Dyskusja wikipedysty:Odder
Dodaj tematCieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:
- O Wikiboks
- Pomoc projektu - główna strona pomocy
- Indeks zasad, zaleceń i pomocy dla wikipedystów
- o tym czym Wikibooks jest
- czym różni się od Wikipedii
- informacje prawne i prawa autorskie
- wskazówki na temat tworzenia podręczników i nazewnictwa stron
- etykieta i neutralny punkt widzenia
- neutralny punkt widzenia
- FAQ - często zadawane pytania i pytania nowicjuszy (zadaj nam pytanie!);
- przeglądanie
Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony
- szybka pomoc
- edytowanie stron, mechanizm Wiki i historia strony
- jak można ilustrować artykuły
- korzystanie z szablonów,
- edycja wzorów matematycznych i użycie znaczników HTML,
- brudnopis
- Portal użytkowników.
Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.
Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.
Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.
Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.
Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. MonteChristof DMC 13:30, 27 sty 2007 (CET)
Małe sprostowanie
[edytuj]Małe sprostowanie co do tej edycji [1], Linux to nie jądro lecz system operacyjny, a jądrem w wypadku Linuxa jest kernel. I według mnie ta twoja edycja nie ma sensu. Ale jeszcze się popytam. Akira ? 12:57, 20 sie 2007 (CEST)
- Masz rację Akira, poprawka powinna raczej zabrzmieć "Linuks" zamiast "Linux", bo to polski podręcznik. Teoretycznie nazwa Linuks może odnosić się również do jądra, ale nikt jej nie używa w tym znaczeniu, wszyscy używają po prostu sformułowania kernel. --Mythov 13:19, 20 sie 2007 (CEST)
- Sorry, ale z tym się nie zgodzę. Nie mamy w języku polskim litery 'x', ale linux to nazwa własna i można tak go nazywać tylko w mianowniku (czyli linux nie linuks, ale rzucać linuksem a nie linuxem). [2] Akira ? 13:29, 20 sie 2007 (CEST)
- Nie jestem polonistą, ale jeśliby w mianowniku było Linux to w pozostałych przypadkach powinno być np. "Linux'ie" zamiast "Linuksie". Oczywiście mogę się mylić. --Mythov 13:33, 20 sie 2007 (CEST)
- Masz rację. W słowniku języka polskiego nie ma słowa Linuks, ale jest za to Linux. --Mythov 13:41, 20 sie 2007 (CEST)
"Linux'ie" nigdy i w żadnym wypadku nie może być. Apostrof służy tylko i wyłącznie do zaznaczania liter, których się nie wymawia, a nie do zaznaczania, że komuś "nie podoba się" polska odmiana zagranicznego słowa. Polecam wszystkim zapoznanie się z [3]. Co do odmiany słowa "Linux" - wchodzi tu sprawa odmiany nazw własnych kończących się na "x". Jedni językoznawcy chcą, by wszędzie poza mianownikiem zamieniać "x" na "ks" a inni - by tylko w miejscowniku. Czyli czy tak czy tak, nie można pisać inaczej niż "Linuksie". Zamiast odkrywać ponownie Amerykę mogliście pomyśleć o zerknięciu do Wikipedii. --Derbeth talk 16:24, 20 sie 2007 (CEST)