Wikibooks:Bar

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wikipedia Wikiźródła Wikicytaty Wikinews Commons Wikisłownik Wikispecies Meta Wikidane Wikipodróże

Skrót: WB:BAR
Stolik Wikibooks ;-)

Bar to miejsce, w którym rozmawiamy o wszystkich sprawach dotyczących Wikibooks. Nowe wątki należy dopisywać na dole - na górze są wątki najstarsze. Dyskusje nieaktualne lub nieaktywne trafiają do Archiwum. Pamiętaj o podpisywaniu się: ~~~~ lub Tak wygląda przycisk podpisu.

Zobacz też
Tablica ogłoszeńIRCPoczekalniaPrzyznawanie uprawnień

Kody źródłowe z Wikiźródeł[edytuj]

@Persino:, @Kompowiec2:, @Pavroo::

Na Wikiźródłach jest kolekcja przykładowych kodów źródłowych, w większości pozostałości z wczesnej fazy projektu, kiedy "uźródłowianie" tekstów nie było ściśle przestrzegane. Zasadniczo jest to twórczość własna użytkowników i jako taka nie pasuje do obecnej polityki publikacji Wikiźródeł. Tych tekstów nie da się "uźródłowić" i wstępnie zastanawiamy się nad ich usunięciem z projektu.

Czy Waszym zdaniem jakieś z tych programów mogłyby znaleźć miejsce w Wikibooks? Czy można je przenieść w całości jako jeden podręcznik, albo czy można je dołączyć jako rozdziały lub aneksy do istniejących podręczników, np. Programowanie? Czy moglibyście wskazać mi osobę, która w tym projekcie ma uprawnienia do importu stron?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki, sugestie, pomysły w tej kwestii. Pozdrawiam, Ashaio (dyskusja) 17:54, 17 lut 2016 (CET)

 • Chyba jedynym adminem jaki tu jest to tylko parvoo, zapytaj się jego o import Kompowiec2 (dyskusja) 21:50, 19 lut 2016 (CET)
 • @Pavroo: czy przyjmiecie strony z kodami programistycznymi jako zaczątek książki o programowaniu? Trochę nam szkoda je usuwać bez śladu... ale na Wikiźródłach zostać nie mogą... Mogę je przekleć - usunąć u nas i wkleić u Was, ale to nie fair w stosunku do twórców tych stron, zginąłby ich wkład... Wieralee (dyskusja) 22:52, 7 kwi 2016 (CEST)
  • Pomysł jest dobry, lecz nie do mnie należy decyzja. Jeśli spełnia zasady Wikibooks, to czemu nie? --Pavroo (dyskusja) 21:29, 8 kwi 2016 (CEST)
  • To niby od kogo to zależy? Masz tu jakiegoś innego aktywnego admina? Karolusa dawno nie widziałem... Kompowiec2 (dyskusja) 10:14, 16 maj 2016 (CEST)
 • @Persino:, @Kompowiec2:, @Pavroo:: zrobiłam ten import samodzielnie, usystematyzowałam na razie te strony (Kategoria:Kody źródłowe na swój sposób. Nie do końca jednak znam specyfikę Wikibooks. Zdaję sobie sprawę z tego, że jak bardzo niedoskonałe jest to, co zrobiłam :( Bardzo Was proszę o wprowadzenie wszelakich poprawek, jak również o wskazówki, co mogę/powinnam zrobić samodzielnie. Będę Wam wdzięczna za wszelką pomoc. Z góry dziękuję i przepraszam za bałagan. Wieralee (dyskusja) 02:11, 19 maj 2016 (CEST)
 • Nie przejmuj się. Jak mnie nie było to był tu większy syf niż kiedykolwiek teraz. Po za tym IMO ze względu na niemalże brak aktywnych użytkowników pewne zasady są elastyczne (tak jak np. OR) i sami się w specyfice zasad nie do końca łapiemy. Przejrzałem, generalnie jest w porządku, choć nie wiem czy w tym przypadku usunąć kategoryzację do stron po slashu (tak robią na ang. wikibooks i mają tam przez to nadmiar kategorii bo każda książka ma swoją własną kategorię - jakby to była jakaś Wikipedia). Dodałem książkę do księgozbioru. Kompowiec2 (dyskusja) 08:25, 19 maj 2016 (CEST)
 • @Kompowiec2: wielkie dzięki! Dobrze, że tu jesteś ;-) Wieralee (dyskusja) 10:16, 19 maj 2016 (CEST)

Audiobooki[edytuj]

Martwo coś w tym barze, no ale cóż - ostatnio interesuje się nieco audiobookami i ogólnie podcastingiem. Jak wygląda sytuacja licencyjna z wykorzystaniem głosów syntezatorów mowy jak IVONA? Czy wgranie takich materiałów .ogg na WB jest możliwe, czy potrzebna byłaby w tym celu współpraca z tą firmą? Espeak chociaż wolny, to myślę że jest jednak nieznośny dla ucha na dłuższą metę. Kompowiec2 (dyskusja) 22:00, 19 lut 2016 (CET)

 • bo to angielski bar :D może by się przydało to przenieść już do archiwum bo niektóre informacje są nieaktualne co do twojego pytania to drażliwa sytuacja bo nawet jeśli są to wole programy to trzeba mieć jakieś pozwolenie od tych firm --Janusz88pl (dyskusja) 23:25, 19 lut 2016 (CET)
 • FAQ Ivony raczej wskazuje, że trzeba mieć komercyjną licencję, żeby rozpowszechniać nagrania: 1 2. Ciekawe, że nie uwzględniają możliwości, że ktoś mógłyby chcieć rozpowszechniać teksty niekomercyjnie, nie tylko wewnątrz własnej instytucji. Na Commons znalazłam 2 nagrania wykonane Ivoną i 6 nagrań eSpeak. Są to pojedyncze słowa i krótkie wyrażenia, nie audiobooki ;-)
Nie chcę nic narzucać, ale może spróbujesz nagrać audiobook samodzielnie? Na początek coś krótkiego, nawet z Wikijunior. Wśród Wikipedystów nagraniami zajmuje się głównie Borys Kozielski, twórca Wikiradia. Napisał w Wikibooks poradnik Podkasting. porady dla początkujących. Przykładowe nagrania Borysa na Commons. BTW: w Wikiźródłach wrzuciliśmy ostatnio audiobook Rękopis znaleziony w Saragossie z projektu Librivox, może chcesz posłuchać? Ashaio (dyskusja) 10:31, 20 lut 2016 (CET)
 • ja nie mam żadnego profesjonalnego sprzętu, no chyba że mikrofonem z telefonu lub głośniczka bluetooth (co jednak nie udało mi się odpalić w moim modelu JBL GO). Może starczy... Posłuchałem fragment z wikiźródeł, nie spodziewałem się takiej dobrej jakości ;) dorównuje tym amerykańskim, przy tym polskie podcasty to jakaś lipa a myślałem nad TTS bo po prostu jest mniej roboty - spędzenie kilku godzin na czytaniu na głos książki jest... czasochłonne. Po za tym, dobrze mieć książkę w .txt lub epub, w audio raczej się nie spotkałem z ew. kontrolą wersji... (może będzie trzeba kiedyś stworzyć hehe, dobre byłoby to do dialogów) :P. Wiele osób mi mówiło że dobrze czytam, w dodatku wyłącznie teksty pisanie właśnie, czemu by nie... nie wiem. Ale najpierw trzeba zrobić minitool do robienia kolekcji audiobooków (gdzieś mi mignęło w pamięci, że załadowane kolekcje domyślnie usuwają wszelkie audio ale nie mogłem znaleźć na ten moment)

może by się przydało to przenieść już do archiwum bo niektóre informacje są nieaktualne - mnie się wydaje że można by to nawet całkiem usunąć (po co nam tu trzymać jakiś angielski spam?), ale nie wiem czy nie byłoby przypału o chronologię albo co. W każdym razie, już przeniosłem Kompowiec2 (dyskusja) 10:46, 21 lut 2016 (CET)

VisualEditor News #1—2016[edytuj]

Elitre (WMF), 20:21, 26 lut 2016 (CET)

WAŻNE: Kontrola aktywności administratorów[edytuj]

Cześć. W 2013 w drodze światowego konsensusu społeczności przyjęto politykę odbierania „zaawansowanych uprawnień” (administratora, biurokraty itp.). Na jej podstawie stewardzi weryfikują aktywność administratorów we wszystkich projektach Wikimedia Foundation, które nie mają określonych zasad aktywności. Zgodnie z naszym stanem wiedzy, ta wiki nie ma formalnych zasad odbierania „zaawansowanych uprawnień” dla nieaktywnych kont. To oznacza, że stewardzi zajmą się tym, działając na podstawie weryfikacji aktywności administratorów.

Ustaliliśmy, że niżej wymienieni użytkownicy spełniają kryteria nieaktywności (brak edycji i akcji w czasie dłuższym niż dwa lata):

 1. Kj (administrator)

Ci użytkownicy wkrótce otrzymają wiadomość, w której zostaną poproszeni o rozpoczęcie dyskusji w społeczności, jeśli chcą zachować wszystkie lub cześć uprawnień. W wypadku braku odpowiedzi stewardzi usuną uprawnienia z ich kont.

Jednak jeśli Wy jako społeczność chcecie stworzyć własne zasady kontroli aktywności administratorów, zastępujące globalne, podjąć inną decyzję w sprawie nieaktywnych członków administracji lub macie już wdrożoną politykę, którą przeoczyliśmy, prosimy, poinformujcie stewardów na Meta-Wiki, żeby nie weryfikować aktywności na Waszej wiki. Dziękujemy, Openbk (dyskusja / meta-wiki) 01:00, 13 mar 2016 (CET)

Open Call for Individual Engagement Grants[edytuj]

IEG barnstar 2.png

Pomóż przetłumaczyć na Twój język:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) 17:47, 31 mar 2016 (CEST)

Nowy podręcznik - nowy adres[edytuj]

Udało się nam stworzyć podręcznik dla użytkowników programu komputerowego Otwarty System Archiwizacji na moim koncie w wikibooks: https://pl.wikibooks.org/wiki/Wikipedysta:Agakud/Otwarty_System_Archiwizacji_OSA:_Podr%C4%99cznik_u%C5%BCytkownika Jutro jest premiera tego programu i chciałam serdecznie prosić o przeniesienie tego podręcznika w całości do wikibooks na adres docelowy podręcznika.

 • Zrobione --Pavroo (dyskusja) 16:25, 11 kwi 2016 (CEST)
 • Skoro jest na GPL to wrzućcie ten program na githuba chociaż... :) Kompowiec2 (dyskusja) 10:09, 16 maj 2016 (CEST)

Cookbook week[edytuj]

Hello, I want to tell you that I've made a proposal for a Cookbook event on this Meta page.

I would be happy to see your comment ! Regards Archi38 (dyskusja) 20:22, 15 maj 2016 (CEST)

JavaScript[edytuj]

Hi. I can see that this project has old JavaScript that needs to be updated. I would happily make the required updates myself, but I would have to – at least temporarily – become an admin here to do that (because the relevant pages are in the MediaWiki namespace). I have already made these updates on a number of other projects, so it would be very easy for me to do this. If no one does anything, some JavaScript-related tools will break later this year. If you want me to make these updates, you can grant me admin rights and I will make the updates as soon as I can. Nirmos (dyskusja) 08:23, 4 cze 2016 (CEST)

Compact Language Links enabled in this wiki today[edytuj]

Pomóż przetłumaczyć na Twój język

Screenshot of Compact Language Links interlanguage list

Compact Language Links has been available as a beta-feature on all Wikimedia wikis since 2014. With compact language links enabled, users are shown a much shorter list of languages on the interlanguage link section of an article (see image). Based on several factors, this shorter list of languages is expected to be more relevant for them and valuable for finding similar content in a language known to them. More information about compact language links can be found in the documentation.

From today onwards, compact language links has been enabled as the default listing of interlanguage links on this wiki. Using the button at the bottom, you will be able to see a longer list of all the languages the article has been written in. The setting for this compact list can be changed by using the checkbox under User Preferences -> Appearance -> Languages

The compact language links feature has been tested extensively by the Wikimedia Language team, which developed it. However, in case there are any problems or other feedback please let us know on the project talk page or on this discussion thread. It is to be noted that on some wikis the presence of an existing older gadget that was used for a similar purpose may cause an interference for compact language list. We would like to bring this to the attention of the admins of this wiki. Full details are on this phabricator ticket (in English).

Due to the large scale enablement of this feature, we have had to use MassMessage for this announcement and as a result it is only written in English. We will really appreciate if this message can be translated for other users of this wiki. Thank you. On behalf of the Wikimedia Language team: Runa Bhattacharjee (WMF) (talk) 09:04, 24 cze 2016 (CEST)

Editing News #2—2016[edytuj]

m:User:Elitre (WMF), 19:20, 3 lip 2016 (CEST)

Open call for Project Grants[edytuj]

IEG barnstar 2.png

Pomóż przetłumaczyć na Twój język:

Greetings! The Project Grants program is accepting proposals from July 1st to August 2nd to fund new tools, research, offline outreach (including editathon series, workshops, etc), online organizing (including contests), and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers.
Whether you need a small or large amount of funds, Project Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.
Also accepting candidates to join the Project Grants Committee through July 15.
With thanks, I JethroBT (WMF) 17:25, 5 lip 2016 (CEST)

Po co kasowaliśmy okładki![edytuj]

Kasowanie okładek to jednak zły pomysł. Wszystkie okładki odzyskałem!.Mirosław Makowiecki (dyskusja) 17:47, 9 sie 2016 (CEST)

 • Niestety, odkąd projekt przestał być tworzony przez społecznośc, a zaczął być tworzony przez indywidualne gusta, stracił dla mnie na swojej pierwotnej wartości --Lethern (dyskusja) 18:00, 15 lis 2016 (CET)
  • Rozwiniesz? :) --Wargo (dyskusja) 10:35, 16 lis 2016 (CET)
   • Nie przejmuj się, taka chwila słabości (narzekanie), szczególnie nie poradzi się nic na to, że jest mniej aktywnych ludzi niż bywało w przeszłości --Lethern (dyskusja) 16:08, 16 lis 2016 (CET)
    • No to że ruch mały to wiadomo ale o co chodzi z "indywidualne gusta"? Czy problem dotyczy tylko okładek? --Wargo (dyskusja) 16:53, 16 lis 2016 (CET)
    • Otóż kiedyś zmiany (meta) były robione w projektach, w których brało udział więcej osób, bywało że i ludzie spoza "kręgu projektu" odnosili się do tych zmian/pomysłów (kilka razy projekt nie przeszedł w ten sposób), teraz mam wrażenie, że zmiany robi się bez konsultacji i pytania się innych (czy usuwając okładkę z książki nie możnaby przynajmniej zapytać autora?) --Lethern (dyskusja) 17:49, 16 lis 2016 (CET)

Save/Publish[edytuj]

Whatamidoing (WMF) (talk) 20:02, 9 sie 2016 (CEST)

RevisionSlider[edytuj]

Birgit Müller (WMDE) 17:08, 12 wrz 2016 (CEST)

Grants to improve your project[edytuj]

Pomóż przetłumaczyć na Twój język:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 22:10, 30 wrz 2016 (CEST)

Creative Commons 4.0[edytuj]

Witaj! Piszę do Ciebie z Fundacji Wikimedia, aby zachęcić Cię do wyrażenia opinii w sprawie proponowanego przejścia z licencji CC BY-SA 3.0 do CC BY-SA 4.0 we wszystkich projektach Wikimedii. Konsultacje będą trwały od 5 października do 8 listopad. Mamy nadzieję, że otrzymamy szeroki wgląd w rozmaite punkty widzenia. Proszę, jeśli jesteś zainteresowany/-a, weź udział w dyskusji na Meta-Wiki. Joe Sutherland (talk) 03:09, 6 paź 2016 (CEST)

Editing News #3—2016[edytuj]

19:49, 15 paź 2016 (CEST)

Proszę zresetować hasło (Please reset your password)[edytuj]

Zauważyliśmy problem z próbami przejęcia kont użytkowników ze specjalnymi uprawnieniami (na przykład administratorów, biurokratów, rewizorów czy checkuserów). Wygląda, że mogło to być spowodowane wykorzystaniem słabych lub uzywanych w również w innych miejscach haseł.

Społeczność pracuje, wraz z zespołami Fundacji, nad rozwiązaniem problemu.

W międzyczasie prosimy wszystkich o sprawdzenie haseł wykorzystywanych do kont wiki. Jeśli wiesz, że używasz słabego hasła lub takiego, którego używasz równiez w innych serwisach, prosimy o jego zmianę.

Wybierz mocne hasło -- co najmniej osiem znaków w tym litery, cyfry i znaki specjalne. Joe Sutherland (dyskusja) / MediaWiki message delivery (dyskusja) 00:46, 14 lis 2016 (CET)

Book navigation[edytuj]

Jest jakiś sposób (szablon?), który wystarczy wkleić na dole/górze rozdziału, żeby mieć nawigację (poprzedni rozdział/spis treści/następny rozdział)? Wiem, że można dać linki, ale chodzi mi o taki sposób, żeby nie trzeba było dla każdego rozdziału tworzyć linków osobno do sąsiednich rozdziałów po nazwie, a potem po dodaniu rozdziału edytować sąsiednie rozdziały. Pomysł wydaje mi się oczywisty, a nie umiem nic takiego znaleźć... Rmikke (dyskusja) 13:36, 17 lis 2016 (CET)

Wybierz sobie z Kategoria:Szablony nawigacyjne --Wargo (dyskusja) 15:11, 17 lis 2016 (CET)

Eksport do epub i odf[edytuj]

@Beau: @Derbeth: @Karol Karolus: @Lethern: @MonteChristof: @Pavroo: @Persino:, odezwał się do biura WMPL użytkownik, który chciałby wyeksportować AutoIt do formatu .epub albo .odf. Niby jest na stronie {{kolekcja}}, ale linki prowadzą donikąd (Wystąpił błąd podczas próby renderowania Twojej książki). Special:Book oferuje tylko eksport do pdf albo czystego tekstu (i tak samo jest na angielskich wikiksiążkach). Macie pomysł gdzie jest błąd i co można naprawić? Jeśli nie - może usunąć linki z szablonu żeby ludziom nadziei nie robić? A skoro o tym mowa, Wikiźródła korzystają z tego narzędzia które umożliwia eksport do epub, mobi i wielu innych wygodnych formatów. Może tędy droga? Napisałem do autora, zobaczymy co z tego wyniknie. Halibutt (dyskusja) 12:08, 9 gru 2016 (CET)

phab:T97672 :( Wargo (dyskusja) 13:08, 9 gru 2016 (CET)

New way to edit wikitext[edytuj]

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --20:31, 14 gru 2016 (CET)

Pierwszy cykl strategii ruchu Wikimedia 2017[edytuj]

Zgodnie z zapowiedzią sprzed dwóch dni - zaczynamy cykl 1 dyskusji strategicznej ruchu Wikimedia na lata 2017-2030.

Jedno, wielkie pytanie jakie zadajemy sobie w cyklu 1 brzmi:

Co chcemy zbudować i osiągnąć razem przez następne 15 lat?

Pytanie celowo jest bardzo ogólne, aby na tym etapie tworzenia strategii można było wypowiadać się możliwie jak najszerzej o tym, jak sobie wyobrażamy przyszłość Wikipedii i jej projektów siostrzanych w dłuższym horyzoncie czasu, jak widzimy ich wpływ na rozwój edukacji i społeczeństwa, a także pomoże nam to się zastanowić po co właściwie to wszystko robimy.

Jeśli chcecie na szybko napisać parę słów kliknijcie w ten link: dodaj wpis

Dobrze jest jednak wcześniej zapoznać się z koncepcją całego procesu i jego założeniami, które są zebrane na stronie:

Wikipedia:Strategia Wikimedia 2017

Uczestniczyć w dyskusji może każdy - nie ma ograniczeń co do minimalnej liczby edycji w projektach - nie ma nawet wymogu posiadania konta w Wikipedii czy jej projektach siostrzanych. Podsumowane i przekazane dalej zostaną wszystkie sensowne opinie i stwierdzenia, bez żadnej cenzury.

Bądźmy aktywni, niech nasz głos będzie słyszalny w całym, globalnym ruchu Wikimedia !

Polimerek (WMF) (dyskusja) 15:31, 15 mar 2017 (CET)

/* Strategia ruchu Wikimedia */ ostatni tydzień cyklu 1[edytuj]

Został się już ostatni tydzień 1 cyklu dyskusji strategicznej, zatem jeśli ktoś chce się jeszcze podzielić swoimi przemyśleniami, to najwyższa pora to zrobić !

Najprościej jest kliknąć tutaj

W trzecim tygodniu dyskusji podjęto następujące tematy:

 • Sprawy dotyczące nowych użytkowników i jakości Wikipedii
 • Wikipedie w małych, lokalnych językach
 • Wikiźródła i problem MediaWiki
 • Mechanizm archiwizacji linków

Jeśli interesuje Was o czym dyskutowano w innych językach, streszczenie streszczeń, przetłumaczone na polski jest tutaj: meta:Strategy/Wikimedia_movement/2017/Sources/Summary_14th_to_28th/pl

Polimerek (WMF) (dyskusja) 14:14, 4 kwi 2017 (CEST)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[edytuj]

Please accept our apologies for cross-posting this message. This message is available for translation on Meta-Wiki.

Wikimedia-logo black.svg

On behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, I am pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.

The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.

The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).

We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.

Once the questions submission period has ended on April 20, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to beginning on April 21.

The goal of this process is to fill the three community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board of Trustees. The election results will be used by the Board itself to select its new members.

The full schedule for the Board elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.

 • April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations
 • April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period
 • April 21 – April 30 – Board candidates answer questions
 • May 1 – May 14 – Board voting period
 • May 15–19 – Board vote checking
 • May 20 – Board result announcement goal

In addition to the Board elections, we will also soon be holding elections for the following roles:

 • Funds Dissemination Committee (FDC)
  • There are five positions being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
 • Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds)
  • One position is being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.

Please note that this year the Board of Trustees elections will be held before the FDC and Ombuds elections. Candidates who are not elected to the Board are explicitly permitted and encouraged to submit themselves as candidates to the FDC or Ombuds positions after the results of the Board elections are announced.

More information on this year's elections can be found on Meta-Wiki. Any questions related to the election can be posted on the election talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-elections(at)wikimedia.org.

On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, 05:36, 7 kwi 2017 (CEST) • Pomóż przetłumaczyć na Twój językGet help

Read-only mode for 20 to 30 minutes on 19 April and 3 May[edytuj]

MediaWiki message delivery (dyskusja) 19:33, 11 kwi 2017 (CEST)

WAŻNE OGŁOSZENIE[edytuj]

Ze względu na tydzień przedwielkanocy dzień zakończenia 1 cyklu dysputy został przesunięty do 18 kwietnia (23:59 UTC). Oznacza to, że mamy kilka dodatkowych dni, aby podzielić się swoimi pomysłami - dużymi i małymi - dotyczącymi przyszłość ruchu Wikimedia. Gdy ten cykl dyskusji zakończy się w przyszłym tygodniu, zespół zajmujący się procesem strategicznym zacznie gromadzić wspólne tematy ze wszystkich dyskusji, które miały miejsce globalnie i ogłosi je na Meta-Wiki.

Miejsce gdzie trwa dyskusja polskiej społeczności Wikimedia: w:pl:Dyskusja_Wikipedii:Strategia_Wikimedia_2017

Następna faza dyskusji zacznie się 1 maja. Będziemy pracowali razem aby poddać priorytetyzacji stwierdzenia tematyczne zebrane w 1 cyklu. Więcej informacji o tym cyklu będzie dostępne wkrótce na Meta-Wiki.

Tymczasem, Czekamy na to, jakie jeszcze pomysły pojawią się w ostatnich dniach tego cyklu!

Jeśli interesuje Was o czym dyskutowano w innych językach, streszczenie streszczeń, przetłumaczone na polski jest tutaj: meta:Strategy/Wikimedia_movement/2017/Sources/Summary_14th_to_28th/pl

Polimerek (WMF) (dyskusja) 22:40, 14 kwi 2017 (CEST)

Voting has begun in 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections[edytuj]

21:14, 3 maj 2017 (CEST)

Beta Feature Two Column Edit Conflict View[edytuj]

Birgit Müller (WMDE) 16:41, 8 maj 2017 (CEST)

Nie wiem, czy to jest związane akurat z tym powiadomieniem, ale chciałbym zauważyć że w dymku, jaki się pojawił po tym obwieszczeniu, uszkodzony jest layout dla przycisków (niezależnie od wiki) gdy powiadomienie wyświetlane jest na chrome androidowym w trybie desktop: https://s14.postimg.org/u8wpd07cx/Screenshot_2017-05-12-17-52-59-1.png KaMan (dyskusja) 18:00, 12 maj 2017 (CEST)

Ogłoszenie o drugim cyklu dyskusji o strategii ruchu Wikimedia 2030[edytuj]

Book-cover-A-Z.svg

11 maja ruszył wreszcie 2 cykl debaty o strategii ruchu Wikimedia na lata 2017-2030. W ramach tego cyklu Nadszedł czas na debatę nad wybranymi tematami. W wyniku 1 cyklu dyskusji zgromadzono 1800 stwierdzeń tematycznych, które zostały zebrane w 5 głównych tematów. Tematy te zostały utworzone w procesie "destylacji" stwierdzeń i przypisanych do nich słów kluczowych z 1 cyklu dyskusji (patrz: Raport na meta wiki). Zapraszamy Was teraz do zapoznania się z tymi tematami, wybranie jednego lub więcej z nich i zdecydowania, czy rzeczywiście powinny stanowić przyszłe kierunki strategiczne i jeśli tak - to które ich elementy i jak powinny być realizowane w praktyce... Punkt startu: w:pl:Wikipedia:Strategia Wikimedia 2017. Polimerek (WMF) (dyskusja) 01:18, 11 maj 2017 (CEST)

Editing News #1—2017[edytuj]

20:05, 12 maj 2017 (CEST)

RevisionSlider[edytuj]

Birgit Müller (WMDE) 16:44, 16 maj 2017 (CEST)

Ogłoszenie o półmetku drugiego cyklu dyskusji[edytuj]

Book-cover-A-Z.svg

Już prawie półmetek 2 cykl debaty o strategii ruchu Wikimedia na lata 2017-2030. Sformułowanie tematów pod dyskusję i ich opisy wywołały liczne sprzeciwy i niechęć, nie tyle z powodu ich meritum, ile użytego języka. Sprzeciwy te pojawiły się nie tylko u nas, ale też w wielu innych społecznościach. Główny zespół ds. strategii zdecydował się w związku z tym je skorygować. Miejmy nadzieję, że teraz są bardzie zrozumiałe. Mimo wszystko - dyskusje w polskiej Wikipedii należą i tak do najbardziej aktywnych. Mamy jeszcze czas do 12 czerwca aby wziąć aktywny udział w tej debacie. Punkt startu: w:pl:Wikipedia:Strategia Wikimedia 2017. Polimerek (WMF) (dyskusja) 16:05, 22 maj 2017 (CEST)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections[edytuj]

23:06, 23 maj 2017 (CEST)

Moduł vs. Moduł (propozycja trwałej zmiany)[edytuj]

Po pojawieniu się przestrzeni "Module" w polskojęzycznych projektach tłumaczonej jako "Moduł" pojawił się problem z nazwą dla haseł w przestrzeni głównej nazywanych w pl.wikibooks "Modułami". Stawiam formalny wniosek o zmianę tego co jest w zakładce w przestrzeni głównej. Najpierw proponuję dyskusję (2 tygodnie) nad możliwymi zamiennikami, a potem głosowanie nad zaproponowanymi wersjami. Na początek proponuję

 • "Książka" (może mylić z książkami w wikiźródłach)
 • "Ustęp" (termin stosowany w terminologii poligraficznej, ale niestety zbyt wieloznaczny)
 • "Artykuł" (może mylić z artykułami prasowymi jakby w wikinews, albo tym co w wikipedii)
 • "Hasło" (może się mylić z wikisłownkiem)
 • "Temat" (chyba wolne w polskojęzycznych projektach)

Czy ktoś ma jakieś inne propozycje? KaMan (dyskusja) 11:42, 30 maj 2017 (CEST)

WAŻNE: Kontrola aktywności administratorów[edytuj]

Cześć. W 2013 w drodze światowego konsensusu społeczności przyjęto politykę odbierania „zaawansowanych uprawnień” (administratora, biurokraty itp.). Na jej podstawie stewardzi weryfikują aktywność administratorów we wszystkich projektach Wikimedia Foundation, które nie mają określonych zasad aktywności. Zgodnie z naszym stanem wiedzy, ta wiki nie ma formalnych zasad odbierania „zaawansowanych uprawnień” dla nieaktywnych kont. To oznacza, że stewardzi zajmą się tym, działając na podstawie weryfikacji aktywności administratorów.

Ustaliliśmy, że niżej wymienieni użytkownicy spełniają kryteria nieaktywności (brak edycji i akcji w czasie dłuższym niż dwa lata):

 1. Derbeth 2 (biurokrata, administrator)
 2. MonteChristof (administrator)

Ci użytkownicy wkrótce otrzymają wiadomość, w której zostaną poproszeni o rozpoczęcie dyskusji w społeczności, jeśli chcą zachować wszystkie lub cześć uprawnień. W wypadku braku odpowiedzi stewardzi usuną uprawnienia z ich kont.

Jednak jeśli Wy jako społeczność chcecie stworzyć własne zasady kontroli aktywności administratorów, zastępujące globalne, podjąć inną decyzję w sprawie nieaktywnych członków administracji lub macie już wdrożoną politykę, którą przeoczyliśmy, prosimy, poinformujcie stewardów na Meta-Wiki, żeby nie weryfikować aktywności na Waszej wiki. Dziękujemy, Rschen7754 04:02, 13 cze 2017 (CEST)

Ogłoszenie o 4 wyzwaniu 3 cyklu dyskusji strategicznej[edytuj]

Internet-group-help-faq.svg

3 temat 3 cyklu dyskusji o Strategii Ruchu Wikimedia przyniósł niespodziewanie dużą liczbę wpisów. Dziękuję wszystkim uczestnikom. Tymczasem, trochę na zkładkę zaczęła się też dyskusja nad 4 wyzwaniem, który dotyczy głównie kwestii technicznych i brzmi: Jak projekty Wikimedia mogą pozostać użyteczne dla świata, w którym prezentowanie i dystrybucja wiedzy się zmieni?. To, że świat internetu szybko się zmienia jest zauważalne dla każdego, jednak aby lepiej zrozumieć w jakim to może iść kierunku i jak to może wpłynąć na projekty Wikimedia warto zapoznać się ze streszczeniem przeprowadzonych w tym zakresie badań. Co zrobić aby dostosować się do tych zmian? Czekamy na odpowiedzi do 27 lipca (najbliższy czwartek). Punkt startu: w:Wikipedia:Strategia Wikimedia 2017. Polimerek (WMF) (dyskusja) 20:42, 22 lip 2017 (CEST)

Ulepszone wyszukiwanie w archiwum usuniętych stron[edytuj]

Podczas Wikimedia Hackathon 2016, zespół Discovery pracował nad jednym z życzeń społeczności 2015 zwanym umożliwienie wyszukiwania w archiwum usuniętych stron. Ta funkcja jest już gotowa do wdrożenia na produkcję i będzie włączona na wszystkich wiki oprócz Wikidanych.

Teraz ta funkcja już jest możliwa do przetestowania - przejdź na stronę Special:Undelete i dodaj do URL &fuzzy=1, co będzie wyglądać mniej więcej tak: https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=1. Możesz zacząć wyszukiwać interesujące Cię strony. Będzie więcej wyników niż wcześniej, ponieważ wyszukiwanie korzysta teraz z indeksowania ElasticSearch (poprzez rozszerzenie CirrusSearch).

Planujemy włączyć wyszukiwanie jako domyślne na wszystkich wiki już wkrótce (około 1 sierpnia 2017). Jeżeli masz jakieś wątpliwości z nią związane, prześlij je do zespołu Discovery poprzez e-mail lub na stronie dyskusji tego ogłoszenia. Tak jak większość parametrów konfiguracyjnych MediaWiki, także tą funkcję można skonfigurować dla każdej wiki z osobna. Po włączeniu ulepszonego wyszukiwaniu jako domyślne, nadal będzie można włączyć stary tryb poprzez &fuzzy=0 w URL, np. https://test.wikipedia.org/w/index.php?title=Special%3AUndelete&fuzzy=0

Zwróć uwagę, że ponieważ Specjalna:Odtwórz jest dostępna tylko dla administratorów, więc wyszukiwanie również będzie dostępne tylko dla nich.

Dziękujemy! CKoerner (WMF) (talk) 20:33, 25 lip 2017 (CEST)

Accessible editing buttons[edytuj]

--Whatamidoing (WMF) (talk) 18:56, 27 lip 2017 (CEST)

Kierunek Strategiczny ruchu Wikimedia 2030[edytuj]

World Map Icon ?.svg

W tej chwili trwa drugi etap ustalania strategii ruchu Wikimedia do 2030 r. Etap ten polega na zapoznaniu się i ocenie kolejnych wersji wstępnego projektu dokumentu "Kierunek Strategiczny", będącego rezultatem miesięcy dyskusji i badań. Ten szkic został intensywnie przedyskutowany w trakcie Wikimanii oraz jest wciąż dyskutowany on-line, w wyniku czego powstaje jego druga wersja. Komitet Redakcyjny na bieżąco czyta komentarze i edytuje szkic na podstawie opinii.

Weź udział w dyskusji nad kierunkiem, w którym ruch Wikimedia będzie dążył przez następne 15 lat. Teraz jest moment aby realnie wpłynąć na kształt naszej przyszłej, wspólnej strategii, po polsku lub po angielsku. Polimerek (WMF) (dyskusja) 22:14, 17 sie 2017 (CEST)

Druga wersja "Kierunku strategicznego"[edytuj]

Czym jest strategia?

Strategia to metoda albo plan pomagający realizować wizję albo zbliżyć się do pożądanej przyszłości. Określa cele i priorytety, bierze pod uwagę okoliczności zewnętrzne i własne zasoby, dotyczy długiego okresu i pomaga oceniać krótkookresowe plany.

Ten strategiczny kierunek całego ruchu bierze pod uwagę zbiorowe interesy ludzi, których wspierają i którym służą nasze projekty, grupy i organizacje. Będzie on rozpisany na około 13-15 lat między rokiem 2018 a 2030 i będzie wskazówką dla autorów lokalnych planów strategicznych i taktyk. Ponadto będzie on podlegał ocenom w zależności od zmian okoliczności i będzie dostosowany do zmian w otaczającym świecie.


Kto i dlaczego potrzebuje strategii ruchu?

Przede wszystkim strategii potrzebują najbardziej zaangażowani członkowie społeczności, Wikimedia Foundation i organizacje afiliowane. Potrzebują oni bazy, która pomoże im określić priorytety pracy, którą wykonują, aby sprostać wyzwaniom i wykorzystać możliwości, przed którymi stoją Wikimedia. Strategia pomoże członkom społeczności lepiej współpracować i dążyć do naszej wizji.


Kto i jak skorzysta ze strategii ruchu?

W ostatecznym rozrachunku, każdy kto uczestniczy czy będzie uczestniczył w Wikimediach, oraz ten, kto korzysta czy będzie korzystał z naszych projektów. Strategia pomoże nam być bardziej efektywnymi w grupie i pojedynczo. Pomoże każdemu członkowi ruchu lepiej pojąć naszą rolę w świecie. Pomoże zapoznawać otoczenie z działalnością Wikimediów; w ten sposób więcej osób będzie mogło do nas dołączyć.

W 2017 rozpoczęła się szeroka dyskusja, która miała doprowadzić do spisania kierunku strategicznego, który zjednoczy i zainspiruje Wikimedian. Ten kierunek będzie podstawą dla ustalania krótkoterminowych planów i priorytetów. Dyskusje odbyły się w ponad 80 społecznościach i zorganizowanych grupach[strategia 1][strategia 2][strategia 3]. Zorganizowano badania i skonsultowano się z ponad 150 ekspertami[strategia 4]. Pod uwagę wzięto przyszłe trendy, które będą miały wpływ na naszą misję. Dodatkowo zebrano opinie partnerów i darczyńców.

Grupa wolontariuszy i reprezentantów zespołu strategicznego podsumowała zebrane opinie i opublikowała pierwszą wersję "Kierunku strategicznego", którą poddano pod dyskusję społeczności.

Teraz opublikowano drugą wersję Kierunku. Znów prosimy o lekturę i komentarze na stronie dyskusji na Meta (pomocniczo: strona tylko na polskojęzyczne komentarze). Na podstawie opinii zespół autorów "Kierunku" naniesie ostateczne poprawki.

 1. Raport końcowy po Cyklu 1
 2. Raport końcowy po Cyklu 2
 3. Raport końcowy po Cyklu 3
 4. Raport końcowy z Nowych Głosów

Jeżeli macie pytania albo nie wiecie o co chodzi: po prawej wkleiłem fragment FAQ. Możecie mnie dopytywać, łapać na wiki, na fejsie, mailowo czy gdziekolwiek. SGrabarczuk (WMF) (dyskusja) 13:44, 15 wrz 2017 (CEST)

RfC regarding "Interlinking of accounts involved with paid editing to decrease impersonation"[edytuj]

There is currently a RfC open on Meta regarding "requiring those involved with paid editing on Wikipedia to link on their user page to all other active accounts through which they advertise paid Wikipedia editing business."

Note this is to apply to Wikipedia and not necessarily other sister projects, this is only to apply to websites where people are specifically advertising that they will edit Wikipedia for pay and not any other personal, professional, or social media accounts a person may have.

Please comment on meta. Thanks. Send on behalf of User:Doc James.

MediaWiki message delivery (dyskusja) 23:06, 17 wrz 2017 (CEST)

New print to pdf feature for mobile web readers[edytuj]

CKoerner (WMF) (talk) 23:07, 20 lis 2017 (CET)

Editing News #1—2018[edytuj]

21:56, 2 mar 2018 (CET)

special:permalink/243078[edytuj]

Jak zrobić aby tabela działała?? Valentine 101 (dyskusja)

Chyba funkcja quiz nie obsługuje zadań z łączeniem, ale proponuję zrobić tak, by najpierw normalnie wypisać definicje i potem zrobić jako pytania nazwy pojęć z polami do wpisania litery. --Wargo (dyskusja) 00:25, 31 mar 2018 (CEST)

AdvancedSearch[edytuj]

Birgit Müller (WMDE) 16:53, 7 maj 2018 (CEST)

Update on page issues on mobile web[edytuj]

CKoerner (WMF) (talk) 22:58, 12 cze 2018 (CEST)

Global preferences are available[edytuj]

21:19, 10 lip 2018 (CEST)

New user group for editing sitewide CSS / JS[edytuj]

 • Dobrze byłoby, gdyby społeczność Wikibooks wybrała sobie przynajmniej dwie-trzy takie osoby. Pozdrawiam, Tufor (dyskusja) 20:10, 13 sie 2018 (CEST)
 • Jako, że nie ma chętnych, a jak mówiłem, lepiej by był ktoś z tymi uprawnieniami w projekcie, zgłaszam swoją kandydaturę poniżej. Otrzymałem już te uprawnienia na Wikipedii, wystarczająco znam się na JS/CSS. Na Wikibooks nie jestem aktywny, ale wystarczy mnie pingnąć lub napisać na stronie dyskusji, a postaram się pomóc. Pingi do aktywnych użytkowników: Adam majewski, Kompowiec2, Pavroo, Persino, Wargo, Salicyna i do pozostałych adminów: Karol Karolus, Lethern. Tufor (dyskusja) 20:12, 18 sie 2018 (CEST)

Tufor[edytuj]

Potwierdzam. Tufor (dyskusja) 20:12, 18 sie 2018 (CEST)

Dostałem uprawnienia na 3 miesiące. TakT Załatwione Tufor (dyskusja) 19:53, 6 wrz 2018 (CEST)

Wargo[edytuj]

Też kandyduję z racji tego że to jeden z moich ulubionych projektów :) --Wargo (dyskusja) 20:32, 18 sie 2018 (CEST)

Uprawnienia przyznane na stałe. TakT Załatwione Tufor (dyskusja) 19:53, 6 wrz 2018 (CEST)

Editing of sitewide CSS/JS is only possible for interface administrators from now[edytuj]

(Pomóż przetłumaczyć na Twój język)

Hi all,

as announced previously, permission handling for CSS/JS pages has changed: only members of the interface-admin (Administratorzy interfejsu) group, and a few highly privileged global groups such as stewards, can edit CSS/JS pages that they do not own (that is, any page ending with .css or .js that is either in the MediaWiki: namespace or is another user's user subpage). This is done to improve the security of readers and editors of Wikimedia projects. More information is available at Creation of separate user group for editing sitewide CSS/JS. If you encounter any unexpected problems, please contact me or file a bug.

Thanks!
Tgr (talk) 14:40, 27 sie 2018 (CEST) (via global message delivery)

Read-only mode for up to an hour on 12 September and 10 October[edytuj]

15:33, 6 wrz 2018 (CEST)

The Community Wishlist Survey[edytuj]

12:06, 30 paź 2018 (CET)

Editing News #2—2018[edytuj]

15:17, 2 lis 2018 (CET)

Unicode[edytuj]

Mamy na Wikiźródłach coś takiego jak Unicode. Jest to głównie zestaw tabel znaków, ich kodowania itp. Do tego niektóre tabele w formie graficznej. Tekstu tyle co kot napłakał (tłumaczenia nazw zestawów znaków i niektóre polskie nazwy poszczególnych znaków). Od zarania dziejów wiadomo, że jest toto niezgodne z Wikiźródłową polityką publikacji, ale sobie leży, bo czasami bywa przydatne. Głównym powodem, dla którego nie pasują one do Wikiźródeł jest to, że Unikod się rozwija i tabele wymagaja od czasu do czasu aktualizacji. Zastanawiam się, czy zrobienie z tego jakiejś "książki" tutaj nie byłoby bardziej sensownym rozwiązaniem niż trzymanie tych tabel na Wikiźródłach. Proszę o opinie. Ankry (dyskusja) 21:27, 10 lis 2018 (CET)

PS. Nawet, jeśli społeczność Wikibooks powie "nie", nie wywalimy tego z Wikiźródeł. Po prostu zastanawiam się czy jest jakiś bardziej odpowiedni projekt na tego typu materiały.

@Persino: ^^^^^ Ankry (dyskusja) 22:35, 11 lis 2018 (CET)

Czyli mam zrobić szablon i napisać moduł w lua, które z artykułów robią książkę. Jest to do zrobienia. Mirosław Makowiecki (dyskusja) 23:53, 11 lis 2018 (CET)
Nie. Chodzi o przeniesienie tablicy z listą znaków kodowanych przez Unicode z Wikiźródeł do Wikibooks. Pytanie jest czy Wikibooks jest odpowiednim miejscem. --Wargo (dyskusja) 09:17, 12 lis 2018 (CET)
Dokładnie. Chodzi o to, czy gdyby zrobić z tych tabel coś w rodzaju broszury (w jakiej dokładnie formie - jest to rzecz otwarta) będą się one mieściły się z zakresie projektu Wikibooks. Niestety, ja nie mam pojęcia i dlatego liczę, że aktywni użytkownicy Wikibooks wyrażą w tej materii swoją opinię. Czyżby oni też nie wiedzieli co się mieści w zakresie projektu, w którym działają, a co nie? 😲 Ankry (dyskusja) 18:07, 17 lis 2018 (CET)
Nie widzę przeszkód. Salicyna (dyskusja) 19:12, 18 lis 2018 (CET)

Change coming to how certain templates will appear on the mobile web[edytuj]

CKoerner (WMF) (talk) 20:35, 13 lis 2018 (CET)

Community Wishlist Survey vote[edytuj]

19:13, 22 lis 2018 (CET)

Advanced Search[edytuj]

Johanna Strodt (WMDE) (talk) 12:03, 26 lis 2018 (CET)

New Wikimedia password policy and requirements[edytuj]

CKoerner (WMF) (talk) 21:03, 6 gru 2018 (CET)

Invitation from Wiki Loves Love 2019[edytuj]

Pomóż przetłumaczyć na Twój język

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Love is an important subject for humanity and it is expressed in different cultures and regions in different ways across the world through different gestures, ceremonies, festivals and to document expression of this rich and beautiful emotion, we need your help so we can share and spread the depth of cultures that each region has, the best of how people of that region, celebrate love.

Wiki Loves Love (WLL) is an international photography competition of Wikimedia Commons with the subject love testimonials happening in the month of February.

The primary goal of the competition is to document love testimonials through human cultural diversity such as monuments, ceremonies, snapshot of tender gesture, and miscellaneous objects used as symbol of love; to illustrate articles in the worldwide free encyclopedia Wikipedia, and other Wikimedia Foundation (WMF) projects.

The theme of 2019 iteration is Celebrations, Festivals, Ceremonies and rituals of love.

Sign up your affiliate or individually at Participants page.

To know more about the contest, check out our Commons Page and FAQs

There are several prizes to grab. Hope to see you spreading love this February with Wiki Loves Love!

Kind regards,

Wiki Loves Love Team

Imagine... the sum of all love!

--MediaWiki message delivery (dyskusja) 11:13, 27 gru 2018 (CET)

FileExporter beta feature[edytuj]

Johanna Strodt (WMDE) 10:41, 14 sty 2019 (CET)

No editing for 30 minutes on 17 January[edytuj]

You will not be able to edit the wikis for up to 30 minutes on 17 January 07:00 UTC. This is because of a database problem that has to be fixed immediately. You can still read the wikis. Some wikis are not affected. They don't get this message. You can see which wikis are not affected on this page. Most wikis are affected. The time you can not edit might be shorter than 30 minutes. /Johan (WMF)

19:52, 16 sty 2019 (CET)

Talk to us about talking[edytuj]

Trizek (WMF) 16:01, 21 lut 2019 (CET)

Read-only mode for up to 30 minutes on 11 April[edytuj]

12:56, 8 kwi 2019 (CEST)

Wikimedia Foundation Medium-Term Plan feedback request[edytuj]

Pomóż przetłumaczyć na Twój język

The Wikimedia Foundation has published a Medium-Term Plan proposal covering the next 3–5 years. We want your feedback! Please leave all comments and questions, in any language, on the talk page, by April 20. Dziękujemy! Quiddity (WMF) (talk) 19:35, 12 kwi 2019 (CEST)

Kategoria:Książka kucharska/Wszystkie przepisy , Kategoria:Książka kucharska/Spis alfabetyczny[edytuj]

Może da się zrobić tak, żeby odpowiednie strony lądowały w tych kategoriach automatycznie? Inaczej te kategorie chyba mijają się z celem... Przepisy lądują na Wikibooks dosyć randomowo, nie ma co liczyć na to, że przypadkowe osoby je wstawiające będą to poprawnie kategoryzować. Ta druga kategoria nie ma nawet utworzonych wszystkich podkategorii, chociaż są do nich linkowania (przykład). SpiderMum (dyskusja) 16:28, 19 kwi 2019 (CEST)

Multilingual Shared Templates and Modules[edytuj]

Hello pl-wiki community! (Pomóż przetłumaczyć na Twój język)

I recently organized a project to share templates and modules between wiki projects and languages. It allows modules and templates to be “language-neutral”, and store all text translations on Commons. This means that it is enough to copy/paste a template without any changes, and update the translations separately. If someone fixes a bug or adds a new feature in the original module, you can copy/paste it again without any translation work. My bot DiBabelYurikBot can help with copying. This way users can spend more time on content, and less time on updating and copying templates. Please see project page for details and ask questions on talk page.

P.S. I am currently running for the Wikimedia board, focusing on content and support of multi-language communities. If you liked my projects like maps, graphs, or this one, I will be happy to receive your support. (any registered user group can vote). Thank you! --Yurik (🗨️) 06:21, 12 maj 2019 (CEST)

WAŻNE: Kontrola aktywności administratorów[edytuj]

Cześć. W 2013 w drodze światowego konsensusu społeczności przyjęto politykę odbierania „zaawansowanych uprawnień” (administratora, biurokraty itp.). Na jej podstawie stewardzi weryfikują aktywność administratorów we wszystkich projektach Wikimedia Foundation, które nie mają określonych zasad aktywności. Zgodnie z naszym stanem wiedzy, ta wiki nie ma formalnych zasad odbierania „zaawansowanych uprawnień” dla nieaktywnych kont. To oznacza, że stewardzi zajmą się tym, działając na podstawie weryfikacji aktywności administratorów.

Ustaliliśmy, że niżej wymienieni użytkownicy spełniają kryteria nieaktywności (brak edycji i akcji w czasie dłuższym niż dwa lata):

 1. Lethern (administrator)

Ci użytkownicy wkrótce otrzymają wiadomość, w której zostaną poproszeni o rozpoczęcie dyskusji w społeczności, jeśli chcą zachować wszystkie lub cześć uprawnień. W wypadku braku odpowiedzi stewardzi usuną uprawnienia z ich kont.

Jednak jeśli Wy jako społeczność chcecie stworzyć własne zasady kontroli aktywności administratorów, zastępujące globalne, podjąć inną decyzję w sprawie nieaktywnych członków administracji lub macie już wdrożoną politykę, którą przeoczyliśmy, prosimy, poinformujcie stewardów na Meta-Wiki, żeby nie weryfikować aktywności na Waszej wiki. Dziękujemy, Rschen7754 04:58, 19 cze 2019 (CEST)

Editing News #1—July 2019[edytuj]

20:32, 23 lip 2019 (CEST)

Update on the consultation about office actions[edytuj]

Hello all,

Last month, the Wikimedia Foundation's Trust & Safety team announced a future consultation about partial and/or temporary office actions. We want to let you know that the draft version of this consultation has now been posted on Meta.

This is a draft. It is not intended to be the consultation itself, which will be posted on Meta likely in early September. Please do not treat this draft as a consultation. Instead, we ask your assistance in forming the final language for the consultation.

For that end, we would like your input over the next couple of weeks about what questions the consultation should ask about partial and temporary Foundation office action bans and how it should be formatted. Please post it on the draft talk page. Our goal is to provide space for the community to discuss all the aspects of these office actions that need to be discussed, and we want to ensure with your feedback that the consultation is presented in the best way to encourage frank and constructive conversation.

Please visit the consultation draft on Meta-wiki and leave your comments on the draft’s talk page about what the consultation should look like and what questions it should ask.

Thank you for your input! -- The Trust & Safety team 10:03, 16 sie 2019 (CEST)

New tools and IP masking[edytuj]

16:18, 21 sie 2019 (CEST)

The consultation on partial and temporary Foundation bans just started[edytuj]

-- Kbrown (WMF) 19:13, 30 wrz 2019 (CEST)

Feedback wanted on Desktop Improvements project[edytuj]

09:14, 16 paź 2019 (CEST)

Editing News #2 – Mobile editing and talk pages[edytuj]

12:13, 29 paź 2019 (CET)

Community Wishlist 2020[edytuj]

Magic Wand Icon 229981 Color Flipped.svg

IFried (WMF) 20:30, 4 lis 2019 (CET)

WAŻNE: Kontrola aktywności administratorów[edytuj]

Cześć. W 2013 w drodze światowego konsensusu społeczności przyjęto politykę odbierania „zaawansowanych uprawnień” (administratora, biurokraty itp.). Na jej podstawie stewardzi weryfikują aktywność administratorów we wszystkich projektach Wikimedia Foundation, które nie mają określonych zasad aktywności. Zgodnie z naszym stanem wiedzy, ta wiki nie ma formalnych zasad odbierania „zaawansowanych uprawnień” dla nieaktywnych kont. To oznacza, że stewardzi zajmą się tym, działając na podstawie weryfikacji aktywności administratorów.

Ustaliliśmy, że niżej wymienieni użytkownicy spełniają kryteria nieaktywności (brak edycji i akcji w czasie dłuższym niż dwa lata):

 1. Karol Karolus (administrator)

Ci użytkownicy wkrótce otrzymają wiadomość, w której zostaną poproszeni o rozpoczęcie dyskusji w społeczności, jeśli chcą zachować wszystkie lub cześć uprawnień. W wypadku braku odpowiedzi stewardzi usuną uprawnienia z ich kont.

Jednak jeśli Wy jako społeczność chcecie stworzyć własne zasady kontroli aktywności administratorów, zastępujące globalne, podjąć inną decyzję w sprawie nieaktywnych członków administracji lub macie już wdrożoną politykę, którą przeoczyliśmy, prosimy, poinformujcie stewardów na Meta-Wiki, żeby nie weryfikować aktywności na Waszej wiki. Dziękujemy, --علاء (dyskusja) 21:02, 7 sty 2020 (CET)

Wiki Loves Folklore[edytuj]

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Hello Folks,

Wiki Loves Love is back again in 2020 iteration as Wiki Loves Folklore from 1 February, 2020 - 29 February, 2020. Join us to celebrate the local cultural heritage of your region with the theme of folklore in the international photography contest at Wikimedia Commons. Images, videos and audios representing different forms of folk cultures and new forms of heritage that haven’t otherwise been documented so far are welcome submissions in Wiki Loves Folklore. Learn more about the contest at Meta-Wiki and Commons.

Kind regards,
Wiki Loves Folklore International Team
— Tulsi Bhagat (contribs | talk)
sent using MediaWiki message delivery (dyskusja) 07:15, 18 sty 2020 (CET)

Movement Learning and Leadership Development Project[edytuj]

Hello

The Wikimedia Foundation’s Community Development team is seeking to learn more about the way volunteers learn and develop into the many different roles that exist in the movement. Our goal is to build a movement informed framework that provides shared clarity and outlines accessible pathways on how to grow and develop skills within the movement. To this end, we are looking to speak with you, our community to learn about your journey as a Wikimedia volunteer. Whether you joined yesterday or have been here from the very start, we want to hear about the many ways volunteers join and contribute to our movement.

To learn more about the project, please visit the Meta page. If you are interested in participating in the project, please complete this simple Google form. Although we may not be able to speak to everyone who expresses interest, we encourage you to complete this short form if you are interested in participating!

-- LMiranda (WMF) (talk) 20:00, 22 sty 2020 (CET)

Additional interface for edit conflicts on talk pages[edytuj]

Sorry, for writing this text in English. If you could help to translate it, it would be appreciated.

You might know the new interface for edit conflicts (currently a beta feature). Now, Wikimedia Germany is designing an additional interface to solve edit conflicts on talk pages. This interface is shown to you when you write on a discussion page and another person writes a discussion post in the same line and saves it before you do. With this additional editing conflict interface you can adjust the order of the comments and edit your comment. We are inviting everyone to have a look at the planned feature. Let us know what you think on our central feedback page! -- For the Technical Wishes Team: Max Klemm (WMDE) 15:15, 26 lut 2020 (CET)

Editing news 2020 #1 – Discussion tools[edytuj]

21:28, 8 kwi 2020 (CEST)

Editing news 2020 #2[edytuj]

22:36, 17 cze 2020 (CEST)

Feedback on movement names[edytuj]

Witaj. Apologies if you are not reading this message in your native language. Pomóż przetłumaczyć na Twój język if necessary. Dziękujemy!

There are a lot of conversations happening about the future of our movement names. We hope that you are part of these discussions and that your community is represented.

Since 16 June, the Foundation Brand Team has been running a survey in 7 languages about 3 naming options. There are also community members sharing concerns about renaming in a Community Open Letter.

Our goal in this call for feedback is to hear from across the community, so we encourage you to participate in the survey, the open letter, or both. The survey will go through 7 July in all timezones. Input from the survey and discussions will be analyzed and published on Meta-Wiki.

Thanks for thinking about the future of the movement, --The Brand Project team, 21:52, 2 lip 2020 (CEST)

Note: The survey is conducted via a third-party service, which may subject it to additional terms. For more information on privacy and data-handling, see the survey privacy statement.

Editing news 2020 #3[edytuj]

14:56, 9 lip 2020 (CEST)

Announcing a new wiki project! Welcome, Abstract Wikipedia[edytuj]

Sent by m:User:Elitre (WMF) 21:56, 9 lip 2020 (CEST) - m:Special:MyLanguage/Abstract Wikipedia/July 2020 announcement

Technical Wishes: FileExporter and FileImporter become default features on all Wikis[edytuj]

Max Klemm (WMDE) 11:14, 6 sie 2020 (CEST)

Important: maintenance operation on September 1st[edytuj]

Trizek (WMF) (talk) 15:48, 26 sie 2020 (CEST)

Invitation to participate in the conversation[edytuj]