Przejdź do zawartości

Dyskusja:Matematyka dla liceum/Koordynacja/Archiwum

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał(a) 16 lat temu Piotr w wątku Nawigacja

Ćwiczenia

[edytuj]

Proponuję dodać do każdego rozdziału stronę z ćwiczeniami, ponieważ podczas uczenia się matematyki ważną rzeczą jest wykonywanie wielu ćwiczeń, aby osiągnąć pewną wprawę. Z samego przeczytania materiału raczej za wiele się praktyki nie wyniesie. Proponuję:

  • do każdego rozdziału dodać stronę z ćwiczeniami.
  • rozwiązania ćwiczeń znajdowałyby się na końcu książki.
  • aby strona z ćwiczeniami dzieliła się na części:
    • Rozgrzewka - najprostrze zadania, aby je razwiązać wystarczy powierzchownie poznać zawartość rozdziału.
    • Podstawy - zadania na poziomie podstawowym, rozwiązania są z reguły analogiczne do przedstawionych w książce. Do rozwiązania zadań potrzebne są wiadomości zawarte w rozdziale.
    • Ćwiczenia domowe - zadania o średnim poziomie trudności, wymagające dobrego zapoznania się z tematem, a także znajomością poprzednich rozdziałów.
    • Ćwiczenia na myślenie - zadania na dosyć trudnym poziomie, wymagające dobrej znajomości poprzednich rozdziałów, lecz nie wychodzą poza zakres liceum.
    • Ćwiczenia dodatkowe - zadania, wychodzące poza zakres materiału przeznaczonego dla liceum.
  • aby podobne zadania się nie powtarzały, lecz powinny się znaleść w jednym ćwiczeniu podzielone na podpunkty a), b) itd.
  • w książce opisywać jedynie te zadania, które coś wniosą dla czytelnika; nie powielać zadań o identycznych rozwiązaniach.

--Piotr K. @ 06:21, 26 cze 2006 (UTC)

Pytania

[edytuj]

Tutaj możesz dodawać pytania odnoszące dotyczące podręcznika Matematyka dla liceum

Spis treści

[edytuj]

Jak na razie spis treści jest z grubsza kopią podstawy programowej. Moim zdaniem nie powinniśmy dokładnie odwzorowywać takiego układu, bo jest on niedobry dla podręcznika.

Na razie Piotr zagalopował się trochę z funkcjami wykładniczymi, a okazuje się, że nie są wymagane w programie podstawowym. Mamy więc problem, czy np. nie podzielić podręcznika na dwie części. Na razie jestem w stanie przedstawić, jak moim zdaniem powinien wyglądać początek spisu treści. --Derbeth talk 13:00, 21 gru 2005 (UTC)

Chyba nie zrozumieliście zbytnio mojej koncepcji (albo ja was). Miam zamiar stworzyć podręcznik zawierający informacje na poziomie liceum, nie tylko poziom podstawowy lecz także rozszerzony. Tworząc spis treści wykorzystywałem głównie standardy wymagań egzaminacyjnych, schemat ten dotyczy także treści rozszerzonych. Co do spisu treści to jak widać narazie jest trochę schematyczny i na pewno będzie go trzeba jeszcze ulepszyć. Na koniec powtórzę, że podręcznik ma obejmować także materiał rozszerzony, a w trzynaście dni nie jestem też w stanie nie wiadomo ile zrobić. Tylko pozostaje kwestia czym rozdzielać materiał podstawowy od rozszerzonego? Może gwiazdką np. *Dopełnienie zbioru, tylko wtedy trzeba będzie się odwoływać do częsci rozszerzonych poprzedzając je gwiazdką. --Piotr K. 14:30, 21 gru 2005 (UTC)

Może od razu napisać podręcznik obejmujący program rozszerzony? Boję się, że takie "oznaczanie" może zmniejszyć czytelność podręcznika.
Moim zdaniem musi być zakres rozszerzony, ale powinien on być dobrze oznakowany.--Migol 03:10, 7 wrz 2006 (CEST)Odpowiedz
W takim razie wycofuję się ze zmian w rozdziale o funkcjach, natomiast obstawiałbym przy rozdzieleniu rozdziału Liczby i zbiory na dwa, jak przedstawiłem poniżej. --Derbeth talk 15:12, 21 gru 2005 (UTC)
Wydaje mi się, że nie ma sensu, ponieważ w sumie ten rozdział jest pewnego rodzaju powtórzeniem wcześniejszego materiału (np. z gimnazjum), ewentualnie można zrobić coś w stylu podrozdziałów. Odnośnie treści rozszerzonych, wydaje mi się, że zrobiłem dość poręczny szablon, który zbytnio nie komplikuje książki. --Piotr K. 20:45, 21 gru 2005 (UTC)


  1. Wstęp
  2. Logika
  3. Zbiory
    • Pojęcie zbioru
    • Działania na zbiorach
    • Zbiór liczb rzeczywistych i jego podzbiory
    • Oś liczbowa
    • Przedziały liczbowe
    • Wartość bezwzględna
  4. Liczby
    • Działania arytmetyczne
    • Przybliżenia liczbowe
    • Obliczenia procentowe
  5. Funkcje i ich własności
    • Pojęcie funkcji
    • Wykres funkcji
    • Własności funkcji - miejsca zerowe, różnowartościowość etc.
    • Funkcje jako opis zjawisk w świecie materialnym
    • Przesuwanie wykresu (?)
  6. Wielomiany


Proponuję, aby usunąć odnośniki "pełny rozdział", a zamiast nich nagłówki wyróżnić odsyłaczami do artykułów. sblive 13:00, 18 mar 2006 (UTC)

Pełne rozdziały

[edytuj]

Jak myślicie, czy jest sens tworzenia pełnych rozdziałów dla każdego rozdziału? --Piotr K. 15:59, 12 maj 2006 (UTC)

Wydaje mi sie, że tak. W końcu jest jeszcze grupa ludzi, która wykorzystuje modemy, i taka funkcja znacznie ułatwia im czytanie podręcznika. szyszek 10:05, 13 maj 2006 (UTC)

Inne

[edytuj]

Indeks

[edytuj]

Przypominam o Indeksie - to ważna rzecz dla osób czytających podręcznik, jak też wyszukiwarek (!). Dobrze żeby był aktualny - obecnie są tam czerwone linki, jest też niekompletny. Jeśli piszecie nowe rozdziały, nie zapominajcie dopisać ważniejsze pojęcia do indeksu. --Derbeth talk 20:28, 16 maj 2006 (UTC)

Cofnięcie zmian związanych ze zmianą wyglądu spisu treści

[edytuj]

Może układ wyglądał lepiej, jednak zostały usunięte informacje potrzebne dla bota, więc musiałem wycofać zmiany. --Piotr K. @ 05:44, 25 lip 2006 (UTC)

Dodanie rozdziału "Zaczynamy"

[edytuj]

W niektórych momentach brakowało mi jakiegoś rozdziału początkowego, który by wyjaśnił niezbędne podstawy przy pisaniu podręcznika np. jak pisać w logice o zbiorach (przynależność do zbioru, zbiory liczb całkowitych itp.), kiedy nie było to jeszcze omawiane, jak z kolei w rozdziale korzystać z logiki, jeśli nie byłaby ona wcześniej omówiona. Dlatego stworzyłem taki rozdział, który by omawiał takie niezbędne minimum. --Piotr K. @ 19:50, 10 sie 2006 (UTC)

nastepny/poprzedni

[edytuj]

w menu nawigacji na spodzie stron, w ktorym mozemy wybrac ktora strone chcemy przegladac niekiedy numer aktualnie przegladanej strony nie jest wyswietlany na czarno, i jest zwyklym linkiem. jak to mozna naprawic?

Ostatnio zmieniałem nazwy stron np. z "Matematyka dla liceum:Obliczenia procentowe" na "Matematyka dla liceum:Liczby i ich zbiory:Obliczenia procentowe" (wtedy w nazwie zostanie zawarty aktualny rozdział), dlatego też trzeba poprawić wszystko znajdujące się w stronie "Szablon:Matematyka dla liceum/Nawigacja/Nazwa rozdziału" np. w Szablon:Matematyka dla liceum/Nawigacja/Liczby i ich zbiory. Jednak tym się nie przejmuj, postaram się to zrobić w najbliższych dniach jakoś automatycznie, tworząc odpowiedni program. --Piotr K. @ 13:44, 12 sie 2006 (UTC)

Interwiki z Wikipedii

[edytuj]

Jakby ktoś miał chwilę czasu (ja niestety niet ;(), to niemal wszystkie interwiki z Wikipedii do tego podręcznika są "zwalone" (patrz np. w:Zbiór). sblive 21:49, 8 paź 2006 (CEST)Odpowiedz

Poprawiłem znalezione przeze mnie błędne linki. --Piotr @ 08:40, 9 paź 2006 (CEST)Odpowiedz

Nawigacja

[edytuj]

Obecna nawigacja jest bardzo niewygodna w edycji. Poza tym liczby na dole (1 2 3 4 ... 8) może ładnie wyglądają, ale nie są tak bardzo praktyczne. Z tych i innych względów nawigacja zostanie zmieniona na standardową {{Nawigacja}}. --Piotr @ 16:22, 29 mar 2008 (CET)Odpowiedz