Przejdź do zawartości

Piwowarstwo domowe

100% Status
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Nowy podręcznik miesiąca
Ten podręcznik został wyróżniony tytułem Nowy podręcznik miesiąca.
Wikibooks
Wikibooks
Dostępna jest wersja PDF podręcznika Piwowarstwo domowe. (info)

Piwo to napój alkoholowy o niskiej zawartości alkoholu (zazwyczaj 6%) uzyskiwany w wyniku fermentacji zbóż - głównie jęczmienia, bez destylacji – taką definicję podaje nam Wikipedia. Pewnie zastanawiałeś się, czytelniku, czy można produkować piwo w domu. A nawet jeżeli nie zadałeś sobie nigdy tego pytania, to skoro trafiłeś na ten podręcznik, znaczy, że zaintrygował cię tytuł. Odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że można domowymi sposobami uwarzyć doskonałe piwo, które smakiem być może będzie przewyższać to, co sprzedają nam wielkie koncerny. A już sam proces warzenia to doskonała zabawa.

Podczas warzenia niezbędny będzie dostęp do kuchni. Proces ten trwa kilka godzin więc upewnijmy się, że zajęcie jej na tak długi okres czasu nie będzie nikomu przeszkadzać. Fermentujące piwo nie zajmuje na szczęście dużo miejsca, ale ma pewne wymagania dotyczące temperatury. W zależności od zastosowanych drożdży, górnej lub dolnej fermentacji, potrzebować będziemy temperatur z zakresu 18-24°C lub 5-10°C. Oczywiście istnieją techniki umożliwiające schłodzenie brzeczki do zadanej temperatury, ale nie jest to trywialne zadanie. Przygotowanie piwa, od momentu przygotowania zacieru do otwarcia butelki to proces długotrwały. Przy mocnych piwach może trwać nawet rok, choć przeważnie po trzech miesiącach można się delektować samodzielnie zrobionym piwem. Nie licz też na to, że uwarzone piwo będzie tańszą alternatywą piwa ze sklepu. Potraktuj to raczej jako hobby, które może dostarczyć niezapomnianych wrażeń i smaków.

Bardzo istotne przy warzeniu piwa jest utrzymanie czystości, wszystko co ma kontakt z brzeczką musi być zdezynfekowane!

Zapoznaj się z kolejnymi rozdziałami tego podręcznika, by mieć pewność, że uwarzone piwo będzie doskonałe. Na zdrowie!

Krótki kurs warzenia piwa[edytuj]

Lista kompletnego sprzętu do warzenia piwa w domu.
Słód, chmiel i woda. Co jeszcze?
Niezbędne wskazówki do prawidłowego uwarzenia dobrego piwa.
Kilka przepisów na piwa górnej i dolnej fermentacji.
Trudne i ważne słowa związane z browarnictwem domowym.
Żadna wiedza nie bierze się znikąd. Książki i strony www pomocne w tworzeniu podręcznika.
Krótko o podręczniku i autorach.
Udostępniaj swoje przepisy w ustandaryzowanym języku!
Aplikacja do przewidywania parametrów piwa na podstawie jego składników
Projekty i schematy automatyzacji warzenia piwa (jak np. utrzymywanie określonej temperatury) przy pomocy Arduino bądź Raspberry Pi.