Pszczelarstwo/Pasieka/Czerwiec
Czerwiec w pasiece
[edytuj]Około 20–21 czerwca następuje przesilenie letnie, a wraz z nim wiele zmian w pasiece. Podobnie jak maj, również czerwiec jest typowym miesiącem rojowym. Wraz z przesileniem nastrój rojowy wprawdzie zanika, ale nadal należy go kontrolować. W stabilnych rodzinach powolnieje tempo budowania nowych plastrów, za to zwiększa się potrzeba gromadzenia zapasów zimowych. Potrzebę budowania należy wykorzystać do wymiany starych plastrów na nowe. Polepsza to higienę w ulu, np. zmniejsza ryzyko pojawienia się zgnilca amerykańskiego. Spowolnienie tempa budowy plastrów nie daje się zauważyć w prawidłowo pielęgnowanych (stały dopływ pokarmu) odkładach, które kierują się innymi potrzebami (zbudowanie gniazda) niż w pełni zorganizowana rodzina pszczela.
Rozwój rodziny pszczelej w czerwcu
[edytuj]W czerwcu rodzina pszczela osiąga apogeum rozwoju. W sprzyjających warunkach, tzn. dobrej kondycji rodziny, nieprzerwanym dopływie pyłku i nektaru oraz plennej matce itp. ilość pszczół w ulu osiąga liczbę 50 tysięcy.
Deszczowa pogoda i związana z tym przerwa w dopływie pożytku powoduje pogorszenie opieki nad larwami - są rzadziej karmione. Długotrwałe utrzymywanie się niesprzyjającej pogody prowadzi do potrzeby zmniejszenia ilości wychowywanych larw i czasem kanibalizmu wśród pszczół, polegającego na zjadaniu najmłodszych larw. Typową chorobą mogącą się pojawić przy zimnej i wilgotnej pogodzie, szczególnie w słabszych rodzinach, jest → grzybica wapienna. Cierpiące przejściowo na głód rodziny pszczele można podkarmić własnym miodem z wcześniejszego miodobrania.
Odkłady
[edytuj]Do połowy czerwca można jeszcze tworzyć nowe odkłady, a po tym terminie odkłady nie dadzą już rady osiągnąć siły odpowiedniej do przeżycia zimy. Chcąc więc powiększyć pasiekę można natomiast tworzyć sztuczne roje.
W czerwcu odbierany jest jeszcze miód wiosenny. Warto pamiętać, że miodobranie, a szczególnie odsklepianie ramek z miodem i wirowanie miodu to doskonały czas, by zaprosić do pasieki sąsiadów, dzieci z pobliskiej szkoły lub w ogóle gości. Przy tej okazji można zaprezentować im pracę pszczół, pszczelarzy i zrobić reklamę własnego miodu.
Wymiana matek
[edytuj]W czerwcu można też zająć się wymianą matek.
- Szukanie starej królowej
Przystępując do wymiany matek najpierw należy odszukać i usunąć starą królową. Znalezienie jej wśród tysięcy pszczół może czasem sprawiać trudność, szczególnie gdy matki nie są oznakowane. Ułatwieniem może być przestrzeganie pewnych reguł w czasie tej czynności:
- Przede wszystkim nie należy denerwować pszczół. Podczas otwierania ula dym powinien być dawkowany bardzo oszczędnie, ponieważ zbyt dużo dymu skłania królową do ucieczki na ścianki ula lub na dennicę. Odymianie ramek podczas przeszukiwania może spowodować, że pszczoły biegają na plastrach.
- Znajomość zachowania matki pszczelej znacznie ułatwia jej odnalezienie. Najczęściej można ją spotkać na plastrach, na których znajdują się jajeczka, najrzadziej na skrajnych plastrach brzegowych. Jeżeli na plastrach z jajeczkami nie ma matki, to należy najpierw sprawdzić ściany i dennicę ula. Matki uciekając kierują się w kierunku przeciwnym do światła lub źródła dymu.
- W ulach wielokorpusowych matka najczęściej przebywa w dolnym korpusie.