Książka kucharska/Zalecenia edycyjne

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Książka kucharska jest książką tworzoną przez wielu różnych autorów. Poniższe zalecenia powstały, aby w tej sytuacji zachować jednorodność typograficzną tego podręcznika i uporządkować kwestie edycyjne z nim związane.

Nazewnictwo potraw[edytuj]

 • Przepisy powinny występować pod nazwami tradycyjnymi lub nazwami utworzonymi od składników dania; nie powinny być umieszczane pod nazwami pochodzącymi od imion, chyba że taka jest tradycyjna, powszechnie znana i używana nazwa danej potrawy (np. Crêpe Suzette)
 • Jeśli potrawa ma nazwę obcojęzyczną i polską, powinna być umieszczona pod polską nazwą (np. bramborové knedlíky należy zamieścić jako "Knedliki ziemniaczane"); natomiast nazwa obcojęzyczna może być przekierowaniem. Jeśli danie nie ma polskiej nazwy lub nazwa ta jest rzadsza od nazwy oryginalnej, należy umieścić potrawę pod nazwą oryginalną.
 • Nazwa potrawy nie powinna być wartościująca; należy unikać nazw typu "Najlepszy sos pomidorowy" albo "Przepyszna sałatka".

Warianty danej potrawy[edytuj]

Jeśli istnieje kilka przepisów na daną potrawę, należy zastosować jedno z poniższych rozwiązań:

 • jeśli jeden z przepisów jest słabej jakości, należy go skasować
 • jeśli przepisy są prawie identyczne, należy spróbować zintegrować je do jednego przepisu
 • jeśli przepisy różnią się od siebie nieznacznie, należy umieścić je jako kolejne warianty danej potrawy (tak jak np. w przypadku Barszczu białego).
 • jeśli warianty danej potrawy różnią się od siebie znacząco, każdy z nich powinien występować osobno (np. osobne przepisy na lasagne: bolognese i napoli); w takim wypadku nazwy poszczególnych wariantów powinny być możliwie różnicujące, a moduł powinien zawierać sekcję "Zobacz też", prowadzącą do pozostałych wariantów potrawy. Jeśli istnieje duża liczba wariantów danej potrawy, można utworzyć stronę ujednoznaczniającą.

Przepisy[edytuj]

Zawartość[edytuj]

Moduł z przepisem, musi zawierać informację o potrzebnych składnikach i sposobie przygotowania dania. Jeśli te informacje nie są w nim zawarte i nie mogą być łatwo uzupełnione, należy stronę zakwalifikować do ekspresowego skasowania, wstawiając szablon "ek".

Opcjonalnie w przepisie mogą być zamieszczone m.in. informacje na temat: pochodzenia i historii potrawy, czasie potrzebnym na jej przygotowanie, wartościach odżywczych, ilości porcji, które otrzymywane są w wyniku zastosowania przepisu, potrzebnych do przygotowania urządzeniach i naczyniach kuchennych, trudności przygotowania danej potrawy a także grafiki przedstawiające potrawę, porady i wskazówki dotyczące przygotowania i sposobu podania, linki zewnętrzne do innych stron internetowych zawierających treści związane z daną potrawą, a także szablony do siostrzanych wiki - projektów. Szablony te znajdują się na stronie: Linki.

Nie powinno się natomiast zamieszczać osobistych refleksji, wspomnień, ocen i wrażeń, dotyczących danej potrawy i przepisu na nią. Tego typu stwierdzenia mogą być umieszczane, ale na stronie dyskusji modułu.

Wygląd i formatowanie[edytuj]

 • Na początku strony można umieścić informacje dotyczące pochodzenia i historii danej potrawy, tradycji z nią związanych itp., rozpoczynając opis od pogrubionej nazwy dania (informacje tego typu powinny być uźródłowione, np. za pomocą przypisów lub, umieszczonej na końcu artykułu, sekcji "Bibliografia" lub "Źródła").
 • Poniżej można umieścić dodatkowe szczegółowe informacje, dotyczące przepisu, w podobnej formie, jak w poniższym przykładzie:
 • Liczba porcji: 2
 • Wartość odżywcza jednej porcji (lub Wartość odżywcza 100 g): 200 kcal
 • Składniki powinny znajdować się w osobnej sekcji, być wyszczególnione za pomocą osobnych punktów i zapisane kursywą.
 • Opis przygotowania powinien być zamieszczony w osobnej sekcji, o nazwie "Przygotowanie". Informacje na temat przygotowania potrawy mogą być zapisane tekstem ciągłym lub umieszczone od numerowanych podpunktów. Powinny być opisane w formie bezosobowej (a więc np. obrać jabłka, usmażyć mięso itp.); nie należy używać innych form (np. obierz jabłka czy obieram jabłka)
 • Ponadto poniżej można umieścić inne sekcje, np. "Wskazówki", "Linki zewnętrzne" itp.

Kategoryzacja[edytuj]

Kategoryzacja przepisów[edytuj]

Potrawy mogą być kategoryzowane ze względu na:

Każda potrawa powinna znajdować się w możliwie dużej liczbie odpowiednich kategorii (np. gazpacho jest umieszczone w kategoriach: zupy, kuchnia hiszpańska, pomidor, bez gotowania oraz kuchnia wegańska).; przy wyborze kategorii należy także wybrać możliwie najwęższą kategorię, odpowiednią dla danej potrawy.

Tworzenie kategorii[edytuj]

 • nazwy kategorii określających rodzaj dania, powinny być w liczbie mnogiej (a więc: "zupy", a nie "zupa")
 • nazwy kategorii określających główny składnik potrawy, powinny być w liczbie pojedynczej (a więc: "marchewka", a nie "marchewki"); wyjątkiem są tutaj kategorie ogólne, grupujące poszczególne składniki – ich nazwy powinny występować w liczbie mnogiej (a więc: "warzywa", "mięsa", "owoce", "orzechy" itp.).