Dyskusja wikipedysty:Wolnawiedza
Dodaj tematCieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:
- O Wikiboks
- Pomoc projektu - główna strona pomocy
- Indeks zasad, zaleceń i pomocy dla wikipedystów
- o tym czym Wikibooks jest
- czym różni się od Wikipedii
- informacje prawne i prawa autorskie
- wskazówki na temat tworzenia podręczników i nazewnictwa stron
- etykieta i neutralny punkt widzenia
- neutralny punkt widzenia
- FAQ - często zadawane pytania i pytania nowicjuszy (zadaj nam pytanie!);
- przeglądanie
Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony
- szybka pomoc
- edytowanie stron, mechanizm Wiki i historia strony
- jak można ilustrować artykuły
- korzystanie z szablonów,
- edycja wzorów matematycznych i użycie znaczników HTML,
- brudnopis
- Portal użytkowników.
Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.
Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.
Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.
Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.
Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. Persino (dyskusja) 21:28, 24 cze 2023 (CEST)
Biologia szkoła ponadgimnajalna
[edytuj]Witam, w związku z powstawaniem podręcznika - prosiłbym żeby napisać skąd pochodzą materiały --Lethern (dyskusja) 02:26, 11 wrz 2012 (CEST)
- Pytanie odnosi się do wszystkich materiałów, bo wszystkie muszą spełniać licencję, a ta licencja wymaga aby podany był autor (aktualnie wszystkie materiały, które nie mają podanego autora, odnoszę się do Twojej osoby - czy to jest zgodne z faktem?) --Lethern (dyskusja) 16:10, 11 wrz 2012 (CEST)
Odpowiem na pytanie - wszystko co pojawia się na Wikibooks, czyli tekst i obrazki. Wracając do moich pytan, rozumiem że jesteś autorem tekstów tego podręcznika? --Lethern (dyskusja) 19:29, 11 wrz 2012 (CEST)
Witam! Miło nam, że nas wspierasz tak bogatym wkładem. Nie ukrywam~, że i moją ciekawość wzbudził Twój wkład. Nie obraź się na kolegę Letherna - ale nieczęsto zdarza się, że ktoś pisze niemal całe rozdziały w jednej edycji, której treść jest zarazem merytoryczna, jak i rozciągła w temacie. Doświadczenia mówią, że zazwyczaj (99% przypadków) tego typu edycji, pomimo że wykonywane w dobrej wierze, są "żewcem" przepisywane z cudzych publikacji na zasadzie kopiowania akapitów. Nowicjusze w projektach wiki niejednokrotnie mylą pojęcie autorstwa, z przepisywaniem i kopiowaniem. Kolega Lethern, doświadczony administrator serwisu, jedynie chciał zapobiec ewentualnym przyszłościowo problemom prawnym i wyjaśnić niejasności zawczasu. Ufając, że jesteś pełnoprawnym autorem (a nie zwykłem przepisującym) jak najbardziej zachęcamy do rozwijania Twojego podręcznika, tylko nie zapomnij proszę o podaniu bibliografii (może być jako rozdział podręcznika), gdyż jak przystało dla pozycji naukowych, wykazać należy pewną wynikowość i poparcie obranej filozofii w innych pozycjach literatury. W razie wszelkich wątpliwości nie bój się pytać. Staramy się sobie pomagać. Pozdrawiam -MonteChristof DMC 22:11, 20 wrz 2012 (CEST)
Pytanie dotyczyło podręczników na Wikibooks, czy ogólnie Internetu? Był swego czasu pomysł by zachować podstawę programową dla podręczników dla gimnazjum tworzonych na Wikibooks. Kwestią problematyczną jest stały brak chętnych redaktorów, bogatych w wiedzę i czas by się nią podzielić. Kwestią problematyczną jest też sama "podstawa programowa" która ostatnimi czasy ulega licznym zmianom. Nie wiem czy wynikają one z usilnych prac nad polepszeniem spadającego poziomu nauki, czy układów MENIS z nowymi wydawnictwami. W każdym bądź razie o ile podstawy wiedzy się tak szybko nie zmieniają - o tyle ciężko sprostać wytycznym w jaki sposób ma to zostać przekazane - tym problemom próbuje sprostać obecnie Jarek Lipszyc ze swoją ekipą Wolnych Podręczników. Na Wikibooks staramy się jednak tworzyć podręczniki pomocnicze w nauce - czasami wykraczające nieco ponad program, czasami może miejscami okrawające go. Wynika to trochę ze sposobu działania zaczerpniętego z Wikipedii - gdzie każdy może jakoś rozwinąć rozpoczętą myśl. Może razem z tym zaczerpnęliśmy "podejrzliwość", ale tu akurat statystyka mówi, że ciężej "wymyślać" opis po swojemu, niż ulec wpływom czyjejś percepcji. Jednak w odróżnieniu od Wikipedii - rozwijanie myśli na Wikibooks wymaga nieco więcej wiedzy, zapału i czasu. Stąd też ciężko mówić o zachowaniu podstawy programowej - jeżeli podręcznik powstaje (dorasta do wersji nadającej się określić jako "finalna") w okresie zazwyczaj dłuższym niż 12 miesięcy. Pozdrawiam -MonteChristof DMC 23:21, 29 wrz 2012 (CEST)
podręcznik w księgozbiorze
[edytuj]cześć! dodałem Twój podręcznik do księgozbioru. Karol Karolus (dyskusja) 09:08, 17 gru 2012 (CET)