Dyskusja wikipedysty:Ashaio

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Witaj w polskich Wikibooks![edytuj]

Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:

Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony

Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.

Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.

Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.

Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.

Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.

Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. Persino (dyskusja) 04:00, 25 cze 2023 (CEST)[odpowiedz]

Wikijunior i pokrewne[edytuj]

Witaj.

Tak zgłosiłem, bowiem na wszystkich większych projektach wydzielona jest osobna przestrzeń nazw dla Wikijuniora. Jest on w końcu specjalnym projektem na Wikibooks. Ułatwia to organizację i przegląd modułów przeznaczonych głównie dla dzieci. Ogólnie nie musisz się dopisywać, choć większe zainteresowanie tematem zawsze bardziej przykuwa uwagę. Niestety, po wdrożeniu zmiany, może zaistnieć konieczność ręcznego przenisienia nikórych istnejących modułów, ale tym zajmiemy się 'w praniu'.
Co do języków - myślę, że przydałoby się to omówić w większym gronie. Faktycznie można utworzyć książki uczące dzieci 50 języków. Choć w samej książce "Języki" proponowałbym wprowadzić diametralne zmiany, podobnie jak przydałoby się to w matematyce. Myślę że Języki, powinny być swego rodzaju atlasem językowym z podziałem np. na słowiańskie, łacińskie itp. Słowo "najpopularniejsze" jest użyte w sensie pejoratywnym - w Polsce popularna jest nauka języków obcych takich jak, angielski (z rozróżnieniem na UK i US), niemiecki, rosyjski, hiszpański, kiedyś łacina, czasem esperanto, rzadziej chiński, japoński czy miejscami koreański. Języki bliskowschodnie jak arabski i hindi nie są tak popularne w Polsce, mimo tego można o nich pisać. Na uwadze należy mieć, że hiszpański i angielski nie są językami stricte eutopejskimi - bo używane są w obu Amerykach, rosysjki w Azji, ale też w Europie.
Projekt Wikibooks ma na celu ułatwianie tworzenia artykułów - części modułów można kopiować między książkami - ale z rozmysłem, bo większość z nich wymaga edycji. Nie można też zapomnieć o zachowaniu licencji - czyli podaniu opisu skąd zostało to zaczerpnięte i ewentualnie autorów (jeśli chodzi o Wikibooks, to najczęściej wystarczy podać linka do oryginału).
"Forkowanie" jest rzeczą dyskusyjną i ogólnie odradzaną. Najlepiej byłoby zrobić projekt w brudnopisie tego jakby to miało wyglądać, wtenczas możnaby polemizować. Ale myślę że robienie nadmiernych spisów treści może wprowadzić dzieciom mętlik w głowie. Dlatego też książki z Wikijuniora powinny być wykonywane w sposób w miarę przemyślany - bo bez jakiejść konkretnej koncepcji wyglądać to będzie tak tragicznie jak Wikijunior:Matematyka, który w obecnej wersji wygląda jak jeden wielki dziecięcy koszyk na zabawki - wszystko powrzucane jak leci.

Pozdrawiam -MonteChristof DMC 16:15, 7 mar 2009 (CET)[odpowiedz]

Co do en:Wikitoddler, myślę że jest przerost formy nad treścią. Ogólnie w koncepcji Wikijuniora mamy doczynienia z książkami, które adresowane są do młodszych czytelników, z założenia mających kontakt z takimi treściami pod okiem rodziców (wspólna praca z dzieckiem). Co prawda nie należy wykluczać samodzielnego przeglądania serwisu przez dzieci w wieku szkolnym - jak np. 1-3 klasa podstawówki. Niemniej jednak kontakty dzieci w tym wieku z Internetem najczęściej ograniczane są do serwisów poświęconym grom we flashu. Wikibobas jest w tym momencie wdrażaniem czegoś na siłę i zupełnie nie potrzebnym. Szczególnie, że bobasek to osoba w wieku do 4 lat która, co najwyżej może poznawać nowe dźwięki/słowa, patrzeć na kolorki - a o samodzielnym czytaniu na pewno możemy zapomnieć. Ze względu na taką specyfikację Wikijuniora - wymagającą niesamodzielnej pracy z literaturą, zgłoszony on został do wydzielenia pod osobną przestrzeń nazw - a podręczniki w nim wykonane wymagają specjalnego podejścia - zupełnie odmiennego od tego w podręcznikach dla młodzierzy i dorosłych. Wikibobas mógłby stanowić co najwyżej 1/4 części Wikijuniora, w założeniu że ten kierowany jest z uwzględnieniem dzieci do 12 lat, co tym samym śmiało pozwala na zawarcie go w definicji jak i treści samego Wikijuniora, bez zbędnej konieczności wydzielenia specjalnego miejsca. -MonteChristof DMC 14:18, 8 mar 2009 (CET)[odpowiedz]
P.S. Myślę, że podręczniki szkolne w postaci "Przedmiot dla szkoły podstawowej", nie powinny się znaleźć w samym Wikijuniorze pomimo, że spełniają zakres wiekowy. Ewentualnie powinniśmy wydzielić je zbiorczo w poddziale Wikijuniora/Szkoła podstawowa. Co też postaram się uczynić w chwili wolnego czasu. -MonteChristof DMC 14:23, 8 mar 2009 (CET)[odpowiedz]

Re:Wikijunior:Języki[edytuj]

Jakie pytanie, skoro strony nie ma i pytania? Ananas96 12:27, 10 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]

Thank you for translating our little book to Polish! Helder 13:21, 9 lis 2009 (CET)[odpowiedz]

Propozycja zaleceń edycyjnych dla Książki kucharskiej[edytuj]

Hej :) Widzę, że zajmujesz się książką kucharską. Nie wiem, czy czytałaś w Barze, że przygotowałam propozycję zaleceń edycyjnych dla tego podręcznika (jest tutaj). Byłoby bardzo fajnie, gdybyś zerknęła czy są w porządku, ewentualnie naniosła jakieś poprawki czy zgłosiła uwagi, albo ogólnie napisała, czy ci odpowiadają w tej formie - chciałabym, żeby były jak najlepsze i wprowadzone przy współpracy możliwie dużej liczby edytorów tego podręcznika. Będę ogromnie wdzięczna za wszystkie uwagi :) Pozdrowienia serdeczne. Magalia (dyskusja) 19:59, 7 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Tak ma sens, tylko trzeba stworzyć nowy podręcznik Tablice matematyczne, a także ten owy podręcznik należy rozszerzyć, aby miał miano podręcznika, bo inaczej nie ma sensu tego robić.Persino (dyskusja) 18:15, 26 lut 2016 (CET)[odpowiedz]

Proszę sprawdzić email[edytuj]

Witaj, Ashaio: Proszę sprawdzić email! Temat: "The Community Insights survey is coming!" Jeśli masz jakieś pytania, wyślij e-mail na adres surveys@wikimedia.org.

(English: Please check your email and spam! Subject is "The Community Insights survey is coming!" If you have questions, email surveys@wikimedia.org.)

Sorry for the inconvenience, you can read my explanation here.

MediaWiki message delivery (dyskusja) 18:24, 25 wrz 2020 (CEST)[odpowiedz]