Przejdź do zawartości

Dyskusja:Informatyka dla gimnazjum

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
(Przekierowano z Dyskusja:Informatyka dla gimnazjum/Spis treści)
Najnowszy komentarz napisał 11 lat temu Kabexxxior w wątku HTML

Podział[edytuj]

To bardzo zły pomysł. Proponuję usunąć informację o nim i zacząć myśleć o podziale wtedy, gdy będzie co dzielić. --Derbeth talk 17:28, 6 lut 2006 (UTC)

Ja tak źle tego nie odebrałem. Informacja ta zachęca raczej, żeby się aż tak za bardzo nie zamartwiać, czy się za dużo nie napisało dla ucznia giminazjum. --Piotr K. 20:04, 6 lut 2006 (UTC)

Dokładnie z takim założeniem umieściłem tę informację, żeby zachęcić do umieszczania nowych akapitów bez względu na to, czy obejmuje to poziomem gimnazjum, czy już liceum. Na ustalanie granicy jeszcze przyjdzie czas. Jeżeli jednak u większości budzi to negatywne emocje, zgodzę się z Derbeth, żeby ten zapis usunąć. Sławek M. (DrJolo) 22:27, 6 lut 2006 (UTC)
Niech zostanie jak jest, myślałem, że już teraz planowany jest podział. Jeśli nie, to ok. --Derbeth talk 22:51, 6 lut 2006 (UTC)

Promocja[edytuj]

Mógłby ktoś pochodzić po forach dla uczniów i nauczycieli gimnazjów, forach dla młodych informatyków, katalogach itp. i poreklamować ten podręcznik? --Derbeth talk 20:15, 7 lut 2006 (UTC)

Wymagania[edytuj]

Może ktoś zarzucić linkami do programu z informatyki dla liceum i gimnazjum? Fajnie byłoby mniej więcej wiedzieć, czego oczekuje ministerstwo. Trochę boję się, że połowa programu będzie dotyczyć nauki korzystania z Worda, ale najlepiej się przekonać. --Derbeth talk 21:30, 8 lut 2006 (UTC)

http://www.men.gov.pl/prawo/rozp_123/zal_2.php http://www.men.gov.pl/prawo/kszt-og/spis-gim.php --Arkadiusz Zychewicz 10:41, 12 cze 2006 (UTC)

Podstawa programowa informatyki w gimnazjum

Cele edukacyjne

Przygotowanie do aktywnego i odpowiedzialnego życia w społeczeństwie informacyjnym.

Zadania szkoły

1. Stworzenie warunków do osiągnięcia umiejętności posługiwania się komputerem, jego oprogramowaniem i technologią informacyjną.

2. Zainteresowanie uczniów rozwojem wiedzy informacyjnej oraz nowymi możliwościami dostępu do informacji i komunikowania się.

3. Wspomaganie uczniów w rozpoznaniu własnych uzdolnień i zainteresowań w celu świadomego wyboru kierunku dalszego kształcenia.

Treści nauczania

1. Posługiwanie się sprzętem i korzystanie z usług systemu operacyjnego. Podstawowe elementy komputera i ich funkcje. Zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Podstawowe usługi systemu operacyjnego. Podstawowe zasady pracy w sieci lokalnej i globalnej.

2. Rozwiązywanie problemów za pomocą programów użytkowych. Formy reprezentowania i przetwarzania informacji przez człowieka i komputer. Redagowanie tekstów i tworzenie rysunków za pomocą komputera. Tworzenie dokumentów zawierających tekst, grafikę i tabele. Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do rozwiązywania zadań z programu nauczania gimnazjum i codziennego życia. Korzystanie z multimedialnych źródeł informacji. Przykłady różnych form organizacji danych. Przykłady wyszukiwania i zapisywania informacji w bazach danych. Przykłady zastosowań komputera jako narzędzia dostępu do rozproszonych źródeł informacji i komunikacji na odległość.

3. Rozwiązywanie problemów w postaci algorytmicznej. Algorytmy wokół nas, przykłady algorytmów rozwiązywania problemów praktycznych i szkolnych. Ścisłe formułowanie sytuacji problemowych. Opisywanie algorytmów w języku potocznym. Zapisywanie algorytmów w postaci procedur, które może wykonać komputer. Przykłady algorytmów rekurencyjnych. Rozwiązywanie umiarkowanie złożonych zadań metodą zstępującą. Przykłady testowania i oceny algorytmów.

4. Modelowanie i symulacja za pomocą komputera. Symulowanie zjawisk o znanych prostych modelach. Modelowanie a symulacja. Przykłady tworzenia prostych modeli.

5. Społeczne, etyczne i ekonomiczne aspekty rozwoju informatyki. Pożytki wynikające z rozwoju informatyki i powszechnego dostępu do informacji. Konsekwencje dla osób i społeczeństw. Zagrożenia wychowawcze: szkodliwe gry, deprawujące treści, uzależnienie. Zagadnienia etyczne i prawne związane z ochroną własności intelektualnej i ochroną danych.

Osiągnięcia

1. Wybieranie, łączenie i celowe stosowanie różnych narzędzi informatycznych do rozwiązywania typowych praktycznych i szkolnych problemów ucznia. 2. Korzystanie z różnych, w tym multimedialnych i rozproszonych źródeł informacji dostępnych za pomocą komputera. 3. Rozwiązywanie umiarkowanie złożonych problemów przez stosowanie poznanych metod algorytmicznych. 4. Dostrzeganie korzyści i zagrożeń związanych z rozwojem zastosowań komputerów.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 listopada 2003 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

Zanim napisze się podręcznik należałoby najpierw napisać program nauczania informatyki oparty na podstawie programowej i zatwierdzony przez MENiS. Choć być może znacznie lepiej byłoby skorzystać z gotowego programu nauczania i napisać do niego podręcznik "w wersji linux". Najciekawszy wydaje się [1] A przy okazji, czy ktoś z piszących ten podręcznik jest praktykującym nauczycielem?

Nano[edytuj]

Wydaje mi się, że autor źle podszedł do tego podręcznika i zamiast zastanowić się co tak naprawdę powinien gimnazjalista umieć wyszedł z założenia że trzeba go na siłę nauczyć obsługi trybu tekstowego Linuxa. Dlatego wywaliłem ze spisu NANO. Nie chce mi się przeglądać całości, ale też wartoby ją przejżeć. 83.20.133.158 19:56, 8 cze 2006 (UTC)

Zgadzam się, że należy całość przejrzeć. Zachęcam do tego każdego czytającego. :-) Sławek M. (DrJolo) 19:08, 19 gru 2006 (CET)Odpowiedz

U mnie w pracowni jest tylko linux, bo szkołę nie stać na windowsa. Uważam, że linux jest bardzo dobrym systemem. A poza tym to te pragramy można też zainstalować pod Windowsem

Ale kto korzysta z trybu tekstowego? Matrix0123456789 09:51, 22 lis 2009 (CET)Odpowiedz
Ja bym zostawił nano ale dodał informację kiedy ten edytor jest niezbędny, a kiedy łatwiej zacząc od np. Gedit. --Adam majewski (dyskusja) 10:42, 18 maj 2011 (CEST)Odpowiedz

Lista dyskusyjna[edytuj]

Proponuje po grupach dyskusyjnych dodać rozdział o listach dyskusyjnych. Jeżeli nie będzie sprzeciwu to dodam go za tydzień od disiaj. --Arkadiusz Zychewicz 15:44, 10 cze 2006 (UTC)

Moim zdaniem zbyt specjalistyczne i anachroniczne żeby uczyć o tym gimnazjalistów. 83.20.114.206 14:52, 12 lip 2006 (UTC)
Też tak myślę. Vide moje postulaty w następnej sekcji. Jaboja 12:21, 20 sie 2006 (UTC)
Program dla gimnazjalistów jest w zasadzie powtórzeniem Szkoły Podstawowej. Nowy jest tylko HTML. Myślę, że warto dodać kilka ciekawostek i innych najerów...

Zmiany[edytuj]

Podręcznik jest w koszmarnym stanie i w obecnej formie przynosi ujmę WikiBooks. Potrzebaby tu paru zmian. Proponuję co następuje:

 1. Usunąć wszystkie sekcje za trudne dla gimnazjum/liceum (sugestię popieram cytatem ze stron MEN: "Posługiwanie się komputerem w przystosowanym dla ucznia środowisku sprzętowym i programistycznym."; oczywistym jest że uczeń!=zawodowy informatyk zajmujący się administracją systemami Unix/Linux). Za takie można uznać te które nie są zrozumiałe dla ucznia w wieku ok. 15 lat który chodzi na informatykę bo musi. Można też podać bardziej konkretne kryteria:
  1. Wszelkie opisy programów obsługiwanych i/lub instalowanych z linii polecneń (za wyjątkiem podstawowych komend: dir, ls, format, cmd, exit etc.).
  2. Wszystkie programy wymagające korzystania z języków programowania lub opisu dokumentu, za wyjątkiem lekcji poświęconych programowaniu i pisaniu stron w (X)HTML. Czyli odpadają takie programy jak PovRay.
  3. Wszelkie programy zbyt trudne w obsłudze w stosunku do oferowanych możliwości, np. VI, NANO (zamiast nich lepiej uczyć NOTEPADa i KWRITE'a).
  4. Opisy przestarzałych technologii: tagi HTML niekompatybilne z XHTML (<IMG> miast <img />, <FONT> miast itp.), Windows<98 (to jeszcze nie napisane jest, ale jest zbędne).
 2. Przeredagować spis treści tak aby odpowiadał temu co przewiduje program nauczania, oraz zawierał odpowiednio oznaczone opisy technologii które mogą być przydatne uczniom, ale wykraczają poza program (komunikatory? Flash?).
 3. Ustalić kto jest chętny do tworzenia podręcznika aby można było się z tymi osobami skontaktować i przedyskutować kwestie merytoryczne.
 4. Starać się w przyszłości redagować podręcznik pod kątem przekazania uczniom przydatnej wiedzy, a nie widzimisie autora w stylu: "lubię Linuxa więc trzeba uczniów uczyć obsługi wszystkich poleceń linii komend, a zamiast Worda dać Vi". Można na przykład:
  1. Uczyć programowania na bazie świetnej gry k temu przeznaczonej: Cee-Bot - wersja gry Colobot będąca kursem programowania w uproszczonej wersji języka C++ (albo nawet sam Colobot, bo też zawiera fajne funkcje programowania robotów). Wszakże uczniowie lubią grać na lekcjach informatyki! Jeśli włączymy do naszego programu nauczania takie gry to napewno lekcje przeprowadzane z naszym podręcznikiem będą o wiele ciekawsze niż normalne.
  2. Uczyć kodów HTML na bazie blogów/forów i Wikipedii (oni tam wolą Wikitags, ale to najwyżej sobie poprawią po uczniach). Zresztą wikitags też można dać (byle nie za dużo).
  3. Łączyć naukę informatyki z nauką innych przedmiotow, choćby stosując w nauce korzystania z wyszukiwarek przykładowe hasła związane z ekologią (ale zawsze trza sprawdzić, co Google pod nimi wyświetla). Tyczy się to również poprzedniego punktu.
 5. Przed pisaniem każdy autor powinien zapoznać się z wymaganiami stawianymi przez ministerstwo [2]. Trzeba jednak pamiętać że np. punkt "Modelowanie i symulacja za pomocą komputera. Symulowanie zjawisk o znanych prostych modelach. Modelowanie a symulacja. Przykłady tworzenia prostych modeli." nie zakłada uczenia uczniów jak zasymulować turbulencje samolotu – tego uczą dopiero na politechnikach. Chodzi tu raczej o to żeby uczeń umiał np. zrobić sobie w arkuszu kalkulacyjnym wykres zależności prędkości od czasu (ale też nie w oscylatorze chaotycznym, tylko w jakimś układzie omawianym na fizyce w gimnazjum - np. ciało poruszające się ruchem jednostajnym).
 6. Pozatym warto przejżeć te ścieżki edukacyjne, które są na stronie MEN [3].

Jakub Bogusław Jagiełło 15:47, 12 lip 2006 (UTC)

Przeniesienie okładki[edytuj]

Jeśli nie będzie sprzeciwów, za tydzień - czyli 4 lutego - przeniosę Informatyka dla gimnazjum do Informatyka dla gimnazjum/Okładka a Informatyka dla gimnazjum/Spis treści do Informatyka dla gimnazjum. Pozwoli to na łatwiejszą nawigację po podręczniku. --Derbeth talk 00:37, 28 sty 2007 (CET)Odpowiedz

Problemy z prawami autorskimi[edytuj]

W podręczniku użyte są screenshoty z Google'a i strony PKP. Strony te są objęte prawami autorskimi. Niestety, całe rozdziały są napisane pod kątem użycia Google'a i wyszukiwarki pociągów. Obecnie polskie Wikibooks nie dopuszcza dozwolonego użytku, więc grafiki trzeba będzie skasować. Rozdziały z tymi grafikami trzeba będzie poprawić albo przepisać od zera. --Derbeth talk 17:11, 5 maj 2007 (CEST)Odpowiedz

Okładka[edytuj]

Proponuję pozbierać trochę grafik o tematyce komputerowej by zrobić z nich okładkę. mamyPlik:Souris schema svg.svg, ale to za mało.Matrix0123456789 08:49, 22 lut 2009 (CET)Odpowiedz

ODP. Z mojej strony zalecam przejżenie innych projektów, np. w:Portal:Informatyka/Grafika_miesiąca/archiwum, czy [4], należałoby przeszukać kategorię: Commons:Category:Computing -MonteChristof DMC 22:30, 21 lut 2009 (CET)Odpowiedz

Podział na lekcje[edytuj]

Jeśli jest to podręcznik szkolny, to należy podzielić go na lekcje. Matrix0123456789 20:38, 5 mar 2009 (CET)Odpowiedz

Niekoniecznie - czy do języka polskiego, historii mamy podział na lekcje? Można posegregować tematycznie działy i zaproponować ćwiczenia do wykonania na lekcjach - jednak książka jako podręcznik powinna chyba raczej być napisana w stylu pozwalającym komuś się z niej uczyć. -MonteChristof DMC 00:20, 6 mar 2009 (CET)Odpowiedz

To zalerzy od danego podręcznika, a jest wiele, i nie wiem który masz na myśli.Matrix0123456789 21:28, 12 mar 2009 (CET)Odpowiedz

W zależności od szkoły i objętego planu nauczania lekcje informatyki trwają od 45 do 90 min., a ich tygodniowa liczba może również być zmienna, w zależności od profilu klasy. Na Wikibooks nie staramy się przepisywać podręczników, a podział na lekcje sugerowany byłby zapewne którymś z tej mniejszości podręczników posiadających podział na lekcje. Dobre podręczniki raczej takich podziałów nie mają, i bardziej logiczny wydaje się w ćwiczeniach. Niemniej jednak dobrym pomysłem byłoby dopisanie propozycji ćwiczeń do danego tematu. -MonteChristof DMC 23:57, 12 mar 2009 (CET)Odpowiedz

Płyta[edytuj]

Co myślicie o zrobieniu płyty do podręcznika? Teraz praktycznie wszystkie podręczniki szkolne mają płyty, a do informtatyki to szczególnie. Można by tam dać np. filmy, animacje, plus zawartość książki. Jeśli chodzi o techniczną strone większość płyt jest stworzona we Flashu, ale ja proponuje w HTML. Jest bardziej otwarty, uniwersajniejszy, a za pomocą JavaScript można uzyskać animacje. W takim wypadku moge opracowac wam system do tworzenia takich płyt, by praca przy tym była podobna do pisania na wikipedia/wikibooks. Co o tym myślicie 77.87.124.150 16:29, 14 wrz 2009 (CEST) Sory, to ja, ale zapomniałem sie zalogować. Teraz dopiero zauważylem.Matrix0123456789 19:52, 22 wrz 2009 (CEST)Odpowiedz

Nie da rady. A o jaką płytę ci chodzi? Bo jeśli taką co wkładasz do napędu to uważam pomysł za nierealny, nikt się u nas nie znajdzie do roboty. Ananas96 18:06, 23 wrz 2009 (CEST)Odpowiedz

HTML[edytuj]

Co myślicie o lekcji dotyczącej podstaw HTML?Matrix0123456789 09:58, 22 lis 2009 (CET)Odpowiedz

- Hmm... W podstawie podstawy htmla są, natomiast trzeba by chyba wyjść zdecydowanie poza wymagania programowe, bo dojdziemy do takiej sytuacji, jaka stworzyła się w podręczniku Helionu, gdzie jakies 70% opisanych znaczników jest przedawnione, więc albo zgodność z podstawą albo z W3C (jestem za tym drugim oczwyiście) --DawidS28 17:59, 28 gru 2009 (CET)Odpowiedz

Jak dla mnie uczenie HTMLa w dzisiejszych czasach zupełnie mija się z celem. Chyba, że pod pojęciem podstaw macie na myśli tylko <b>, <i> i <a>, bez <html>, <body> itp. Z prostego powodu: strony od zera programują tylko informatycy, przeciętny człowiek korzysta z CMSów które zainstalował ktoś inny. Dlatego przeciętnemu człowiekowi powinno wystarczyć to minimum HTMLa służące do formatowania postów na forach. 83.20.112.154 (dyskusja) 04:25, 4 lip 2012 (CEST)Odpowiedz

Ja nie jestem za HTML-em, bo w niektórych szkołach nie uczą nic o standardach, w ogóle co do niego jest wielki bałagan - ale jednajk uczą go wszędzie. kabexxxior 13:53, 8 sie 2012 (CET)Odpowiedz