Mnemoniczna Technika Studiowania/Powtarzanie informacji

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Mnemoniczna Technika Studiowania

Znaczenie powtórek

Niestety, choć mnemotechniki znacznie ułatwiają gromadzenie informacji w pamięci, rzadko jednorazowe wyobrażenie pozostanie już w niej na stałe. Dlatego informacje należy powtarzać, by zapamiętać je trwale.

Sporadyczne powtarzanie np. poprzez czytanie o tych samych sprawach jest dobre na krótką metę i przy małych ilościach danych. Przy dużej ilości uczonego materiału chaotyczne powtórki utrudniają efektywne zapamiętywanie.

Na szczęście kilka dekad temu polscy naukowcy opracowali prosty algorytm, który przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania pozwala zoptymalizować interwały kolejnych powtórek - to tzw. SuperMemo.

Oprogramowanie wykorzystujące algorytm SuperMemo wyświetla kolejne porcje materiału w pewnych regularnych odstępach czasu - zmniejsza to ogólny czas potrzebny do nauki.

Jak efektywnie powtarzać materiał

Istnieje współcześnie wiele programów korzystających z metody powtórek SuperMemo. Zgodnie z moim doświadczeniem najlepszym z nich jest dostępny bezpłatnie program Anki - działa praktycznie w każdym systemie operacyjnym, są również wersje na smartfony i w dodatku można go używać nawet w przeglądarce internetowej synchronizując na wielu urządzeniach. Wszystkie te funkcje, łącznie z dużą liczbą talii do nauki dostępne są bezpłatnie.

W przyszłości planuję stworzyć kilka różnorodnych talii dla programu, m. in. do nauki języków obcych i przedmiotów szkolnych.

Jeżeli nie posiadamy gotowych talii do nauki, możemy sami je dodawać do programu. Jest to bardzo proste, warto trzymać się jedynie kilku zasad:

Zachęcam do przetestowania programu.

Efektywne powtarzanie materiału jest kluczowym elementem Mnemonicznej Techniki Studiowania.

Literatura uzupełniająca

Przypisy