Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Likki/Książki/Blender 3D: Nauka od podstaw

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Podstawowe informacje[edytuj]

Kilka informacji[edytuj]

Wikiksiążka "Blender 3D od podstaw" jest projektem spolszczenia anglojęzycznej wersji wikiksiążki pt. "Blender 3D: Noob to Pro". Jeżeli chcesz pomóc w tłumaczeniu, po prosu wy edytuj stronę która według ciebie jest niepoprawna, pamiętając o zasadach modyfikacji treści.

Autorzy i współpracownicy[edytuj]

Tą książkę możesz czytać, dzięki wysiłkowi kilku dobrych ludzi, wymienionych tutaj, oraz paru innych osób, które postanowiły pisać anonimowo.

Wprowadzenie[edytuj]

Ta książka ma formę serii tutoriali (lekcji), mających na celu pomóc nowym użytkownikom nabrać doświadczenia w używaniu Blendera. Każdy kolejny tutorial będzie coraz trudniejszy, jednak przeciętny użytkownik będzie mógł bez problemu przeskoczyć do lekcji najbardziej odpowiadającej jego poziomowi wiedzy i kontynuować naukę. Autorzy włożyli dużo wysiłku, aby dopasować tą książkę do wszystkich.

Początkujący powinni trzymać się kolejności czytania lekcji. Nie spodziewaj się, że w pełni zrozumiesz kolejnego tutoriala nie czytając poprzedniego, ponieważ są one pisane w oparciu o wiedzę przekazaną przed nimi.

Czasami dobrze jest zastanowić się i wyznaczyć sobie cele, jakie chcesz osiągnąć ucząc się Blendera. Jeśli przykładowo postanowisz, że chcesz być animatorem i zanotujesz co konkretnie chcesz wyanimować, łatwiej ci będzie później dążyć do osiągnięcia swojego celu.

Linki do pobrania nowych kompilacji aplikacji zawsze możesz znaleźć na stronie Blender.org.

Jeżeli dla ciebie ta książka okaże się niewystarczająca, lub w jakiś inny sposób nie spełni twoich wymagań, zawsze możesz zajrzeć do Przewodnika Blendera. Może okazać się pomocny, jednak jest on pisany bardziej technicznym językiem, niż ta publikacja.

Współtworzenie książki[edytuj]

Jeśli chcesz włożyć swój wkład w rozwój tej książki, to jesteś do tego niemal zobowiązany! Jest kilka rzeczy, które możesz robić.

Edycja strony[edytuj]

Po prostu kliknij w link "edytuj", znajdujący się na górze każdej strony. Twoje zmiany staną się widoczne natychmiast, ale także równie szybko zostaną sprawdzone, więc wszelkie próby publikowania treści nielegalnych lub pornograficznych za pomocą stron Wiki to tylko strata czasu i energii, gdyż zostają one natychmiast usuwane. Tyczy się to również spamu i flamingu. Możesz także zadawać pytania i komentować każdą stronę, klikając link "Dyskusja" na górze każdej strony.

Dodawanie stron[edytuj]

Jeżeli chcesz dodać stronę do książki, na przykład nowy tutorial, stwórz link do niej poniżej sekcji "Oznaczenia Zawartości" na tej stronie. Gdy link będzie już gotowy, kliknij na nim aby móc stworzyć zawartość twojej nowej strony. Jeśli publikujesz tuorial i nie jesteś pewien w jakiej sekcji go umieścić, dodaj go do Różnych - zostanie sprawdzony i umieszczony we właściwym miejscu. Po instrukcje, jak właściwie nazywać swoje strony, zajrzyj tutaj.

Aby ułatwić innym czytanie książki, zawsze dodawaj na początku i końcu strony odnośniki do - odpowiednio - poprzedniej i następnej sekcji. Do tego celu używaj formatowania, które możesz zobaczyć tutaj. Pamiętaj także, aby zawsze aktualizować odnośniki w stronach znajdujących się przed i po twojej. Ten krok możesz jednakże pominąć jeśli myślisz, że twój artykuł i tak zostanie przesunięty do innej sekcji, ale najlepiej w takim przypadku zapytać się w dziale Dyskusja.

Oznaczenia Zawartości[edytuj]

Etapy rozwoju książek
Początkowa: Rozpoczęta: Średnia: Zaawansowana: Kompletna:


Dla początkujących[edytuj]

Tok myślenia w 3D[edytuj]