Przejdź do zawartości

Piwowarstwo domowe/Słowniczek

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Słowniczek

[edytuj]

Ważne słowa i zwroty używane w browarnictwie

Brzeczka

[edytuj]
Roztwór ekstraktu słodowego i ekstraktu chmielowego w wodzie z ewentualnym dodatkiem innych niesłodowanych surowców, takich jak glukoza, cukier, syropy owocowe, miód itp.

Brzeczka nastawna

[edytuj]

Po zacieraniu, płyn, w którym nie ma już skrobi tylko cukry proste. Następnym etapem jest fermentacja.

Dekantacja

[edytuj]
Zlewanie klarownej cieczy znad osadu, to proces przelewania odfermetowanego piwa znad osadu z jednego fermentora do drugiego, przy pomocy wężyka lub syfonu.

Dekokcja

[edytuj]

EBC

[edytuj]

Fermentacja

[edytuj]
Proces rozkładu cukru słodowego pod wpływem enzymów wytwarzanych przez drożdże z wytworzeniem alkoholu i dwutlenku węgla.

Fermentacja główna

[edytuj]

Filtracja

[edytuj]

Proces oddzielania płynnej części brzeczki od ciał stałych. Produktami powstałymi w tym etapie jest odfiltrowana brzeczka, która trafia do kotła warzelnego do dalszej obróbki oraz młóto, przeznaczane na paszę dla zwierząt.

IBU

[edytuj]

International Bittering Units (Międzynarodowe Jednostki Goryczy) IBU to jednostki goryczy. Określają jak bardzo piwo jest gorzkie.


KEG

[edytuj]

Pojemnik przeznaczony do przechowywania i transportu piwa. Do opróżniania keg-a wymagana jest pompka, lub butla z gazem wytwarzająca w jego wnętrzu ciśnienie.

Młode piwo

[edytuj]

Młode piwo to określenie piwa zaraz po zakończeniu procesu fermentacji, gdy nie jest jeszcze dostatecznie dojrzałe i pełne w smaku.

Refermentacja

[edytuj]

Refermentacja, nazywana również fermentacją wtórną, to fermentacja w zamkniętych butelkach. Przed rozlewem dodawana jest brzeczka, co zwiększa treściwość piwa i naturalny dwutlenek węgla.

Stężenie ekstraktu

[edytuj]

Stopień odfermentowania

[edytuj]

Warka

[edytuj]
Porcja piwa przygotowywana przez piwowara. W naszym podręczniku to 10 litrów.

Zacieranie

[edytuj]

Zacieranie polega na pojawieniu się w roztworze cukrów prostych, kosztem skrobi. Drożdże nie fermentują skrobi, fermentują cukry proste. Podczas zacierania stosuje się "przerwy" (przetrzymanie stałej temperatury w czasie). Ponieważ w trakcie zacierania, oprócz pożywki dla drożdży można zaprojektować bukiet smakowy przyszłego piwa to przewidziane są także przerwy inne niż scukrzeniowe. Tymi innymi przerwami są: kwasowa i białkowa.

Zielone piwo

[edytuj]

Świeżo warzone piwo jeszcze przed butelkowaniem, nieleżakowane.