Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Stok

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał(a) 14 lat temu MonteChristof w wątku Informatyka

Witaj w polskich Wikibooks!

[edytuj]

Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:

Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony

Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.

Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.

Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.

Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.

Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.

Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. -MonteChristof DMC 00:58, 20 lis 2010 (CET)Odpowiedz

Informatyka

[edytuj]

Witaj. Sprawa o tyle jest krucha, że cierpimy ostatnio na edytorów - tworzenie podręczników wymaga większego zapału i zasobu wiedzy niż wpisanie jednego zdania do artykułu w encyklopedii. Jest też bardziej pracochłonne i wymaga skupienia na danym temacie, do którego zwykli wikipedyści nie są przyzwyczajeni, co powoduje że podręczniki albo nie zostają dokończone, albo pozostaje im niejednokrotnie sporo do doszlifowania - szczególnie jeśli chodzi o podręczniki szkolne - jeśli już znajdą się osoby posiadające zasób wiedzy oraz umiejętność prostego i zrozumiałego jej wyłożenia - czasami brakuje im informacji o podstawie programowej przyjętej w szkole - która z resztą dezaktualizuje się co pół roku - wymuszając od rodziców ciągły zakup nowych podręczników. Jeśli posiadasz chwilkę - możesz dołączyć się do tworzenia podręcznika lub zebrać grupę osób z którymi wspólnie wykonałoby się ten projekt do końca. -MonteChristof DMC 00:58, 20 lis 2010 (CET)Odpowiedz

Już bodaj 2 lata temu szeroko dyskutowaliśmy na temat podręczników "dla szkół" - podstawową problematyką jest program nauczania, który jest kwestią indywidualną autorów. Nie dość że co roku już w klasach 1-3 zmieniają się podręczniki, to dzieci zmuszane są do posiadania zamiast zwykłych - specjalnych zeszytów - każdy do innego przedmiotu. De facto zamiast jednego egzemplarza starego elemntarza dzieci z pierwszych klas idą z co najmniej 10cioma zeszytami ćwiczeń. Z jednej strony pomniejsza to odpowiedzialność nauczciela i zarazem pozwala również rodzicom orientować się na jakim poziomie wykonywania zadań jest ich dziecko i w razie choroby daj możliwość wykonania ćwiczeń w domu to jednak nie jest nadal do końca to czego byśmy oczekiwali. Problemem jest również to że program nauczania dynamicznie się zmienia (za sprawą dyrektora szkoły podpisującego kontrakt z nowym wydawnictwem, lub samego nauczyciela który zauważa braki danych podręczników lub ma swoje widzi mi się) - co roku coś innego praktycznie, więc nie ma mowy nie tylko o zaoszczędzeniu pieniędzy na drugim obiegu podręczników - ale świadczy o pełnej sezonowości danego podręcznika, pomimo że MEN stara się jak najmniej ingerować w same treści. Na chwilę obecną panują bodaj 2 podstawy programowe w omawianej przez nas dziedzinie dla lekcji: Zajęcia komputerowe oraz Informatyka.

Podstawowym problemem Wikibooks w tej dziedzinie jest to - że głównym zamysłem projektu było umożliwienie w pewnym zakresie samokształcenia. Utrzymanie się w ryzach programu MEN może być ciężkie, bo jak powiedziałem ten się zmienia, a uzyskanie akredytacji wersji elektronicznej niearchiwalnej (edytowalnej) jest niemal niemożliwe - bowiem serwis jest otwarty i każdy może wprowadzać zmiany w dowolnej chwili w dowolnym podręczniku - w efekcie przed MEN można postawić będzie jedynie konkretną wersję danego podręcznika. I tu pojawia się kolejny problem - z którym walczy serwis Jarka Lipszyca - Wolne Podręczniki (który na pomyśle opartym o ideę Wikibooks promuje tworzenie darmowych podręczników szkolnych). Serwis tamten musiał przyjąć pewien rygor - edycje muszą być w 100% monitorowane przez opiekuna projektu, którym najczęściej jest jakiś nauczyciel. Najciężej jest niestety o opiekunów - w szczególności na Wikibooks, od których większość nauczycieli oczekiwałaby darmowych pomocy naukowych, z drugiej strony wielu nadal woli wyśmiewać "słabość" oraz czasami "błędność" treści zawartych w serwisie - a jednak niewielu z nich pokwapi się by nawet malutki błąd poprawić.

Brak empatii i postawa zaniechania nadal panuje - szczególnie wśród społeczności która najczęściej nazywa się humanistami. O czym świadczy bardzo rozbudowana część nauk ścisłych projektu, oraz spore nią zainteresowanie (liczby anonimowych edycji).

Jeśli chodzi o samo tworzenie podręcznika - jak zauważyłeś - "samodzielnie nie jestem w stanie". To jest główny problem Wikibooks - strach przed zaczęciem. Znając życie - jest w projekcie kilka osób, które myślą dokładnie tak samo i w efekcie nikt się nie zabiera za robotę. Mogę zaoferować, co prawda w ograniczonym stopniu swoją pomoc przy redakcji tego podręcznika. Posiadam odpowiedni moim zdaniem zasób wiedzy, jednak brak mi podejścia i wiedzy nauczycielskiej. Musimy być także świadomi, że porywamy się na wymagający projekt - bardziej niż dobre opracowanie jednego hasła na Wikipedii.

Pokwapiłem się i wg googla wymagania MEN z 2008 roku co do Zajęć komputerowych opisane były tutaj natomiast Informatyki z 2007 roku tutaj.

Trzeba byłoby zebrać ekipę - może wtenczas udałoby się to zrobić sprawniej i mniej boleśnie. Potrzebne są jednak na początku konkrety tzn. której podstawy programowej się należy trzymać, oraz jak zarysować układ podręcznika - np. czy zastosować podział na klasy I-III oraz IV-VI, czy może jednak lepiej rozpocząć od rozbudowanego wstępu, aż po wyspecjalizowane ćwiczenia? -MonteChristof DMC 13:26, 20 lis 2010 (CET)Odpowiedz