Pszczelarstwo/Pasieka/Lipiec
Lipiec w pasiece
[edytuj]Lipiec i sierpień są miesiącami, które decydują o zimowli i kondycji rodzin na przyszłą wiosnę. |
Rozwój rodziny pszczelej w lipcu
[edytuj]- W skrócie
- matka składa coraz mniej jajeczek
- skończył się okres rojowy
- pszczoły nie wychowują już nowych trutni
- ustaje budowanie plastrów
- pszczoły intensywniej uszczelniają szczeliny w ulu propolisem
- nastaje okres wzmożonego rabunku i agresji w pasiece
- wzrasta obrona gniazda przez wtargnięciem obcych pszczół
W ulach znajduje się teraz najwięcej pszczół. Wygryza się właśnie duża ilość czerwiu, ale matka pszczela zaczyna zwalniać składanie jajeczek, czy to na skutek ubywającego dnia, czy też z powodu kończących się pożytków. Rozpoczyna się kolejny etap w rozwoju rodzin pszczelich - do października/listopada ich populacje będą się kurczyć przed nastaniem zimy. Te zmiany dają się również zauważyć na podstawie traktowania trutni przez robotnice: rodziny pszczele nie przewidują w tym sezonie wychowu nowych matek i męskie osobniki nie będą im w tym roku więcej potrzebne. Królowa zaczerwia tylko nieliczne komórki trutowe, a w razie braku pożytku czerw trutowy jest wygryzany. Duża ilość wygryzających się w lipcu trutni może być wskazówką, że w rodzinę pszczelej nie ma matki.
Przeglądy lipcowe
[edytuj]Coraz częściej można zaobserwować czarne, błyszczące na skutek utraty włosków rabujące pszczoły z postrzępionymi skrzydłami i nerwowe strażniczki przed wlotkiem, a broniące swoich zapasów rodziny pszczele są podczas przeglądów z reguły bardziej agresywne niż wcześniej. Szczególna agresywność pojawia się, gdy przegląd jest dokonywany przy silnym wietrze lub przed zbliżającą się burzą. Jeżeli pszczelarz wie, które rodziny są łagodne, a które nie, to te agresywne dobrze jest przeglądać jako ostatnie.
Jak pomóc pszczołom w okresie upałów
[edytuj]Gdy temperatura przekracza 30°, to pszczołom niezbędna do chłodzenia gniazda jest woda. Pszczelarz musi zadbać o to, by pszczoły nosicielki zawsze miały do niej dostęp (nie tylko w czasie upałów). Jeśli w pobliżu pasieki nie ma żadnych naturalnych rzek, jezior, strumieni ani stawów, to służą temu poidła. Jeżeli pszczoły nie mają problemu z dostępem do wody, to w świetle badań na ten temat, generalnie potrafią efektywnie zapewnić bezpieczną temperaturę w gnieździe bez dodatkowej ingerencji pszczelarza. Przy ekstremalnie wysokich temperaturach pszczelarze-praktycy zalecają zrobić niewielką szparkę (np. przy pomocy zatkniętych zapałek) między daszkiem a górnym korpusem, by uzyskać lekki przewiew. Ponadto w upały bardzo się sprawdza osiatkowana dennica i drzewa lub krzewy dające w pasiece trochę cienia. Jeżeli pszczoły nie maja odpowiednich możliwości chłodzenia gniazda, to grozi to jego przegrzaniem. Najbardziej cierpią na tym larwy, które ulegają uszkodzeniu. Ponadto zbyt wysoka temperatura w ulu może spowodować "spłyniecie" plastrów z ramek.
Niekorzystna - zimna i deszczowa - pogoda może spowodować brak pokarmu i zahamowanie, a w drastycznych przypadkach nawet zaprzestanie czerwienia. Jeżeli nie ma nadziei na poprawę pogody i poprawę sytuacji pożytkowej, to należy zastanowić się nad wcześniejszym zakończeniem sezonu i rozpoczęciem karmienia jesiennego. Po miodobraniu pszczelarz ma obowiązek zadbać o to, by pszczoły miały dostateczną ilość jedzenia. W lipcu rodzina pszczela przygotowuje się do wychowu pszczół zimowych. Brak pokarmu powoduje zahamowanie tej skłonności, co negatywnie odbije się na ilości i jakości pszczół zimowych. Jeżeli pszczoły nie potrafią już same znaleźć nektaru w okolicy, to należy je dokarmić. Spóźnione karmienie, podobnie jak zwlekanie z zabiegami przeciw warrozie zwiększa prawdopodobieństwo strat zimowych[1].
Niektórzy pszczelarze uważają, że połowa lipca jest początkiem nowego roku pasiecznego, ponieważ rozpoczyna się układanie gniazd na zimę[2]. Wielkość gniazda i kondycja pszczół pod koniec lipca decydują o przebiegu zimowli i kondycji pszczół na wiosnę.
Kontrola warrozy w lipcu
[edytuj]Znaczne porażenie warrozą w tym okresie powoduje wygryzanie się osłabionych pszczół zimowych. Dopóki pszczelarz ma zamiar odbierać pszczołom miód, nie wolno w ulach przeprowadzać żadnych zabiegów zwalczających warrozę przy użyciu substancji chemicznych, ponieważ prowadziłoby to do zanieczyszczenia miodu tymi substancjami. Należałoby się natomiast zastanowić, dlaczego do takiej sytuacji doszło i poszukać skuteczniejszych metod zwalczania warrozy na przyszłość. Jeżeli natomiast miodobranie zostało na ten sezon zakończone, to nie należy zwlekać z przeprowadzeniem zabiegów zwalczających warrozę.
Rośliny pszczele kwitnące w lipcu
[edytuj]W lipcu nektarują jeszcze późne lipy, koniczyny, jeżyny, ale w rejonach, gdzie nie występuje pożytek spadziowy, kończy się sezon pożytków masowych.