Pszczelarstwo/Choroby/Tymol

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Tymol[edytuj]

Tymol stosowany jest jako środek do zwalczania warrozy w preparatach o nazwie "Tymwarol", "ApiLife Var", "Apiguard" i innych.

Działanie tymolu nie jest jeszcze do końca zbadane. Poza zakłóceniem zachowań socjalnych i romnażania roztocza powoduje on zmianę przemiany białkowej, co prowadzi do śmierci pasożyta[1].

Preparaty tymolowe mają działanie długotermonowe (dwa razy na okres dwóch lub trzech tygodni).

Stosowanie tymolu[edytuj]

Preparaty zawierające tymol najlepiej stosować w okresie letnim, możliwie bezpośrednio po ostatnim miodobraniu, czyli mniej więcej w połowie lipca w pasiekach wczesnopożytkopwych lub później w pasiekach późnopożytkowych. Tymol charakteryzuje się przenikliwym zapachem utrzymującym się przez dłuższy czas nawet po usunięciu tej substancji z ula.

Stosując preparaty tymolowe należy wziąć pod uwagę, że obecność tymolu w ulu opóźnia pobieranie przez pszczoły pokarmu podanego im przez pszczelarza po odebraniu zapasów miodu. Lepiej jest najpierw pszczoły wystarczająco zakarmić, a dopiero potem rozpocząć zabiegi z preparatami tymolowymi. Ważne jest, by zabiegi zwalczające warrozę przeprowadzać jednocześnie we wszystkich rodzinach w pasiece. [2]

Kładąc preparat tymolowy na górne listewki ramek trzeba zwrócić uwagę, by odstęp od powałki był nie mniejszy niż 0,5 cm. Mniejszy odstęp hamuje swobodne parowanie preparatu[2].

Praktyczne zastosowanie tymolu w instytucie pszczelarskim w niemieckim Mayen wykazało lepsze wyniki w porównaniu z zabiegami przy pomocy kwasu mrówkowego[2].

Bibliografia[edytuj]

  1. (Niemiecki) Federanly Instytut Leków i Środków Medycznych, 2006
  2. 2,0 2,1 2,2 infobrief_2010_18.pdf Fachzentrum Bienen und Imkerei, Infobrief (Porady pszczelarskie w jęz. niemieckim), Mayen, 2010