później potrzebować.
- GitLab będzie niedostępny przez około 90 minut.
Trizek (WMF), 01:01, 15 mar 2024 (CET)
Zachęcamy do głosowania na członków pierwszego składu U4C
[edytuj]- Tę wiadomość przetłumaczoną na inne języki można znaleźć na Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Drogie i drodzy,
Chcę przekazać, ze zaczęło się głosowanie na członków pierwszego składu Komitetu koordynującego Powszechne Zasady Postępowania, w skrócie U4C. Głosowanie potrwa do 9 maja 2024. Informacje o głosowaniu i uprawnionych do głosowania znaleźć można na stronie dla głosujących w Meta-wiki.
Komitet koordynujący PZP to globalna grupa, której zadaniem jest równe i spójne wdrożenie PZP. Do członkostwa zaproszono członków społeczności. Więcej informacji o zakresie działania U4C znaleźć można na stronie przeglądowej statutu U4C.
Prosimy o pomoc w dotarciu z tą wiadomością do maksymalnej liczby członków społeczności.
W imieniu zespołu odpowiedzialnego za Powszechne Zasady Postępowania,
RamzyM (WMF) 22:19, 25 kwi 2024 (CEST)
Mam pomysł na nową książkę
[edytuj]Cześć,
Wpadłem na pomysł, by napisać nowy podręcznik. Aczkolwiek nie wiem, czy jest szansa na jego przyjęcie, ponieważ temat jest mojego autorstwa, i, co najważniejsze - nowy.
Całość ma dotyczyć windtapingu - czyli puszczaniu taśmy z kasety VHS na wietrze (i w ostateczności przesyłanie wiadomości czy układanie wzorków). Chciałbym tą sztukę udokumentować w formie innej niż forma taniej reklamy - chcę uczyć, jakich rodzajów taśm używamy, jak obliczać dystans, skąd pobrać taśmę, itd.
Na pierwszy rzut oka temat jest nietypowy, więc rozrysuję roboczo spis treści:
- Dział 1: Czym jest windtaping i z czym się go je
- Rozdział 1: Czym jest windtaping
- Rozdział 2: Wymagane środki finansowe
- Dział 2: Teoria windtapingu
- Rozdział 1: Rodzaje i długości taśm
- Taśma ultra-długa
- Taśma bardzo-długa
- Taśma średnia
- Taśma krótka
- Taśma bardzo-krótka
- Taśma ultra-krótka
- Rozdział 2: Jak pozyskać taśmę, czyli szybka lekcja z budowy kasety VHS
- Rozdział 3: Przechowywanie taśmy
- Rozdział 4: Niezbedne wzory i ich zastosowania
- Rozdział 5: Windtaping w praktyce - zastosowania
- Rozdział 1: Rodzaje i długości taśm
- Dział 3: Puszczaj!
- Rozdział 1: Teren do puszczania taśmy
- Rozdział 2: Wymagany wiatr
- Rozdział 3: Jak puszczać taśmę (jednoosobowo)
- Rozdział 4: Jak puszczać taśmę (dwuosobowo)
- Rozdział 5: Nadawanie taśmy z ręki - pasma
- Pasmo 0,7 m
- Pasmo 1 m
- Pasmo 1,5 m
- Pasmo 2,1 m
- Rozdział 6: Kiedy ręka nie wystarczy...
- Jakie budynki stosować?
- Rzucanie taśmy z okna
etc. Kolejność i działy też pewnie należałoby przestawić na potrzeby i realia Wikibooksów.
Co o tym sądzicie? Zacząć pracę?
Pozdrawiam, Azoniasty 220 (dyskusja) 19:37, 2 maj 2024 (CEST)
- Jeśli dobrze rozumiem wydaje się to sprzeczne z Wikibooks:Czym jest Wikibooks gdzie mamy ustaloną weryfikowalność. Trzeba by zmienić zakres projektu. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 13:37, 4 maj 2024 (CEST)
- Masz tutaj rację - widnieje tam informacja, by opisywać
rzeczy opisane w wiarygodnych, weryfikowalnych źródłach
. Dopiero co chciałbym promować projekt, więc wygląda na to, że nie mamy obecnie weryfikowalnego źródła, chyba, że ja bym je stanowił jako autor piszący podręcznik. - Może niekoniecznie zmieniajmy zakres, lecz spróbujny dokonać nadgięcia zasad tak, by nie tyle, co uznać autora za weryfikowalne źródło, ale, żeby też udało się nawet zwiększyć zakres podręcznika.
- Co o tym sądzisz?
- Pozdrawiam, Azoniasty 220 (dyskusja) 09:31, 5 maj 2024 (CEST)
- Na Wikinews dopuszczamy twórczość własna więc myślę że można by to wprowadzić. Ale źródła zawsze powinny mieć pierwszeństwo. Pamiętaj że wiele osób tworzy sprzecznie z współczesną wiedzą naukową. W przypadku Twojego pomysłu zagrożenie nie wydaje się duże ale ważne by tak to sformułować na okoliczność innych użytkowników. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:08, 6 maj 2024 (CEST)
Na Wikinews
? Ale jesteśmy na wikiksiążkach, nie wikiinformacjach.- Oczywiście - pod kątem szerzenia denzinformacji masz rację - i dlatego chciałbym, aby potencjalny czytelnik pomógł w tworzeniu i weryfikacji (na to zezwala idea wiki) podręcznika i tworzeniu źródeł.
- Być może inne osoby mogłyby się tym od tej strony zająć, ja jako twórca ów technologii chcę tylko ją zaprezentować i zostawić własnym życiem.
- Pozdrawiam, Azoniasty 220 (dyskusja) 18:57, 6 maj 2024 (CEST)
- Jeżeli nie ma żadnych innych komentarzy w tej kwestii, wkrótce zaczynam pracę.
- Azoniasty 220 (dyskusja) 08:05, 15 maj 2024 (CEST)
- Zaczęto! Na razie w tym brudnopisie.
- Pozdrawiam, Azoniasty 220 (dyskusja) 11:57, 15 maj 2024 (CEST)
- Podręcznik przeniesiono, prace pełną parą. Ba, ktoś chyba się machnął i wstawił do polecanych (ja tutaj nie grzebałem, gdyż nie umiem).
- Pozdrawiam! Azoniasty 220 (dyskusja) 15:28, 20 maj 2024 (CEST)
- Na Wikinews dopuszczamy twórczość własna więc myślę że można by to wprowadzić. Ale źródła zawsze powinny mieć pierwszeństwo. Pamiętaj że wiele osób tworzy sprzecznie z współczesną wiedzą naukową. W przypadku Twojego pomysłu zagrożenie nie wydaje się duże ale ważne by tak to sformułować na okoliczność innych użytkowników. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:08, 6 maj 2024 (CEST)
- Masz tutaj rację - widnieje tam informacja, by opisywać
Sign up for the language community meeting on May 31st, 16:00 UTC
[edytuj]Hello all,
The next language community meeting is scheduled in a few weeks - May 31st at 16:00 UTC. If you're interested, you can sign up on this wiki page.
This is a participant-driven meeting, where we share language-specific updates related to various projects, collectively discuss technical issues related to language wikis, and work together to find possible solutions. For example, in the last meeting, the topics included the machine translation service (MinT) and the languages and models it currently supports, localization efforts from the Kiwix team, and technical challenges with numerical sorting in files used on Bengali Wikisource.
Do you have any ideas for topics to share technical updates related to your project? Any problems that you would like to bring for discussion during the meeting? Do you need interpretation support from English to another language? Please reach out to me at ssethi(__AT__)wikimedia.org and add agenda items to the document here.
We look forward to your participation!
MediaWiki message delivery 23:22, 14 maj 2024 (CEST)
Feedback invited on Procedure for Sibling Project Lifecycle
[edytuj]- You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Dear community members,
The Community Affairs Committee (CAC) of the Wikimedia Foundation Board of Trustees invites you to give feedback on a draft Procedure for Sibling Project Lifecycle. This draft Procedure outlines proposed steps and requirements for opening and closing Wikimedia Sibling Projects, and aims to ensure any newly approved projects are set up for success. This is separate from the procedures for opening or closing language versions of projects, which is handled by the Language Committee or closing projects policy.
You can find the details on this page, as well as the ways to give your feedback from today until the end of the day on June 23, 2024, anywhere on Earth.
You can also share information about this with the interested project communities you work with or support, and you can also help us translate the procedure into more languages, so people can join the discussions in their own language.
On behalf of the CAC,
RamzyM (WMF) 04:24, 22 maj 2024 (CEST)
Announcing the first Universal Code of Conduct Coordinating Committee
[edytuj]- You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Hello,
The scrutineers have finished reviewing the vote results. We are following up with the results of the first Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) election.
We are pleased to announce the following individuals as regional members of the U4C, who will fulfill a two-year term:
- North America (USA and Canada)
- –
- Northern and Western Europe
- Latin America and Caribbean
- –
- Central and East Europe (CEE)
- —
- Sub-Saharan Africa
- –
- Middle East and North Africa
- East, South East Asia and Pacific (ESEAP)
- South Asia
- –
The following individuals are elected to be community-at-large members of the U4C, fulfilling a one-year term:
- Barkeep49
- Superpes15
- Civvì
- Luke081515
- –
- –
- –
- –
Thank you again to everyone who participated in this process and much appreciation to the candidates for your leadership and dedication to the Wikimedia movement and community.
Over the next few weeks, the U4C will begin meeting and planning the 2024-25 year in supporting the implementation and review of the UCoC and Enforcement Guidelines. Follow their work on Meta-wiki.
On behalf of the UCoC project team,
RamzyM (WMF) 10:14, 3 cze 2024 (CEST)
Ostateczny tekst Karty Ruchu Wikimedia jest juz dostępny na Meta
[edytuj]- Ten tekst jest dostępny w tłumaczeniach na dodatkowe języki w serwisie Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Drogie i drodzy,
Ostateczny tekst Karty Ruchu Wikimedia jest juz dostępny na Meta w ponad 20 językach.
Czym hest Karta Ruchu Wikimedia?
Karta Ruchu Wikimedia to proponowany dokument określający role i odpowiedzialności wszystkich członków i podmiotów ruchu Wikimedia, w tym stworzenie nowego organu - Rady Globalnej - do zarządzania Ruchem.
Zapraszamy na "Imprezę Otwarcia" Karty Ruchu WIkimedia
Podczas $!"Imprezy otwarcia", która odbędzie się 20 czerwca 2024 w godzinach 14:00-15:00 UTC' ([swój czas lokalny]) będziemy świętować publikację ostatecznej wersji Karty Ruchu i przyblizymy jej treść. Zachecamy do dołączenia przed wzięciem udziału w głosowaniu.
Głosowanie nad ratyfikacją Karty Ruchu
Głosowanie w systemie SecurePoll rozpocznie się 25 czerwca 2024 o godzinie 00:01 UTC i potrwa do 9 lipca 2024, do godziny 23:59 UTC. Więcej o procesie głosowania, uprawnieniu do oddania głosu i innych kwestiach przeczytacie w Meta.
Jeśli macie pytania, zachecamy do ich zadawania na stronie dyskusji w Meta lub mailowo, na adres mcdc@wikimedia.org.
W imieniu MCDC,
RamzyM (WMF) 10:44, 11 cze 2024 (CEST)
Głosowanie nad ratyfikacją Karty Ruchu Wikimedia już się rozpoczęło - zagłosuj
[edytuj]- Ten tekst jest dostępny w tłumaczeniach na dodatkowe języki w serwisie Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Drogie i drodzy,
Rozpoczęło się głosowanie nad ratyfikacją Karty Ruchu Wikimedia. Karta definiuje role i odpowiedzialności wszystkich członków i podmiotów ruchu Wikimedia, ustanawia też nowy podmiot - Radę Globalną - do zarządzania Ruchem.
Ostateczna wersja Karty jest dostępna na stronie Meta w języku polskim.
Głosowanie w systemie SecurePoll rozpocznie się 25 czerwca 2024 o godzinie 00:01 UTC i potrwa do 9 lipca 2024, do godziny 23:59 UTC. Więcej o procesie głosowania, uprawnieniu do oddania głosu i innych kwestiach przeczytacie w Meta.
Po przeczytaniu Karty, zachęcamy do zagłosowania tutaj i podzielenia się informacją o głosowaniu z innymi.
Pytania dotyczące głosowania ratyfikacyjnego składać można do Komitetu wyborczego pod adresem cec@wikimedia.org.
W imieniu CEC,
RamzyM (WMF) 12:51, 25 cze 2024 (CEST)
Marnowanie zasobów wikibooks i rewerty EK przez Azoniasty 220
[edytuj]Wspomniany użytkownik jest autorem strony „Windtaping” o nieistniejącym hobby. Zgodnie ze stroną Czym jest Wikibooks (nie jest ORem i blogiem) zgłosiłem stronę do usunięcia przez EK. Azoniasty postanowił zrewertować 3 razy EK z bezsensownym, prowokacyjnym opisem zmian, nie rozumiejąc, że gdy taki szablon znajdzie się na stronie, decyzja należy do administracji. Wnoszę o rozpatrzenie usunięcia strony i blokadę za trolling dla jej autora. @Persino InternetowyGołąb (dyskusja) 13:22, 29 cze 2024 (CEST)
- Jeśli tak sądzisz, to tego jeszcze nie zgłosiłeś do poczekalni, to tam zgłoś... Wtedy rozpatrzę, jak tak zostanie złożony tam wniosek! Persino (dyskusja) 13:29, 29 cze 2024 (CEST)
- @Persino Zatem rozważyłeś EK negatywnie? InternetowyGołąb (dyskusja) 13:30, 29 cze 2024 (CEST)
- @InternetowyGołąb: Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, skasowano książkę „Windtaping” i strony jej autora. Persino (dyskusja) 15:30, 29 cze 2024 (CEST)
- Cóż, pora na obronę. Kilka postów wyżej znajduje się konsultacja n/t tego podręcznika. Zapoznaj się z nią i może wtedy uświadomisz sobie, dlaczego (w twoim mniemaniu) „wandalizowałem” swój podręcznik. Jest to obrona przed niszczeniem mojego wkładu, który w bardzo dużej mierze już zniszczyliście.
- @Persino Zatem rozważyłeś EK negatywnie? InternetowyGołąb (dyskusja) 13:30, 29 cze 2024 (CEST)
Azoniasty 220 (dyskusja) 13:25, 29 cze 2024 (CEST)
- Mam prawo wstawić szablon EK w każdej sytuacji a jego usuwanie nie przez administratora bez powodu jest wandalizmem, to a propos Twoich edycji. Po lekturze tej dyskusji nadal uważam, że mam prawo poddać pod wątpliwość zasadność istnienia Twojej strony. Jest ono sprzeczne z zasadami które podlinkowałem. Na tym poprzestanę i zaczekajmy na decyzję administratora. InternetowyGołąb (dyskusja) 13:29, 29 cze 2024 (CEST)
- Dobrze więc, zaczekajmy. Azoniasty 220 (dyskusja) 13:31, 29 cze 2024 (CEST)
- Mówiłem że trzeba by najpierw zmienić zasady projektu. W tej sytuacji usunięcie nie dziwi. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:42, 29 cze 2024 (CEST)
Głosowanie nad ratyfikacją Karty Ruchu Wikimedia wkrótce się zakończy
[edytuj]- Ten tekst jest dostępny w tłumaczeniach na dodatkowe języki w serwisie Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Drogie i drodzy,
uprzejmie przypominamy, że głosowanie nad ratyfikacją karty ruchu Wikimedia zakończy się 9 lipca 2024 o godzinie 23:59 UTC.
Osoby, które nie oddały jeszcze głosu zachęcamy do przejścia do serwisu SecurePoll.
W imieniu Komitetu wyborczego,
RamzyM (WMF) 05:45, 8 lip 2024 (CEST)
U4C Special Election - Call for Candidates
[edytuj]- You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Hello all,
A special election has been called to fill additional vacancies on the U4C. The call for candidates phase is open from now through July 19, 2024.
The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community members are invited to submit their applications in the special election for the U4C. For more information and the responsibilities of the U4C, please review the U4C Charter.
In this special election, according to chapter 2 of the U4C charter, there are 9 seats available on the U4C: four community-at-large seats and five regional seats to ensure the U4C represents the diversity of the movement. No more than two members of the U4C can be elected from the same home wiki. Therefore, candidates must not have English Wikipedia, German Wikipedia, or Italian Wikipedia as their home wiki.
Read more and submit your application on Meta-wiki.
In cooperation with the U4C,
-- Keegan (WMF) (talk) 02:02, 10 lip 2024 (CEST)
Wikimedia Movement Charter ratification voting results
[edytuj]- You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Hello everyone,
After carefully tallying both individual and affiliate votes, the Charter Electoral Commission is pleased to announce the final results of the Wikimedia Movement Charter voting.
As communicated by the Charter Electoral Commission, we reached the quorum for both Affiliate and individual votes by the time the vote closed on July 9, 23:59 UTC. We thank all 2,451 individuals and 129 Affiliate representatives who voted in the ratification process. Your votes and comments are invaluable for the future steps in Movement Strategy.
The final results of the Wikimedia Movement Charter ratification voting held between 25 June and 9 July 2024 are as follows:
Individual vote:
Out of 2,451 individuals who voted as of July 9 23:59 (UTC), 2,446 have been accepted as valid votes. Among these, 1,710 voted “yes”; 623 voted “no”; and 113 selected “–” (neutral). Because the neutral votes don’t count towards the total number of votes cast, 73.30% voted to approve the Charter (1710/2333), while 26.70% voted to reject the Charter (623/2333).
Affiliates vote:
Out of 129 Affiliates designated voters who voted as of July 9 23:59 (UTC), 129 votes are confirmed as valid votes. Among these, 93 voted “yes”; 18 voted “no”; and 18 selected “–” (neutral). Because the neutral votes don’t count towards the total number of votes cast, 83.78% voted to approve the Charter (93/111), while 16.22% voted to reject the Charter (18/111).
Board of Trustees of the Wikimedia Foundation:
The Wikimedia Foundation Board of Trustees voted not to ratify the proposed Charter during their special Board meeting on July 8, 2024. The Chair of the Wikimedia Foundation Board of Trustees, Nataliia Tymkiv, shared the result of the vote, the resolution, meeting minutes and proposed next steps.
With this, the Wikimedia Movement Charter in its current revision is not ratified.
We thank you for your participation in this important moment in our movement’s governance.
The Charter Electoral Commission,
Abhinav619, Borschts, Iwuala Lucy, Tochiprecious, Der-Wir-Ing
MediaWiki message delivery (dyskusja) 19:51, 18 lip 2024 (CEST)
Vote now to fill vacancies of the first U4C
[edytuj]- You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Dear all,
I am writing to you to let you know the voting period for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is open now through August 10, 2024. Read the information on the voting page on Meta-wiki to learn more about voting and voter eligibility.
The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community members were invited to submit their applications for the U4C. For more information and the responsibilities of the U4C, please review the U4C Charter.
Please share this message with members of your community so they can participate as well.
In cooperation with the U4C,
RamzyM (WMF) 04:46, 27 lip 2024 (CEST)
Reminder! Vote closing soon to fill vacancies of the first U4C
[edytuj]- You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Dear all,
The voting period for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is closing soon. It is open through 10 August 2024. Read the information on the voting page on Meta-wiki to learn more about voting and voter eligibility. If you are eligible to vote and have not voted in this special election, it is important that you vote now.
Why should you vote? The U4C is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community input into the committee membership is critical to the success of the UCoC.
Please share this message with members of your community so they can participate as well.
In cooperation with the U4C,
-- Keegan (WMF) (talk) 17:29, 6 sie 2024 (CEST)
Nadchodzi nowa funkcja rozszerzania przypisów – wypróbujcie ją!
[edytuj]Cześć! Przez wiele lat członkowie społeczności prosili o prosty sposób na ponowne wykorzystanie przypisów, ale z różniącymi się szczegółami. Nadchodzi rozwiązanie na poziomie MediaWiki: rozszerzanie przypisów. Będzie działać zarówno w wikikodzie, jak i edytorze wizualnym i ulepszy istniejący system przypisów. Nadal możecie korzystać z różnych sposobów tworzenia przypisów, ale wcześniej czy później zapewne zobaczycie podprzypisy w artykułach pisanych przez innych użytkowników. Więcej informacji jest dostępnych na stronie projektu.
Prosimy o wasze opinie, abyśmy mogli być pewni, że ta funkcja sprosta waszym potrzebom:
- Prosimy, wypróbujcie rozszerzanie przypisów na beta wiki i dajcie nam znać, co sądzicie.
- Zapiszcie się tutaj, aby otrzymywać powiadomienia i zaproszenia do uczestnictwa w badaniach.
Zespół Technical Wishes z Wikimedia Deutschland planuje wdrożyć tę funkcję na wiki Wikimedia później w tym roku. Będziemy się też wcześniej odzywać do twórców i utrzymujących narzędzia i szablony związane z przypisami.
Prosimy o pomoc w dotarciu do osób, które mogą być zainteresowane. --Johannes Richter (WMDE) (talk) 10:36, 19 August 2024 (UTC)
Konto zbiorowe
[edytuj]Jak się zapatrujecie na konta zbiorowe? Próbuje namawiać pewne osoby które działają wspólnie i uważają że najlepiej byłoby to robić z jednego konta. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 16:11, 21 sie 2024 (CEST)
Sign up for the language community meeting on August 30th, 15:00 UTC
[edytuj]Hi all,
The next language community meeting is scheduled in a few weeks—on August 30th at 15:00 UTC. If you're interested in joining, you can sign up on this wiki page.
This participant-driven meeting will focus on sharing language-specific updates related to various projects, discussing technical issues related to language wikis, and working together to find possible solutions. For example, in the last meeting, topics included the Language Converter, the state of language research, updates on the Incubator conversations, and technical challenges around external links not working with special characters on Bengali sites.
Do you have any ideas for topics to share technical updates or discuss challenges? Please add agenda items to the document here and reach out to ssethi(__AT__)wikimedia.org. We look forward to your participation!
MediaWiki message delivery (dyskusja) 01:18, 23 sie 2024 (CEST)
Announcing the Universal Code of Conduct Coordinating Committee
[edytuj]- Original message at wikimedia-l. You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Hello all,
The scrutineers have finished reviewing the vote and the Elections Committee have certified the results for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) special election.
I am pleased to announce the following individual as regional members of the U4C, who will fulfill a term until 15 June 2026:
- North America (USA and Canada)
- Ajraddatz
The following seats were not filled during this special election:
- Latin America and Caribbean
- Central and East Europe (CEE)
- Sub-Saharan Africa
- South Asia
- The four remaining Community-At-Large seats
Thank you again to everyone who participated in this process and much appreciation to the candidates for your leadership and dedication to the Wikimedia movement and community.
Over the next few weeks, the U4C will begin meeting and planning the 2024-25 year in supporting the implementation and review of the UCoC and Enforcement Guidelines. You can follow their work on Meta-Wiki.
On behalf of the U4C and the Elections Committee,
RamzyM (WMF) 16:05, 2 wrz 2024 (CEST)
Twój głos ma znaczenie: Zagłosuj w wyborach do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation!
[edytuj]Drogie edytorki, drodzy edytorzy,
Okres głosowania w tegorocznych wyborach do Rady Powierniczej już się rozpoczął. O cztery (4) miejsca w Radzie ubiega się dwunastu (12) kandydatów.
Dowiedz się więcej o kandydatach, czytając ich oświadczenia i odpowiedzi na pytania społeczności.
Kiedy będziecie gotowi, przejdźcie do strony głosowania w narzędziu SecurePoll, aby zagłosować. Głosowanie jest otwarte od 3 września o 00:00 UTC do 17 września o 23:59 UTC.
Aby sprawdzić swoje uprawnienia do głosowania, odwiedź stronę objaśniającą.
Z wyrazami szacunku,
Komitet Wyborczy i Grupa Robocza ds. wyboru Rady
MediaWiki message delivery (dyskusja) 14:13, 3 wrz 2024 (CEST)
Wasza wiki będzie niedługo w trybie tylko do odczytu
[edytuj]Przeczytaj w innym języku • Pomóż przetłumaczyć na Twój język
Wikimedia Foundation przełączy ruch na inną swoją serwerownię. Upewni to nas, że Wikipedia i inne strony Wikimedia będą zawsze online, nawet w przypadku kataklizmu.
Cały ruch zostanie przełączony 25 września. Przełączanie rozpocznie się o 15:00 UTC.
Niestety, z powodu niektórych ograniczeń w MediaWiki, wszystkie operacje edycyjne muszą zostać przerwane podczas przełączenia. Przepraszamy za te utrudnienia. Będziemy pracować nad tym, aby je zminimalizować w przyszłości.
Na wszystkich wiki na 30 minut przed zostanie wyświetlony banner, zanim ta operacja się zacznie. Będzie on widoczny aż do końca operacji przełączenia serwerowni.
Każdą wiki przez krótki czas będzie można tylko czytać, ale nie edytować.
- Edytowanie nie będzie możliwe 25 września 2024 (środa) przez maksymalnie godzinę.
- Jeżeli spróbujesz edytować lub zapisywać zmiany w tym czasie, zobaczysz komunikat o błędzie. Mamy nadzieję, że żadne edycje nie zostaną utracone podczas tego czasu, ale nie możemy tego zagwarantować. Jeżeli zauważysz komunikat o błędzie, poczekaj aż wszystko wróci do normy. Będzie wtedy możliwe zapisanie zmian. Zalecamy jednak zrobienie kopii swoich zmian, na wszelki wypadek.
Inne skutki:
- Zadania w tle będą wolniejsze, a niektóre mogą być przerywane. Czerwone linki mogą nie być aktualizowane tak szybko, jak zwykle. Jeżeli utworzysz artykuł, do którego prowadzi jakiś link, to ten link będzie dłużej czerwony niż zwykle. Część skryptów, uruchamiających się na dłużej, zostanie zatrzymanych.
- Oczekujemy, że wdrożenia kodu będą miały miejsce jak w każdym innym tygodniu. Jednakże poszczególne fragmenty kodu mogą się zawiesić, jeżeli dana operacja będzie ich później potrzebować.
- GitLab będzie niedostępny przez około 90 minut.
W razie konieczności terminy testu mogą się przesunąć. Możesz zapoznać się z harmonogramem na wikitech.wikimedia.org. Wszelkie zmiany będą ogłoszone w tymże harmonogramie.
Prosimy, podziel się tą informacją ze swoją społecznością.Trizek_(WMF), 11:37, 20 wrz 2024 (CEST)
'Wikidata item' link is moving. Find out where...
[edytuj]Hello everyone, a small change will soon be coming to the user-interface of your Wikimedia project. The Wikidata item sitelink currently found under the General section of the Tools sidebar menu will move into the In Other Projects section.
We would like the Wiki communities feedback so please let us know or ask questions on the Discussion page before we enable the change which can take place October 4 2024, circa 15:00 UTC+2.
More information can be found on the project page.
We welcome your feedback and questions.
MediaWiki message delivery (dyskusja) 20:58, 27 wrz 2024 (CEST)
Invitation to Participate in Wiki Loves Ramadan Community Engagement Survey
[edytuj]Dear all,
Apologies for writing in English. Please help to translate in your language. We are excited to announce the upcoming Wiki Loves Ramadan event, a global initiative aimed at celebrating Ramadan by enriching Wikipedia and its sister projects with content related to this significant time of year. As we plan to organize this event globally, your insights and experiences are crucial in shaping the best possible participation experience for the community.
To ensure that Wiki Loves Ramadan is engaging, inclusive, and impactful, we kindly invite you to participate in our community engagement survey. Your feedback will help us understand the needs of the community, set the event's focus, and guide our strategies for organizing this global event.
Survey link: https://forms.gle/f66MuzjcPpwzVymu5
Please take a few minutes to share your thoughts. Your input will make a difference!
Thank you for being a part of our journey to make Wiki Loves Ramadan a success.
Warm regards,
User:ZI Jony 05:20, 6 paź 2024 (CEST)
Wiki Loves Ramadan Organizing Team
Wstępne wyniki wyborów do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation 2024
[edytuj]Drogie i drodzy,
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation 2024. Członkowie społeczności w liczbie 6000 z 180 projektów wiki oddali swoje głosy w tym procesie.
Następujące cztery kandydatury uzyskały najwięcej głosów:
Chociaż ci kandydaci zostali najwyżej sklasyfikowani w głosowaniu, nadal muszą zostać powołani do Rady Powierniczej. Muszą pomyślnie przejść weryfikację przeszłości i spełnić kwalifikacje określone w regulaminie. Nowi powiernicy zostaną powołani na następnym posiedzeniu Rady w grudniu 2024.
Dowiedz się więcej o wynikach na Meta-Wiki.
Z wyrazami szacunku,
Komisja wyborcza i grupa robocza ds. wyboru Rady
MPossoupe_(WMF) 10:24, 14 paź 2024 (CEST)
Seeking volunteers to join several of the movement’s committees
[edytuj]Each year, typically from October through December, several of the movement’s committees seek new volunteers.
Read more about the committees on their Meta-wiki pages:
Applications for the committees open on 16 October 2024. Applications for the Affiliations Committee close on 18 November 2024, and applications for the Ombuds commission and the Case Review Committee close on 2 December 2024. Learn how to apply by visiting the appointment page on Meta-wiki. Post to the talk page or email cst@wikimedia.org with any questions you may have.
For the Committee Support team,
-- Keegan (WMF) (talk) 01:07, 17 paź 2024 (CEST)
'Wikidata item' link is moving, finally.
[edytuj]Hello everyone, I previously wrote on the 27th September to advise that the Wikidata item sitelink will change places in the sidebar menu, moving from the General section into the In Other Projects section. The scheduled rollout date of 04.10.2024 was delayed due to a necessary request for Mobile/MinervaNeue skin. I am happy to inform that the global rollout can now proceed and will occur later today, 22.10.2024 at 15:00 UTC-2. Please let us know if you notice any problems or bugs after this change. There should be no need for null-edits or purging cache for the changes to occur. Kind regards, -Danny Benjafield (WMDE) 13:30, 22 paź 2024 (CEST)
Final Reminder: Join us in Making Wiki Loves Ramadan Success
[edytuj]Dear all,
We’re thrilled to announce the Wiki Loves Ramadan event, a global initiative to celebrate Ramadan by enhancing Wikipedia and its sister projects with valuable content related to this special time of year. As we organize this event globally, we need your valuable input to make it a memorable experience for the community.
Last Call to Participate in Our Survey: To ensure that Wiki Loves Ramadan is inclusive and impactful, we kindly request you to complete our community engagement survey. Your feedback will shape the event’s focus and guide our organizing strategies to better meet community needs.
- Survey Link: Complete the Survey
- Deadline: November 10, 2024
Please take a few minutes to share your thoughts. Your input will truly make a difference!
Volunteer Opportunity: Join the Wiki Loves Ramadan Team! We’re seeking dedicated volunteers for key team roles essential to the success of this initiative. If you’re interested in volunteer roles, we invite you to apply.
- Application Link: Apply Here
- Application Deadline: October 31, 2024
Explore Open Positions: For a detailed list of roles and their responsibilities, please refer to the position descriptions here: Position Descriptions
Thank you for being part of this journey. We look forward to working together to make Wiki Loves Ramadan a success!
Warm regards,
The Wiki Loves Ramadan Organizing Team 06:12, 29 paź 2024 (CET)
Przerost formy nad treścią
[edytuj]@Persino: mimo moich uwag do szablonu Szablon:UnikatowaStronaStart widzę, że rozwijasz Szablon:PodstawowaStronaStart i podobne na metastronach. Proszę nie róbmy z Wikibooks choinki. Wiele ramek jedna w drugiej utrudnia odbiór treści i sprawia że pojawiają się zbędne poziome paski przewijania. Pozatym ciężko to potem edytować gdy jest wiele specyficznych szablonów. W czym jest lepszy kod
{{Kategoria|Metastrony Wikibooks}}
od
[[Kategoria:Metastrony Wikibooks]] ? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:16, 3 lis 2024 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: W tym, że szablon {{Kategoria|Metastrony Wikibooks}} sortuje bez podania nazwy sortowania, a [[Kategoria:Metastrony Wikibooks]] już nie (tutaj nazwa sortowania jest nazwa strony)... To pierwsze potrafi nawet sortować po niepodanych podstronach, do których należy strona, a to drugie tego nie roki automatycznie! W tym pierwszym nie trzeba podawać nazwy sortowania, a w tym drugim już tak, o ile nazwa sortowania jest nazwą strony... Persino (dyskusja) 15:23, 3 lis 2024 (CET)
- Czyli robi to do czego służy {{DEFAULTSORT:klucz sortowania}} przy ewentualnych zmianach wymaga wczytywania się w sposób działania szablonu? Ale to drobiazg. Kluczowe są te utrudniające przeglądanie ramki.Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:31, 3 lis 2024 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Czyli można powiedzieć, ale przy zmianach. Persino (dyskusja) 17:18, 3 lis 2024 (CET)
- Widzę, że w mojej powyższej wypowiedzi powstawiałeś szablony. Bardzo proszę przywróć standardowe kodowanie mediawiki tam i nie rób tego nigdy więcej. Właśnie takie operacje i nadmiar szablonów krytykuję tutaj Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:52, 3 lis 2024 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Przywróciłem... Persino (dyskusja) 23:00, 3 lis 2024 (CET)
- Widzę, że w mojej powyższej wypowiedzi powstawiałeś szablony. Bardzo proszę przywróć standardowe kodowanie mediawiki tam i nie rób tego nigdy więcej. Właśnie takie operacje i nadmiar szablonów krytykuję tutaj Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:52, 3 lis 2024 (CET)
- @Marek Mazurkiewicz: Czyli można powiedzieć, ale przy zmianach. Persino (dyskusja) 17:18, 3 lis 2024 (CET)
- Czyli robi to do czego służy {{DEFAULTSORT:klucz sortowania}} przy ewentualnych zmianach wymaga wczytywania się w sposób działania szablonu? Ale to drobiazg. Kluczowe są te utrudniające przeglądanie ramki.Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:31, 3 lis 2024 (CET)