Ekoogrodnictwo/Rośliny użytkowe/Brokuł

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
<< Rośliny ozdobne - Spis treści - Zwierzęta w ogrodzie >>
BROKUŁ

Uprawa - Wskazówki biologiczne - Zbiór - OdmianyBrokuł
Wymagania środowiskowe
Wymagania glebowe: średnie
Wymagania cieplne: umiarkowane, optimum 15-18°C
Wymagania świetlne: mało wrażliwy na niedobór światła
Wymagania wodne: bardzo wymagający
Nazwa systematyczna
Brassica oleracea var. italica
Inne nazwy
brokuł włoski, kapusta szparagowa
Systematyka Wikispecies
Galeria Wikimedia Commons

Uprawa[edytuj]

Uprawa brokuła jest opłacalna także w małych ogródkach, gdyż po wycięciu głównej róży wyrastają mniejsze, boczne, dając dodatkowy plon. Brokuł jak pozostałe kapustne (z wyjątkiem kalarepy) należy do roślin szczególnie "żarłocznych" - potrzebuje dużo składników pokarmowych oraz wody, dlatego powinno się go uprawiać w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem lub co najmniej na dużej dawce kompostu.

Zagon pod uprawę przygotowujemy jesienią poprzedniego roku nawożąc kompostem i/lub innym nawozem organicznym - możemy użyć dobrze rozłożony obornik bydlęcy świeży lub suszony lub mieszankę mączki rogowej, kostnej i z krwi. W trakcie wegetacji brokuły wymagają jeszcze dodatkowego nawożenia np. gnojówką z pokrzyw. Jeżeli nie mamy dostępu do nawozów organicznych, możemy spróbować uprawiać brokuły na kompoście, ale użyjmy wtedy dużej dawki oraz zastosujmy przed uprawą rośliny motylkowe jako nawóz. Więcej dowiemy się z rozdziału o nawożeniu.

Miejsce uprawy[edytuj]

Brokuły najlepiej plonują na stanowisku słonecznym, na glebach lekkich, piaszczystych do cięższych, gliniastych, byle były żyzne i zasobne w próchnicę o odczynie obojętnym.

Siew/sadzenie[edytuj]

Brokuł może być rośliną przedplonową lub poplonową, uprawia się go wyłącznie z rozsady. Do wczesnej uprawy wiosennej rozsadę produkujemy pod osłonami w końcu lutego, sadzimy na początku kwietnia w rozstawie 40-50 x 40 cm. Do uprawy letniej nasiona wysiewamy w marcu w inspekcie lub tunelu foliowym, ewentualnie z początkiem kwietnia na rozsadniku, natomiast do uprawy jesiennej wystarczy wysiać nasiona na rozsadniku od połowy maja do drugiej dekady czerwca - brokuł będzie wtedy rośliną poplonową i sadzimy go w połowie lipca w rozstawie 60 x 40 cm.

Uprawa pod szkłem[edytuj]

W ogrzewanych szklarniach lub tunelach foliowych można wysiewać brokuły już od grudnia i sadzonkować od lutego. W nieogrzewanych wysadza się sadzonki do tunelu zimnego od marca.

Wskazówki biologiczne[edytuj]

Dobrym przedplonem dla brokułów są rośliny motylkowe, np. fasola, a także wczesne odmiany ziemniaków lub marchwi. Jako poplon można wykorzystać sałatę, cykorię endywię, zimowy czosnek. Brokuł lub inne rośliny z rodziny krzyżowych może wrócić na to samo miejsce nie wcześniej niż po upływie 4 lat. Szczególnie dobrze brokuły rosną wraz z selerem, jako rośliny współrzędne możemy użyć także sałaty lub szpinaku (ale tylko wtedy, gdy uprawiamy brokuł na samym kompoście, gdyż ryzyko przenawożenia tych roślin jest duże), grochu, buraków czerwonych, ogórków, pomidorów.

Zbiór[edytuj]

W zależności od odmiany i pory sadzenia zbiór zaczyna się w lipcu i trwa do późnej jesieni. Ostatnie róże można wycinać nawet zimą, przy niewielkim mrozie, przy czym duże ich ilości można zamrozić. Jeszcze zamknięte, zielone lub fioletowe róże zbieramy często, co 2-3 dni (lub co tydzień przy uprawie jesiennej) wycinając je wraz 12-20 cm fragmentem pędu który także jest jadalny, pozostawiając korzeń w ziemi.

Odmiany[edytuj]

  • Atlantic
  • Cezar
  • Futura
  • Wiarus

Rośliny użytkowe --- Zwierzęta w ogrodzie>>>