Jakie pozycje kosztów rodzajowych najczęściej spotykamy.
W tym podrozdziale poznasz podstawowe zagadnienia związane z ewidencjonowaniem kosztów w układzie rodzajowym. Pod koniec podrozdziału znajdują się ćwiczenia do samodzielnego wykonania, dzięki którym będziesz mógł wykorzystać umieszczone tutaj informacje w praktyce.
Układ rodzajowy jest jednym z dwóch głównych układów, w których ewidencjonuje się koszty działalności podstawowej przedsiębiorstwa. W tym układzie koszty dzielimy ze względu na ich rodzaj, czyli najczęściej podział ten wiąże się z przedmiotem, z którym dany koszt jest powiązany (tj. środkiem trwałym, materiałami, energią itp.). Ewidencja w tym układzie dotyczy kosztów poniesionych w danym okresie sprawozdawczym i nie bierze się pod uwagę tego, jakiego okresu te koszty dotyczą faktycznie.
W tym układzie możemy wyróżnić najczęściej spotykane pozycje kosztów rodzajowych w prowadzeniu ewidencji, takie jak:
amortyzacja,
zużycie materiałów i energii,
usługi obce,
podatki i opłaty,
wynagrodzenia,
ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników,
pozostałe koszty rodzajowe.
W dalszej części podrozdziału dowiesz się jakie zasady panują przy ewidencji kosztów w układzie rodzajowym, poznasz konta kosztów rodzajowych oraz dowiesz się jakie koszty na jakich kontach należy księgować. Wszystko to będziesz mógł przećwiczyć pod koniec tego podrozdziału.