Wikibooks:Różnice między Wikipedią i Wikibooks

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc
Różnice między Wikipedią i Wikibooks

Różnice między Wikipedią i Wikibooks[edytuj]

Wikipedia i Wikibooks są oczywiście bardzo podobne. Działają na tym samym oprogramowaniu, wielu użytkowników działa w obu projektach. Niemniej jednak mają one różne cele: Wikipedia to encyklopedia, a Wikibooks to zbiór podręczników.

Wikibooks to w pełni autonomiczny projekt[edytuj]

Na Wikibooks wymagane jest założenie nowego konta użytkownika, nie można też wykorzystywać grafik i plików załadowanych na Wikipedię (grafiki na Commons działają normalnie). Użytkownicy posiadający konto uniwersalne nie muszą zakładać nowego konta; przy logowaniu na Wikipedii zostają też automatycznie zalogowani na Wikibooks. Uprawnienia (administratora, redaktora itp.) są przyznawane oddzielnie na każdym z projektów.

Żadne głosowania i zasady wprowadzane na Wikipedii nie są automatycznie obowiązujące na Wikibooks (choć gdy brak odpowiadających ustaleń na Wikibooks, można traktować zasady z Wikipedii jako mniej lub bardziej luźną wskazówkę, jak należy postąpić).

Nazewnictwo artykułów[edytuj]

Na Wikibooks nazywamy artykuły nieco inaczej niż na Wikipedii. Szczegóły w Wikibooks:Nazewnictwo artykułów.

Tworzymy podręczniki[edytuj]

Na Wikibooks nie piszemy krótkich, luźno związanych haseł encyklopedycznych. Tworzymy większe podręczniki, stanowiące spójną całość, podzielone na rozdziały. Podręczniki mogą występować w 2 formach: w formie "broszurowej" – jedna strona podzielona na sekcje (w przypadku mniejszych artykułów lub raczkujących pozycji) – lub w formie "książkowej" podzielona na moduły (najbardziej rozpowszechniona na pl.wikibooks). Więcej informacji w Pomoc:Tworzenie podręczników.

Stuby (zalążki)[edytuj]

Na Wikibooks zasadniczo nie używa się stubów (zalążków). Zamiast tego w spisach treści i księgozbiorze zaznacza się specjalnymi ikonami etap rozwoju.

Ponieważ w rozwijaniu Wikibooks wciąż uczestniczy niewiele osób, porzucone zalążki często pozostają nietknięte. Te, które nie rokują nadziei na rozwój, są po głosowaniu usuwane.

Znaczna część szablonów znanych na projekcie Wikipedii nie występuje na Wikibooks lub może mieć nieco inne działanie. By dowiedzieć się więcej – zapraszamy do sekcji Wikibooks:Szablony.

Kategorie[edytuj]

Na Wikibooks w kategoriach umieszcza się podręczniki, a nie pojedyncze artykuły. Tak więc sytuacja, gdy strona nie jest umieszczona w jakiejkolwiek kategorii, jest na Wikibooks zgodna z zasadami i normalna. Linki do strona kategorii wklejmy na dole okładek.

Wersje przejrzane na Wikipedii[edytuj]

Wikibooks jest małym projektem i dlatego nie stosuje systemu Wersji przejrzanych, który wprowadziła Wikipedia – wymaga on dużego nakładu pracy ze strony użytkowników i Wikibooks obecnie nie jest na to gotowe.

Zobacz też[edytuj]


Powrót do Pomocy Wikibooks