Dyskusja wikipedysty:Jill Tarter
Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:
- o tym czym Wikibooks jest
- czym różni się od Wikipedii
- informacje prawne i prawa autorskie
- wskazówki na temat tworzenia podręczników i nazewnictwa stron
- etykieta i neutralny punkt widzenia
- przeglądanie
Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony
- szybka pomoc
- edytowanie stron, mechanizm Wiki i historia strony
- jak można ilustrować artykuły
- korzystanie z szablonów,
- edycja wzorów matematycznych i użycie znaczników HTML,
- brudnopis
- Portal użytkowników.
Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.
Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 13:25, 12 lut 2011 (CET)
Książka kucharska[edytuj]
Nie słyszałem o kryteriach doboru przepisów, myślę że można by jakimś rozsądkiem się kierować. Ewentualnie zawsze społeczność może rozstrzygnąć, czy coś dziwnego nie dzieje się z książką ; ) --Lethern (dyskusja) 18:47, 14 lut 2011 (CET)
Prawa autorskie[edytuj]
Hej, widziałem ten przepis Książka kucharska/Sałatka kebabowa na stronie [1]. Czy jest Twojego autorstwa? Umieszczone rzeczy na Wikibooks wymagają konkretnej licencji - otwartej. Niewiele rzeczy w internecie jest na otwartej licencji, i nie można ich kopiować dowolnie. Trzeba albo
- być autorem
- przepisać swoim językiem (co sprowadza się do pkt. 1)
- używać tekstu, o którym wiadomo, że jest na wolnej licencji (np. na stronie jest napisane "tekst na licencji CC" zamiast "wszystkie prawa zastrzeżone")
(Uprzedzając wątpliwości, dyskutowaliśmy między sobą na Wikibooks na ten temat. Ogólnie chodzi o to, aby artykuł nie był słowo w słowo taki sam, sam przepis może być podobny, aby forma i tekst były inne; składniki mogą się powtarzać) --Lethern (dyskusja) 11:58, 15 lut 2011 (CET)
Książka[edytuj]
w sprawach książki kucharskiej polecam skontaktować się z: Wikipedysta:Panterka oraz Wikipedysta:Magalia. Prowadzą książkę kucharską od... niepamiętnych czasów :) Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 00:18, 17 lut 2011 (CET)
- jeśli mogę się wtrącić do dyskusji, jaką prowadzisz z Lethernem: ja gdybym brał przepis, np. kogoś z mojej rodziny (np. naleśniki mojej teściowej), to bym w takich wypadkach pisał kurtuazyjnie, że przepis jest autorstwa własnego a dla pewności sprawdził w Google. Mieliśmy już jakiś czas temu niemiłą historię z Książką Kucharską i dlatego staramy być ostrożniejsi. W zasadzie chodzi tylko o to, żeby nie przepisywać słowo w słowo przepisów, które krążą po necie (bo nas posądzą o plagiat) i podawać źródło skąd się przepis wzięło: może być notka bibliograficzna o gazecie, książce kucharskiej albo link do strony internetowej, albo znowuż krótkie hasło "Autorstwo własne. Podobny przepis znajdziesz na stronie: http://www. (...). Tylko tyle. Powodzenia w pisaniu :) Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 19:24, 20 lut 2011 (CET)