Przejdź do zawartości

Szablon:LinkDaneProjekt

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
 Dokumentacja szablonu [zobacz] [edytuj] [historia] [odśwież]

Opis szablonu[edytuj]

Jest to szablon linków inteligentnych (tzw. linki inteligentne), który koloruje linki w zależności do jakiej kategorii szablon zaliczy stronę wskazaną w nim. Zestaw możliwych kodów linkowych, znajduje się na stronie {{Link wewnętrzny}} w miejscu pod tabelą nawigacyjną {{Tabela nawigacyjna}}, według jego wikikodu opisu.

Szablon {{LinkOgólne}} i jego pochodne w ich definicji, obsługują nazwy przestrzenie nazw kanoniczne (angielskie) lub w jakimś języku, na danym projekcie siostrzanych lub w ich wersjach językowych.

Wystarczy podać nazwę kanoniczną przestrzeni nazw, a ta nazwa zostanie przetłumaczona na nazwę charakterystyczną dla danego projektu, jeżeli podamy parametr: | analiza = tak, bez: | bez przetwarzania = tak, w przeciwnym przypadku tego nie zrobi.

Na przykład na projekcie bieżącym dla szablonów ogólnie nie między-projektowych, wyświetlana nazwa przestrzeni nazw zostanie przetłumaczona na nazwę charakterystyczną dla polskiego Wikibooksa, jeżeli ustawimy szablon, by wyświetlał to w nazwie linku, to je robi możliwie po przetłumaczeniu na język polski, ona w adresie linku nie zostanie przetłumaczona, chyba że podamy parametr | analiza = tak według powyższej specyfikacji.

Szablon zwykle nie tłumaczy w adresie linku nazwy przestrzeni nazw, np. na język polski lub inny, podanym w definicji tego szablonu, jeżeli jest nazwą kanoniczną podaną w definicji tego szablonu, a jeżeli nie, to nie ma czego tłumaczyć (bo w definicji szablonu pod zmienną: miano przestrzeni nazw, np. jest podane: Wikibooks, zamiast: Project), chyba że w przeciwnym wypadku, chcemy by przetłumaczył na język charakterystyczny dla danego projektu, wskazanym przez szablon, wtedy należy podać parametr poniżej opisany do szablonu do głębszej analizy linkowej.

Szablon używa zmiennej: miano przestrzeni nazw, w sposób niejawny (w postaci zmiennej w definicji tego szablonu, używając szablon {{LinkOgólne}}), w przeciwieństwie do {{Link wewnętrzny}}, który tego nie ma, tzn. nazwa przestrzeni nazw jest zawsze podana tam w sposób niejawny w postaci pierwszej zmiennej wraz z adresem linku na danym projekcie i kluczem projektu (wtedy nie ma osobnego parametru do interwiki) lub nie (w postaci zmiennej (zmiennych) do interwiki).

Użycie[edytuj]

Szablon linków służy do odniesienia się do projektu siostrzanego angielskiego do projektu Wikibooks. Szablon linkuje do przestrzeni nazw: Wikidata, na angielskim projekcie Wikidane.

Opis parametrów[edytuj]

Pełne wywołanie
{{LinkDaneProjekt|1=|2=|za=|po=|dyskusja=}}
Parametry szablonu
 • 1 - nazwa strony, do której link linkuje się,
 • 2 - nazwa linku - (sugerowany),
 • z (przestarzałe) lub za - dokończenie nazwy linku za pomocą umieszczenia jego bezpośrednio za nazwą linku - (opcjonalny),
 • p (przestarzałe) lub po - dokończenie nazwy linku za pomocą umieszczenia jego bezpośrednio za linkiem - (opcjonalny),
 • d (przestarzałe) lub dyskusja - tłumaczy przestrzeń nazw na przestrzeń nazw dyskusji, gdy niepusty - (opcjonalny)

Szablon posiada też parametry: | bez znaczników = tak i | bez przetwarzania = tak, które kolejno znaczą, że bez obramowania znacznikowego span kolorujące link, i bez głębszego, na siłę, przetwarzania linkowego, a także parametr | analiza = tak do głębszego przetwarzania linkowego, ważniejszym od tego jest wcześniejszy ostatni parametr.

Przykłady[edytuj]

Możliwe poniższe warianty przykładów tego szablonu symbolizują na czym on polega, jak się powinno go używać.

Błędy[edytuj]

Błędy należy zgłaszać na stronie Wikibooks:Kwestie techniczne.

Parametry szablonu (strukturyzacja Wizualnego Edytora)[edytuj]

Szablon ogólny linków {{LinkOgólne}}, który jest budulcem innych szablonów tego typu, służy do budowania inteligentnych linków, kolorujących je. Szablon {{LinkOgólne}} obsługuje wszystkie poniższe parametry, szablony pochodne używają tylko niektórych. Szablony, ale typowo nie między-projektowe, obsługują wszystkie parametry, oprócz nazwy przestrzeni nazw: miano przestrzeni nazw, i wyświetlania nazwy przestrzeni nazw: wyświetl miano przestrzeni nazw, i skrótu do nazwy przestrzeni nazwy: skrót nazwy przestrzeni nazw. Szablony: {{LinkSpecjalna}}, {{LinkSpecjalna2}} itp., dodatkowo nie obsługują parametru: dyskusja. Szablon {{LinkWB}}, też nie obsługuje parametru: skrót nazwy przestrzeni nazw. Szablony linków między-projektowe nie obsługują parametrów: miano przestrzeni nazw, wyświetl miano przestrzeni nazw, skrót nazwy przestrzeni nazw, klucz projektu, kod języka i kod projektu.

Parametry szablonu[Zarządzaj danymi szablonu]

ParametrOpisTypStatus
11

Nazwa strony, do której link linkuje się.

Nazwa stronywymagany
22

Nazwa linku.

Ciąg znakówsugerowany
zaza z

Dokończenie nazwy linku, poprzez umieszczenie tego napisu bezpośrednio po nazwie linku.

Ciąg znakówopcjonalny
popo p

Dokończenie nazwy linku, poprzez umieszczenie tego napisu bezpośrednio po linku.

Ciąg znakówopcjonalny
klucz projektuklucz projektu k

Kod projektu siostrzanego Wikibooks, ewentualnie w innej wersji językowej Wikimedia, używany zamiast kod języka i kod projektu.

Nieznanyopcjonalny
kod językakod języka kj

Kod języka używany zamiast klucz projektu.

Nieznanyopcjonalny
kod projektukod projektu kp

Kod projektu używany zamiast klucz projektu.

Nieznanyopcjonalny
dyskusjadyskusja d

Tłumaczy przestrzeń nazw na przestrzeń nazw dyskusji, gdy niepusty .

Ciąg znakówopcjonalny
miano przestrzeni nazwmiano przestrzeni nazw przestrzeń m

Miano przestrzeni nazw kanoniczne lub niekanoniczne strony, dla projektu polskiego Wikibooksa, i jego siostrzanych projektów, a także dla ich wersji językowych.

Ciąg znakówopcjonalny
skrót nazwy przestrzeni nazwskrót nazwy przestrzeni nazw skrót s

Skrót do nazwy przestrzeni nazw, który jest wyświetlany przed nazwą strony, jeśli nie podano nazwy linku i podano niepustą zmienną wyświetl miano przestrzeni nazw.

Ciąg znakówopcjonalny
wyświetl miano przestrzeni nazwwyświetl miano przestrzeni nazw wyświetl w

Jeśli wartość niepusta, to wyświetla nazwę przestrzeni nazw w nazwie linku.

Ciąg znakówopcjonalny

Zobacz też[edytuj]

Ogólne szablony linków inteligentnych, kolorujących linki, w zależności do jakiej kategorii one należą, w tym celu wykorzystuje projekt Wikidane
 • {{LinkOgólne}} - najogólniejszy szablon linków, budulec innych szablonów linków, w tym również {{LinkUstęp}}, i pośrednio innych podobnych tego typu,
 • {{LinkOgólne2}} - jest to szablon linków, oparty o szablon {{LinkOgólne}}, wyświetla link, przy niepodanym drugim parametrze, z nazwą przestrzeni nazw strony,
 • {{Link wewnętrzny}} - szablon służy do budowania linków inteligentnych, szablon nie ma parametru nazwy przestrzeni nazw, w przeciwieństwie do {{LinkOgólne}},
 • {{Sekcja referencyjna}} - szablon sekcji podręczników, używana w ramach jednej książki, szablon na substronie Wersja do druku, wyświetla tylko linki manewrowania po całej tej stronie, a wewnątrz podręcznika, pomiędzy jego artykułami,
 • {{LinkURL}} - szablon tworzy, pełny adres URL, na podstawie użytych parametrów.
Szablony wydobywające linki z wikitekstu
 • {{WydobądźLinki}} - wydobywa linki wewnętrzne i zewnętrzne, jeżeli występują.
Kategorie skojarzone z szablonem: