MediaWiki w obrazkach/MediaWiki dla początkujących edytorów

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Zlot użytkowników projektów Wikimedia, 10 grudnia 2005, klub Sztygarka w Chorzowie

Jeśli rozpocząłeś czytanie tego podręcznika od części dla czytelników, to być może spodobała Ci się idea wiki i chciałbyś dołączyć do grona autorów któregoś z projektów opartych na oprogramowaniu MediaWiki. Ta część podręcznika przeznaczona jest dla osób, które chciałyby zacząć współtworzyć projekty wiki. Część ta napisana jest przy założeniu, że czytelnik opanował materiał z poprzednich rozdziałów tego podręcznika, zwłaszcza z rozdziałów Struktura ekranu, Linki i wolne surfowanie, Szukanie po kategoriach oraz Korzystanie z obrazków.

Nikt dokładnie nie wie, ile aktualnie istnieje aktywnych, polskojęzycznych projektów wiki, ale jest ich co najmniej 30. Niewątpliwie największym i najbardziej aktywnym tego rodzaju projektem jest Wikipedia. Oprócz tego w ramach Fundacji Wikimedia funkcjonuje Wikibooks, Wikinews, Wikicytaty, Wikisłownik i Wikiźródła, a także istnieje polskojęzyczna sekcja Wikimedia Commons. Wszystkie te serwisy są oparte na wolnych licencjach i mogą być edytowane przez każdego, pod warunkiem dostosowania się do panujących tam zasad. Podobny charakter mają też projekty funkcjonujące na serwerze firmy Wikia. Firma ta oferuje bezpłatnie miejsce do tworzenia własnych projektów wiki i zarabia na reklamach, dołączanych do stron tych projektów. Oprócz tego istnieje też kilkadziesiąt projektów realizowanych niezależnie na serwerach ich założycieli, które mają bardzo różny charakter. Pojawia się ich coraz więcej.

Podrozdziały

  1. Najpierw się zaloguj - omawia jak utworzyć własne konto w projekcie i je skonfigurować
  2. Okno edycji - omawia ogólną strukturę i działania okna edycji
  3. Piszemy od podstaw nieduży artykuł - proces pisania artykułu od zera na prostym przykładzie
  4. Podstawy formatowania tekstu - czyli o tzw. wikikodzie służącym do formatowania tekstu
  5. Linki - podstawowe informacje o tworzeniu linków, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.
  6. Wstawianie obrazków - o sposobach posługiwania się plikami z grafiką w tekstach
  7. Tabele - trochę podstawowych informacji o tworzeniu tabel za pomocą wikikodu
  8. Dyskusje, konflikty, historia zmian - opis mechanizmu stron dyskusyjnych, historii zmian i kilka uwag o kulturalnych sposobach rozwiązywania konfliktów edycyjnych
  9. Wiki to społeczność - końcowe uwagi na temat tego, jak w miarę bezstresowo funkcjonować w społecznościach tworzących projekty wiki i o typowych błędach nowicjuszy.