Dyskusja wikipedysty:Wit3k
Dodaj tematCieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:
- O Wikiboks
- Pomoc projektu - główna strona pomocy
- Indeks zasad, zaleceń i pomocy dla wikipedystów
- o tym czym Wikibooks jest
- czym różni się od Wikipedii
- informacje prawne i prawa autorskie
- wskazówki na temat tworzenia podręczników i nazewnictwa stron
- etykieta i neutralny punkt widzenia
- neutralny punkt widzenia
- FAQ - często zadawane pytania i pytania nowicjuszy (zadaj nam pytanie!);
- przeglądanie
Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony
- szybka pomoc
- edytowanie stron, mechanizm Wiki i historia strony
- jak można ilustrować artykuły
- korzystanie z szablonów,
- edycja wzorów matematycznych i użycie znaczników HTML,
- brudnopis
- Portal użytkowników.
Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.
Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.
Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.
Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.
Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. --Derbeth talk 01:15, 11 lip 2007 (CEST)
Licencja
[edytuj]Sformułowanie "Kody źródłowe zawarte w podręczniku rozpowszechnianie są na zasadach GPL w najnowszej istniejącej wersji." jest w zasadzie nieważne z prawnego punktu widzenia. Nie można udostępnić tekst na "byle jakiej" licencji. Lepsze byłoby sformułowanie typu "na licencji GPL w wersji 2 lub nowszej", bo wtedy wskazana jest konkretna licencja. --Derbeth talk 23:59, 13 lip 2007 (CEST)
- Ale według prawa polskiego (i chyba żadnego rozsądnego) nie możesz udzielić licencji, której jeszcze nie ma (tak jak nie możesz podpisać umowy z kimś, kto się jeszcze nie urodził). Czym innym jest, jeśli teraz wybierzesz konkretną licencję i pozwolisz na wykorzystanie również przyszłych wersji GPL: GPL zawiera konkretną klauzulę, która reguluje kwestię użycia przyszłych wersji tej licencji. --Derbeth talk 21:06, 15 lip 2007 (CEST)
- Nie, bo GPL w punkcie 9 określa wyraźnie, że jeśli dokument zezwala na korzystnie z wersji tej "lub każdej późniejszej", to użytkownik może wybierać, czy chce skorzystać z nowszej wersji licencji, czy z tej wymienionej w dokumencie. Czyli prawnie wygląda to tak, że udzielasz licencji GPL w wersji (załóżmy) 2 a w samej licencji jest klauzula dopuszczająca dodatkowe uprawnienia użytkownika. --Derbeth talk 22:35, 17 lip 2007 (CEST)
- O ile nie jestem ślepy, linia "END OF TERMS AND CONDITIONS" jest po punkcie dwunastym, czyli wzmiankowany przeze mnie punkt 9 jak najbardziej jest istotny. Punkt 9 w ogóle nie mówi o wersji dokumentu, mówi o wersji licencji. Działa to tak, że jeśli w dokumencie jest zapisek "udostępnione na licencji GPL w wersji 2 lub nowszej" to użytkownik może korzystać z dokumentu na licencji GPL 3, albo jeśli mu bardziej pasuje to na GPL 2, albo GPL 2.1. To użytkownik ma wybór.
- Nie możesz udzielić nie wiadomo jakiej licencji (czyli licencji, której jeszcze nie ma). Żadne prawo, w szczególności polskie, nie uzna tego. Musisz jasno określić, na jakich warunkach użytkownik będzie mógł korzystać z dokumentu - inaczej czytelnik nie będzie mógł z niego w ogóle korzystać. Określić - czyli powiedzieć: ten konkretny numer licencji. Jak dla mnie jedyną drogą, by tekst był na "najnowszym" GPL-u jest, by w momencie wyjścia nowej licencji edytować dokument, skreślać "udzielam licencji GPL x" i wpisać "udzielam licencji GPL y". Wtedy poprzednie wersje dokumentu wciąż będą na GPL x a nowsze już tylko na GPL 3. Problem jest taki, że podręcznik na Wikibooks będzie edytować więcej osób, pewnie też anonimowych. Od momentu, gdy ktoś wprowadził poprawki do twojego tekstu, nie możesz już rozporządzać całością; jedynie swoją częścią. W praktyce podwójne licencjonowanie tekstów na Wikipedii/Wikibooks i innych wiki ma małe znaczenie praktyczne; zawsze dojdą jacyś inni autorzy i ciężko zebrać zgodę wszystkich na tą drugą licencję.
- Jeszcze jedna uwaga, tak już zupełnie na boku. Robisz dużo błędów ortograficznych. Gdy będziesz pisać podręcznik na Wikibooks, sprawdź swój tekst w jakimś edytorze tekstu ze sprawdzaniem pisowni. --Derbeth talk 18:46, 18 lip 2007 (CEST)
- Nie, bo GPL w punkcie 9 określa wyraźnie, że jeśli dokument zezwala na korzystnie z wersji tej "lub każdej późniejszej", to użytkownik może wybierać, czy chce skorzystać z nowszej wersji licencji, czy z tej wymienionej w dokumencie. Czyli prawnie wygląda to tak, że udzielasz licencji GPL w wersji (załóżmy) 2 a w samej licencji jest klauzula dopuszczająca dodatkowe uprawnienia użytkownika. --Derbeth talk 22:35, 17 lip 2007 (CEST)