Wikibooks:Dlaczego nie pisać na Wikibooks

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc
Dlaczego nie pisać na Wikibooks
Spis treści

Dlaczego nie pisać na Wikibooks[edytuj]

Wierzymy, że Wikibooks to przedsięwzięcie, które jest w stanie uczynić wiele dobrego dla upowszechniania dostępu do wiedzy w Internecie. Wikibooks jest projektem otwartym – każdy może pomóc w jego rozwoju, z radością witamy tu nowych autorów, ponieważ całość Wikibooks jest tworzona przez ochotników. Jednakże istnieją okoliczności, w których powinno się wstrzymać od uczestnictwa w projekcie.

Powody prawne[edytuj]

Jeśli nie możesz udostępnić swoich prac na licencji Creative Commons, nie możesz współtworzyć Wikibooks. Przykładowo nie możesz przenieść na Wikibooks podręcznik, do którego prawa autorskie przysługują wydawcy. Podobnie nie możesz zawierać tutaj materiałów, co do których prawa autorskie przysługują Twojemu pracodawcy, tzn. takich, które napisałeś w związku z wykonywaną pracą, w ramach swoich obowiązków służbowych, chyba że Twój pracodawca wyrazi na to zgodę. Zanim zamieścisz w naszym serwisie materiały, które stworzyłeś razem z innymi autorami - zapytaj ich o zgodę. Jeśli znalazłeś w Internecie dobre informacje na dany temat i chciałbyś je przepisać na Wikibooks, nie rób tego bez zgody autora pierwotnych tekstów. To nie jest miejsce na kopiowanie cudzych treści objętych prawem autorskim. Możesz w zamian autorowi zwrócić uwagę, zachęcając do zaangażowania w projekt i rozwój swojej pracy w postaci podręcznika na Wikibooks. W przypadku chęci "uwolnienia" całości lub części własnego dotychczas opublikowanego już pisemnie tekstu warto skontaktować się z polskim działem informacji OTRS (Open-source Ticket Request System).

Powtarzanie[edytuj]

Warto zastanowić się, czy książka na dany temat jest naprawdę potrzebna. Czasami Internet dostarcza dużo lepszych źródeł informacji na temat pewnych dziedzin. Zamiast powtarzać coś, co i tak zostało już lepiej opisane, warto stworzyć na Wikibooks coś nowego lub poszerzyć istniejące podręczniki.

Jeśli jednak znalazłeś wartościowe informacje na innym z siostrzanych projektów Wikipedii, którymi chcesz uzupełnić część treści książki – rozważ opcję importowania stron.

Niezmienność książek[edytuj]

Całość materiałów, które opracowałeś na Wikibooks, może być dowolnie zmieniona przez innych uczestników projektu. Jeśli chcesz, by twoja praca pozostała nienaruszona, wybierz inny sposób publikacji niż Wikibooks.

Książki o wszystkim[edytuj]

Wikibooks jest serwisem mającym tworzyć materiały przydatne do nauki. Eseje, powieści, publikowanie własnych pomysłów – to rzeczy, na które nie ma tu miejsca. Przeczytaj Czym Wikibooks nie jest, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Propaganda[edytuj]

Wikibooks nie jest tubą propagandową. Podręczniki tutaj zawarte mają posiadać charakter dydaktyczny. Nie należy więc w żaden sposób "sprzedawać" tutaj swoich poglądów czy czegokolwiek w jakikolwiek sposób reklamować, lecz jedynie w rzetelny i neutralny sposób przedstawiać fakty. Wszystkie informacje wprowadzone na Wikibooks muszą być weryfikowalne i wszystkich autorów obowiązuje zasada "neutralnego punktu widzenia". Jeżeli masz inne intencje – nie pisz tutaj.

Książki o niczym[edytuj]

Książki na Wikibooks muszą być przydatne do czegoś. Pisanie podręcznika, którego nikt nie wykorzysta, mija się z celem.

Brak zaangażowania[edytuj]

Jeśli nie masz czasu i chcesz jedynie podrzucić propozycję, stworzyć książkę z jednym zdaniem lub krótkim spisem treści i zostawić ją innym do rozwoju, nie rób tego. Rzadko kiedy ktoś rozwija taki porzucony podręcznik. Swoje propozycje zgłoś w Barze.

Obszerne monografie[edytuj]

Doświadczenie wskazuje, iż Wikibooks nie są dobrym miejscem na pisanie obszernych i wielkich monografii o szeroko zakrojonej tematyce, np. o historii ludzkości. Lepiej jest zarówno dla autora, jak i dla czytelnika; jeśli będą tu zamieszczane krótsze, specjalistyczne podręczniki poświęcone określonemu wycinkowi ludzkiej wiedzy. Są one wówczas przygotowywane na wyższym poziomie, uźródłowione, opatrzone aparatem naukowym (przypisami, bibliografią), prawidłowe pod względem redakcyjnym (nagłówki, interpunkcja), szybsze do obróbki pod wiki-kodem. Dlatego też nie rzucaj się na pisanie wielkiego dzieła, lecz poprzestań na mniejszej a lepszej dla siebie i innych książce. W Księgozbiorze mamy już i tak zbyt wiele niedokończonych i porzuconych takich "dzieł".

Tworzenie kilku podręczników naraz[edytuj]

Odradzamy również tworzenie kilku podręczników naraz. Nie należy zaczynać pisać jednocześnie, np. przewodnika po Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Lepiej jest napisać ładny i schludny przewodnik o Anglii, potem Walii, a następnie Szkocji. Praktyka ukazuje, iż autor porywający się na cykl podręczników szybko wyczerpuje swój zapał, który okazał się – niestety, już po fakcie - słomiany.

Nie rób słomy – pisz podręcznik!

Zamieszczanie kompletnych książek[edytuj]

Dodawanie na Wikibooks ukończonych, kompletnych książek mija się z celem. Wikibooks służy do wspólnego tworzenia podręczników. Tekst, w którym nie ma czego dodać, jest tu niepotrzebny. Miejscem dla gotowych książek są Wikiźródła.

Ładowanie plików *.pdf[edytuj]

Wikibooks jest projektem w którym wspólnie tworzymy podręczniki, z zachowaniem licencji GFDL. To znaczy że podręczniki powinny posiadać możliwie edytowalną wersję. Dlatego nie zamieszczaj gotowych już e-booków obcych książek w formacie PDF. Nie przepisujemy tutaj gotowych podręczników! Załadowane na serwer pliki wersji PDF są tylko udogodnieniem dla naszych czytelników i powstały na bazie podręczników tworzonych na projekcie.

Zobacz też[edytuj]Powrót do Pomocy Wikibooks
Koniec