Przejdź do zawartości

Dyskusja pomocy:Jak edytować artykuły

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał(a) 13 lat temu Sfp w wątku jak uzyskać ładny dywiz

Mam pytanie: Jak stosować ikony "kompletności Wikibook'a"?

Wydaje się, że powinno być ustalone miejsce, gdzie sie mają pojawiać. Czy system sam to załatwia, czy trzeba je umieszczać w określonym miejscu w tekście źródłowym?

Nie trafiłem jeszcze na przykład użycia.

AdamKami

Używa się ich tylko w księgozbiorze. Znajdziesz tam też przykłady. Reytan 13:25, 30 wrz 2004 (UTC)

justowanie akapitów[edytuj]

Przyznam, że nie rozumiem, dlaczego nie należy justować zawartości akapitów tam gdzie wydaje się to korzystne z punktu widzenia estetyki tworzonego dokumentu. Preferencje danego użytkownika nie rozwiązują tego problemu - wiele ludzi czyta wikibooks bez rejestracji i logowania. A w wielu przypadkach (z nielicznymi wyjątkami pojawiającymi się nawet w obrębie jednego modułu) wyjustowany akapit wygląda bardziej estetycznie i profesjonalnie. W związku z tym żadna reguła ustalona w preferencjach użytkownika, bądź całego serwisu, nie rozwiąże tego problemu tak, jak rozwiąże to wprowadzenie odpowiednich znaczników do treści odpowiedniego modułu. Sławek M. (DrJolo) 13:11, 2 paź 2005 (UTC)
Bo to łamie zasadę prostoty wikikodu. Wikibooks są prezentowane jako nowoczesny XHTML z dużym wykorzystaniem CSS. Artykuły powinny być tak skonstruowane, by były przystosowane do zmieniających się styli CSS, różnych rozdzielczości itp. Dodawanie wszędzie < p style="text-align:justify;"> zabija prostotę wikikodu, niepotrzebnie wprowadzając HTML, trudniej czyta się źródła, można się pomylić. --Derbeth 14:58, 2 paź 2005 (UTC)
No tak, ale w zasadzie wystarczy na początku modułu wstawić znacznik <div align=justify> (albo jakiś jego odpowiednik CSS) i nie trzeba przed każdym akapitem żadnych dodatkowych znaczników. Jeżeli więc jest prosty sposób na określenie formy dla całego dokumentu, uważam, że ostateczną formę lepiej pozostawić na barkach autorów, niż ogólnych ustawień w preferencjach, które w zasadzie obowiązują tylko po zalogowaniu. Sławek M. (DrJolo) 21:26, 2 paź 2005 (UTC)
Nie zawsze to dobrze wychodzi. Ok, proponuję kompromis: zamiast "nie justujemy" napisze "nie zalecamy justowania". Każdy w nowym podręczniku będzie mógł podjąć decyzję, czy chce justować, czy nie. Żadnego zmieniania starych podręczników. Może być? --Derbeth 07:56, 3 paź 2005 (UTC)
Moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązanie. Pozdrawiam. Sławek M. (DrJolo) 07:28, 7 paź 2005 (UTC)
Zrobione. --Derbeth 10:55, 7 paź 2005 (UTC)

linie nie będą się składać;[edytuj]

Chyba powinno być "linie nie będą łamane". Ale może źle rozumiem, więc zostawiam do oceny przez znających ten tekst. --Sfp (dyskusja) 12:28, 26 lip 2010 (CEST)Odpowiedz

jak uzyskać ładny dywiz[edytuj]

Skoro są tu tak podstawowe rzeczy jak "nie numerujemy ręcznie list" to przydałaby się też informacja jak uzyskać ładny dywiz (myślnik) - taki trochę dłuższy niż ten z klawiatury. W LaTeX uzyskuje się to przez wpisanie '--', ale tu chyba nie działa (próbowałem). Przykładem jest [1] - są tam krótkie i długie myślniki, co więcej jako takie są też widoczne w kodzie, co by sugerowało, że obie wersje można uzyskać z klawiatury, ale nie wiem jak. Różnica długości jak między - i _ tylko że są na jednym poziomie. Trochę jestem ciągle zielony, więc przepraszam za głupie pytanie, ale rozumiem, że odpowiedzi na takowe powinny właśnie być w dziale 'pomoc'. Sfp (dyskusja) 12:39, 26 lip 2010 (CEST)Odpowiedz