Dyskusja wikipedysty:Stok

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj w polskich Wikibooks![edytuj]

Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne informacje:

Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony

Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.

Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i z pewnością Ci odpowie. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl - tutaj zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy.

Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej!-MonteChristof DMC 00:58, 20 lis 2010 (CET)[odpowiedz]

Informatyka[edytuj]

Witaj. Sprawa o tyle jest krucha, że cierpimy ostatnio na edytorów - tworzenie podręczników wymaga większego zapału i zasobu wiedzy niż wpisanie jednego zdania do artykułu w encyklopedii. Jest też bardziej pracochłonne i wymaga skupienia na danym temacie, do którego zwykli wikipedyści nie są przyzwyczajeni, co powoduje że podręczniki albo nie zostają dokończone, albo pozostaje im niejednokrotnie sporo do doszlifowania - szczególnie jeśli chodzi o podręczniki szkolne - jeśli już znajdą się osoby posiadające zasób wiedzy oraz umiejętność prostego i zrozumiałego jej wyłożenia - czasami brakuje im informacji o podstawie programowej przyjętej w szkole - która z resztą dezaktualizuje się co pół roku - wymuszając od rodziców ciągły zakup nowych podręczników. Jeśli posiadasz chwilkę - możesz dołączyć się do tworzenia podręcznika lub zebrać grupę osób z którymi wspólnie wykonałoby się ten projekt do końca. -MonteChristof DMC 00:58, 20 lis 2010 (CET)[odpowiedz]

Już bodaj 2 lata temu szeroko dyskutowaliśmy na temat podręczników "dla szkół" - podstawową problematyką jest program nauczania, który jest kwestią indywidualną autorów. Nie dość że co roku już w klasach 1-3 zmieniają się podręczniki, to dzieci zmuszane są do posiadania zamiast zwykłych - specjalnych zeszytów - każdy do innego przedmiotu. De facto zamiast jednego egzemplarza starego elemntarza dzieci z pierwszych klas idą z co najmniej 10cioma zeszytami ćwiczeń. Z jednej strony pomniejsza to odpowiedzialność nauczciela i zarazem pozwala również rodzicom orientować się na jakim poziomie wykonywania zadań jest ich dziecko i w razie choroby daj możliwość wykonania ćwiczeń w domu to jednak nie jest nadal do końca to czego byśmy oczekiwali. Problemem jest również to że program nauczania dynamicznie się zmienia (za sprawą dyrektora szkoły podpisującego kontrakt z nowym wydawnictwem, lub samego nauczyciela który zauważa braki danych podręczników lub ma swoje widzi mi się) - co roku coś innego praktycznie, więc nie ma mowy nie tylko o zaoszczędzeniu pieniędzy na drugim obiegu podręczników - ale świadczy o pełnej sezonowości danego podręcznika, pomimo że MEN stara się jak najmniej ingerować w same treści. Na chwilę obecną panują bodaj 2 podstawy programowe w omawianej przez nas dziedzinie dla lekcji: Zajęcia komputerowe oraz Informatyka.

Podstawowym problemem Wikibooks w tej dziedzinie jest to - że głównym zamysłem projektu było umożliwienie w pewnym zakresie samokształcenia. Utrzymanie się w ryzach programu MEN może być ciężkie, bo jak powiedziałem ten się zmienia, a uzyskanie akredytacji wersji elektronicznej niearchiwalnej (edytowalnej) jest niemal niemożliwe - bowiem serwis jest otwarty i każdy może wprowadzać zmiany w dowolnej chwili w dowolnym podręczniku - w efekcie przed MEN można postawić będzie jedynie konkretną wersję danego podręcznika. I tu pojawia się kolejny problem - z którym walczy serwis Jarka Lipszyca - Wolne Podręczniki (który na pomyśle opartym o ideę Wikibooks promuje tworzenie darmowych podręczników szkolnych). Serwis tamten musiał przyjąć pewien rygor - edycje muszą być w 100% monitorowane przez opiekuna projektu, którym najczęściej jest jakiś nauczyciel. Najciężej jest niestety o opiekunów - w szczególności na Wikibooks, od których większość nauczycieli oczekiwałaby darmowych pomocy naukowych, z drugiej strony wielu nadal woli wyśmiewać "słabość" oraz czasami "błędność" treści zawartych w serwisie - a jednak niewielu z nich pokwapi się by nawet malutki błąd poprawić.

Brak empatii i postawa zaniechania nadal panuje - szczególnie wśród społeczności która najczęściej nazywa się humanistami. O czym świadczy bardzo rozbudowana część nauk ścisłych projektu, oraz spore nią zainteresowanie (liczby anonimowych edycji).

Jeśli chodzi o samo tworzenie podręcznika - jak zauważyłeś - "samodzielnie nie jestem w stanie". To jest główny problem Wikibooks - strach przed zaczęciem. Znając życie - jest w projekcie kilka osób, które myślą dokładnie tak samo i w efekcie nikt się nie zabiera za robotę. Mogę zaoferować, co prawda w ograniczonym stopniu swoją pomoc przy redakcji tego podręcznika. Posiadam odpowiedni moim zdaniem zasób wiedzy, jednak brak mi podejścia i wiedzy nauczycielskiej. Musimy być także świadomi, że porywamy się na wymagający projekt - bardziej niż dobre opracowanie jednego hasła na Wikipedii.

Pokwapiłem się i wg googla wymagania MEN z 2008 roku co do Zajęć komputerowych opisane były tutaj natomiast Informatyki z 2007 roku tutaj.

Trzeba byłoby zebrać ekipę - może wtenczas udałoby się to zrobić sprawniej i mniej boleśnie. Potrzebne są jednak na początku konkrety tzn. której podstawy programowej się należy trzymać, oraz jak zarysować układ podręcznika - np. czy zastosować podział na klasy I-III oraz IV-VI, czy może jednak lepiej rozpocząć od rozbudowanego wstępu, aż po wyspecjalizowane ćwiczenia? -MonteChristof DMC 13:26, 20 lis 2010 (CET)[odpowiedz]