Wikijunior:Układ Słoneczny/Makemake
Układ Słoneczny |
Słońce ☉ |
Makemake jest planetą karłowatą odkrytą w 2005 roku przez grupę astronomów z obserwatorium Mount Palomar. Należy do Pasa Kuipera - pierścienia kometopodobnych brył i planetoid rozciągającego się poza orbitą Neptuna.
Jak duża jest Makemake?
[edytuj]Rozmiary Makemake nie są dokładnie znane, ale jej obraz w podczerwieni uzyskany przez Kosmiczny Teleskop Spitzera pozwala szacować, że jej średnica wynosi od 1300 do 1900 kilometrów.
Jak wygląda jej powierzchnia?
[edytuj]Średnia temperatura na jej powierzchni wynosi -243 stopnie Celsjusza - to zaledwie 30 stopni powyżej zera bezwzględnego (najniższej możliwej temperatury we Wszechświecie). Oznacza to, że substancje, które na niej wykryto: metan, etan, oraz azot - występują tam w postaci stałej (jako "lód”).
Jak długo trwa dzień i rok na tej planecie?
[edytuj]Okres obiegu Makemake dookoła Słońca wynosi prawie 310 ziemskich lat.
Nie mamy dostatecznych danych, aby obliczyć okres jej obrotu wokół osi.
Z czego jest zbudowana?
[edytuj]Na Makemake wykryto metan i etan oraz niewielkie ilości azotu. Możliwe, że gdy Makemake znajduje się blisko Słońca, pokrywające ją lody "parują" wytwarzając cienką warstwę atmosfery. Przy panujących na jej powierzchni temperaturach azot ucieka w przestrzeń łatwiej niż metan, co może tłumaczyć, dlaczego na Makemake zostało go niewiele.
Jak silne jest przyciąganie Makemake?
[edytuj]Przyciąganie na Makemake jest około 20 razy słabsze, niż na Ziemi.
Od czego pochodzi jej nazwa?
[edytuj]Makemake to imię boga-stwórcy według wierzeń ludu z Wyspy Wielkanocnej. Nazwę tę wybrano, ponieważ została odkryta 31 marca - wkrótce po Wielkanocy. Nieoficjalnie nazwano nawet to ciało Easterbunny, czyli po angielsku „Wielkanocny zajączek”.