Mnemoniczna Technika Studiowania/Duże liczby i daty

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Mnemoniczna Technika Studiowania

Potencjał mnemotechniki

Jedną z konkurencji na Mistrzostwach w Zapamiętywaniu jest zapamiętywanie dat fikcyjnych wydarzeń. Zapamiętywanie dużych liczb jest jedną z najtrudniejszych umiejętności. Uczestnicy zawodów wykorzystują różne mnemotechniki, aby osiągnąć niesamowite wyniki, opierające się jednak zawsze na podobnej zasadzie jak mnemotechnika, którą zademonstruję. Zawodnicy muszą zapamiętać jak najwięcej dag w ciągu pięciu minut. Oto kilka rekordów[1]:

Zapamiętywanie dat i fikcyjnych wydarzeń w pięć minut:

  1. Johannes Mallow 132 daty
  2. Christian Schafer 106 dat
  3. Jonas von Essen 106
  4. Boris Nikolai Konrad 104
  5. Ben Pridmore 101

Po odpowiednim treningu pięciu najlepszych zawodników potrafi zapamiętać daty ponad stu wydarzeń w ciągu pięciu minut! Nawet przeciętny zawodnik jest w stanie zapamiętać dwadzieścia nowych dat wydarzeń w ciągu pięciu minut. Oznacza to nawet 100 dat w ciągu godzinnej sesji nauki.

Jak zapamiętać daty i duże liczby

Niestety efektywne zapamiętywanie dat oraz dużych liczb wymaga użycia zaawansowanych, złożonych mnemotechnik. Warto zainwestować czas w ich trening, gdyż efekty potrafią być naprawdę oszałamiające. Szczegółowo mnemoniki wraz z ćwiczeniami opisałem w Mnemonicznym Geniuszu, zachęcam do skorzystania z tej wiedzy:

Istnieje też uproszczony sposób, na zapamiętywanie dat, ale niestety ma on ograniczone możliwości. Niektóre liczby mogą z czymś Ci się kojarzyć, co możesz wykorzystać jako pomoc przy zapamiętywaniu. Rozważmy to na przykładzie opisu pochodzącego z powieści Hannibal autorstwa Thomasa Harrisa:

(...) Na podłodze przed obrazem znajduje się tableau naturalnej wielkości:

Parada na cmentarzu Arlington prowadzona przez trzydziestotrzyletniego Jezusa, który siedzi za kierownicą forda T z tysiąc dziewięćset dwudziestego siódmego roku. W przyczepie ciężarówki stoi J. Edgar Hoover ubrany w spódniczkę baletnicy i macha do niewidocznego tłumu. Za samochodem maszeruje Clarice Starling z enfieldem 308 na ramieniu.

Tytułowy bohater zapamiętuje w ten sposób adres jednej z bohaterek, Clarice Starling: 3327 TINDAL ARLINGTON, VA 22308. Wg tradycji Jezus zmarł śmiercią krzyżową w wieku trzydziestu trzech (33) lat, co symbolizuje pierwsze dwie cyfry adresu. Znawca samochodów może pamiętać, że ford T powstał w roku 1927 - mamy więc kolejny fragment do zapamiętania, liczbę 27, itd.

Metoda ta wymaga dużej kreatywności i wielu przypadkach trudno będzie nam znaleźć odpowiednie obrazy dla niektórych liczb. Mimo to nauka opisała szczegółowo wielu mnemonistów, którzy wykorzystywali ten system na dużą skalę. [2].

Współcześnie kodowanie liczb ułatwić może dostępne oprogramowanie komputerowe, aplikacja o nazwie 2Know, która dostępna jest bezpłatnie wraz z obszernym słownikiem języka polskiego.

Kursy uzupełniające

  • Mnemoniczna Technika Studiowania: Jak uczyć się historii? - w przygotowaniu

Przypisy

  1. Rekordy można śledzić na oficjalnej stronie statystyk pamięciowych.
  2. Przykładem jest przeciętny student określany przez prof. Ericssona jako SF. Po 230 godzinach ćwiczeń potrafił zapamiętać ciąg 79 cyfr (przeciętny człowiek potrafi bez mnemotechnik zapamiętać około siedmiu cyfr). Ponieważ był biegaczem, określał liczby trzy i czterocyfrowe np. jako "słaby czas na 1,5 mili" i w ten sposób łączył je w wyobraźni w asocjacje, oraz grupował K. Anders Ericsson, William G. Chase, Steve Faloon. Acquisition of a memory skill. „Science”. 208(4448), s. 1181-1182, 1980. DOI: 10.1126/science.7375930.