Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Zyx

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał(a) 13 lat temu Karol Dąbrowski w wątku PHP

Witaj w polskich Wikibooks![edytuj]

Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:

Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony

Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.

Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.

Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.

Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.

Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.

Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. --Derbeth talk 09:45, 30 gru 2005 (UTC)

Baner[edytuj]

Jak widzę, prowadzisz własny blog, więc pomyślałem, że możesz znać się na grafice komputerowej. Nie mamy jeszcze własnego banera ani buttona a niestety wszyscy tutaj są najwidoczniej pozbawieni zdolności artystycznych ;-) Jeśli miałbyś ochotę pomóc nam, zajrzyj na stronę konkursu Wikibooks:Najlepszy baner. --Derbeth talk 10:10, 30 gru 2005 (UTC)

No to u mnie też zdolności artystyczne to jeno pixelart :). Ale znam trochę grafików, m.in. brat się trochę tym zajmuje na dobrym poziomie, więc może uda mi się coś zdziałać :). --Zyx 10:32, 30 gru 2005 (UTC)

Jeszcze mała uwaga: jeśli na serwisach wiki chcesz komuś odpowiedzieć, zrób to najlepiej na jego stronie dyskusji. Wtedy twój rozmówca zobaczy ramkę z powiadomieniem o nowych wiadomościach, natomiast jeśli odpiszesz na swojej stronie dyskusji - może się nie zorientować. Oczywiście na stronach dyskusji artykułów piszemy normalnie. --Derbeth talk 10:36, 30 gru 2005 (UTC)

Kompletność podręcznika[edytuj]

Wiesz, to byłoby nie fair w stosunku do innych podręczników, np. C (jest wciąż oznaczony jako 25%). Nasza obecna polityka jest taka: dajemy 25% jeśli faktycznie podręcznik w danej chwili wyczerpuje 25% problemu; twój jeszcze tego nie czyni (zobacz, jaki ambitny plan sobie narzuciłeś). Niby to trochę niesprawiedliwe, że mniejszym podręcznikom łatwiej osiągnąć wysoki stopień kompletności, ale z drugiej podręczniki większe mogą liczyć na wyróżnienie na stronie głównej. --Derbeth talk 19:56, 3 sty 2006 (UTC)

Acha, rozumiem. W takim razie zakasuję rękawy i do dzieła :). --Zyx 13:51, 4 sty 2006 (UTC)

Podręcznik PHP[edytuj]

Witaj, myślę że można Ci jakoś pomóc w pisaniu podręcznika o PHP.

Co jest do zrobienia ? Po koleji, tzn. Przetwarzanie tekstu czy też myślisz najwpier o napisaniu czegoś innego?

PHP zajmuje się już od jakiegoś czas więc mam nadzieję że będę pomocny.

OK, tylko dodawaj podpisy do swoich wypowiedzi, bym wiedział, kto pisze. Byłoby bardzo miło, gdybyś mógł pomóc. Na razie chcę się zająć opisem funkcji, ale nie takim beznadziejnym, jak się spotyka w niektórych książkach: składnia, opis, przykład i wypad. Widziałbym to w ten sposób, że pogrupowane byłoby to na różne zagadnienia. Do nich byłyby przykłady i później w ich analizie omówienie, jakie to funkcje zostały użyte, dlaczego tak a nie inaczej. Wspaniale byłoby umieścić kilka ciekawych trików. Nie chcę tu robić alternatywnej dokumentacji, a po prostu dobry przewodnik po programowaniu w PHP. PS. Pisze się "po kolei" :). Jak nie jesteś pewny pisowni, to w Wordzie albo czymś pisz i potem kopiuj, bo poprawianie po kimś ortografii jest dosyć nużące. --Zyx 12:41, 2 mar 2006 (UTC)

Witam, Wreszcie widzę, że ktoś chce stworzyć ciekawy i przydatny podręcznik PHP. Sam korzystam z różnych podręczników i pomocy. Zawodowo zajmuję się pisaniem aplikacji korporacyjnych dla małych, średnich i dużych firm, więc mógłbym się przydać, dodając kilka ciekawostek i problemów, z jakimi się spotkałem w swojej pracy :) Na co dzień używam szablonów Smarty, więc w przyszłości mogę się zabrać za ten dział. Z czasem u mnie ciężko, ale postaram się czasem coś naskrobać. --Poziomek 11:52, 18 mar 2006 (UTC)

A ja powiem tyle, że właśnie z tego podręcznika uczę się podstaw PHP, naprawdę dobry podręcznik :) W najbliższym czasie będę ostro się uczył PHP, więc za jakiś może tydzień/2 tygodnie zacznę trochę pomagać przy pisaniu podręcznika. CzarnyZajaczek 18:52, 9 kwi 2006 (UTC)

Co do tych dystrybucji, to skupienie się na kompilacji jest dobrym rozwiązaniem, bo bardziej ciekawscy userzy mogą sobie zawsze zajrzeć do źródeł i coś ciekawego wyszperać. Mimo to nie należy pomijać ideologii pakietów. Powód - kompilując coś pod linuksem nie jest już tak kolorowo, żeby w ten sposób zainstalowane pliki usunąć (trzeba wiedzieć gdzie i co konkretnie zostało zainstalowane). Dla początkującego usera taka ręczna "deinstalacja" może być źródłem problemów (np. usunie coś za dużo lub czasem nawet za mało). Rozwiązaniem może być utworzenie pakietu "w locie" podczas kompilacji, lecz - znów - oznaczałoby to konieczność wspomnienia o pakietach. Co do mojej edycji nt. instalacji pakietów pod linuksem - mylące i denerwujące (dla mnie i wielu innych linuksowców) jest wywyższanie Ubuntu ponad Debiana jako samodzielną dystrybucję. Ubuntu oraz wiele innych - jak już gdzieś wspomniałem - jest oparte o Debiana. Więc skoro piszemy o debianowych dystrybucjach, to tytuł powinien zawierać słowo "Debian", zaś o Ubuntu wspomnieć można (dla niezorientowanych w sytuacji dystybucji) we wstępie jako jednej z wielu rodzin systemów opartych o ww. Debiana. Tak też bodajże uczyniłem. Co do menadżerów pakietów, które wymieniłem w edycji, to nie są one jakimiś wyszukanymi programami dostępnymi jedynie pod czystym Debianem, ale pospolitymi, uniwersalnymi ("apt" jest podstawowym) programami dostępnymi w zasadzie w każdej domyślnej instalacji systemu opartego o Debiana (jakim, jak wspomniałem, jest Ubuntu). Nie rozumiem więc o co ten krzyk - poprawiłem jedynie niespójności w opisie instalacji pakietu na systemach debianowych, które mogłyby zdezorientować innych początkujących linuksowców. Teraz (tzn. po mojej edycji, nie wiem jak jest teraz - nie patrzyłem) użytkownik, który wie, że jego system jest oparty o debiana (a jest to wiedza podstawowa, nabyta zwykle mimochodem podczas np. instalacji) będzie mógł zastosować się do instrukcji instalacji pakietu w Debianie, nt. gdyby rozdział (i treść) nadal odnosiła się wyłącznie do Ubuntu, to właściciel np. czystego debiana, czy innego z tej rodziny systemu, nie musiałby wiedzieć, że ubuntu to debian i pozostałby bez wskazówek instalacji. A sprawa jest dość poważna, ponieważ Debian jest najpospolitszym linuksem (przynajmniej jeśli chodzi o dystrybucje "czyste", czyli takie, na których bazują inne) oraz posiada najwięcej odmian, przy czym Ubuntu nie jest wcale najpopularniejsze. Reasumując - zostawilibyśmy użytkowników wielu różnych systemów (bazujących na Debianie) na lodzie, ponieważ autor poprzedniej wersji rozdziału posiadał Ubuntu. Co do kompilacji, to jestem zainteresowany udzieleniem pomocy, pod warunkiem trzymania się "standardów" podziału dystrybucji linuksowych ze względu (tylko i wyłącznie) na dobro czytelników i utrzymanie ogólnie przyjętych (zwykle oficjalnych) "kanonów" w tej "dziedzinie" (a nie np. moje widzimisię). Pozdrawiam. PS. Sorry za jeden wielki zlepek liter PanzerMaus

Jak masz momencik to mógłbyś pomóc z tą 'Wielką tabelą czasów' więcej napisałem w Dyskusji

Nowy banner[edytuj]

Nie mogę dostać się na stronę eXtrema, możesz mu przekazać wiadomość? Mam projekt następnego bannera dla Wikibooks, byłbym bardzo wdzięczny, gdyby zajął się jego wykonaniem. --Derbeth talk 22:09, 29 mar 2006 (UTC)

Możesz przypomnieć eXtreme o nowym projekcie bannera? Dalej nie mam z nim kontaktu a fajnie by było, gdyby zrobił nam ten jeszcze jeden banner. --Derbeth talk 07:47, 6 maj 2006 (UTC)

Opis pakietów PHP[edytuj]

Jezeli chodzi o pisanie na stronie dyskusji to zle zrozumialem jeden fragment i dlatego napisalem na tej stronie. Odnosnie tlumaczenia manuala to nie wiem czy zauwazyles ze mozna by to troche poprawic, przykladowo funkcja login z pakietu Net_POP3 jest opisana ze trzeci parametr odnosnie laczenia z uzyciem APOP ma wpisane ze pownien byc to typ boolowski a w przykladzie jest co innego napisane($pop3->login($user , $pass,'USER' )), tak wiec sam rozumiesz. Jezeli chodzi o spis funkcji to pprzeciez mozna dawac link z innych przykladow do opisow tych funkcji. I mozna gdzies wykorzystac to co napisalem w moim brudnopisie w projektach wiki. Rozumiem ze nie ma sensu dalej tego pisac. pawlosck 20:52, 17 kwi 2006 (UTC)

Problem w tym, że my nie robimy tu tłumaczenia żadnego manuala, tylko podręcznik mający czegoś nauczyć. To są dwa zupełnie różne profile i gdyby je wymieszać, powstałaby niestrawna papka. Przeciwko PEAR nic nie mam - jeśli się trzyma przjętej konwencji, jest OK. Inna rzecz, polska dokumentacja PEAR jest opracowywana: http://pear.php.net/manual/pl/. Jeśli naprawdę chcesz pomóc tylko w taki sposób temu repozytorium, zgłoś się do tamtej ekipy. Tam też panuje GNU FDL :). --Zyx 05:43, 18 kwi 2006 (UTC)

w spirawie kursu php[edytuj]

zmieniłem przykład z $_GET, co ci się nie spodobało.

Ja nie zgadzam się z polityką nierobienia zmiennych tymczasowych za wszelką cenę. Mam wieloletnie doświadczenie z PHP i na własnej skórze nauczyłem się, że modyfikowanie i późniejsze używanie surowego $_GET jest idealnym sposobem na bugi i luki. $_GET jest specjalną zmienną, która ma swoje znaczenie. Modyfikując jej zawartość zmieniasz znaczenie, dlatego powinno się operować tylko na jej kopii. Nawet jeśli początkujący podchwyci pomysł robienia zbyt wielu zmiennych, to najwyżej zajmie pare bajtów pamięci, ale nie będzie produkował gigantycznych luk bezpieczeństwa.

"Nie da się użyć przekierowania i 404 na raz" - tylko że tam w ogóle nie używam 404" No to robisz błąd, bo jeśli wyświetlasz komunikat "nie ma takiego pliku", to powinieneś przy tym wysłać status 404, bo inaczej wg HTTP plik *jest* i po prostu zawiera sobie jakiś tekst. Niestety PHP nie ukrywa przed programistą bebechów HTTP i trzeba takich rzeczy uczyć.

A ja się nie zgadzam z polityką ich robienia "bo tak". I co, jak przepiszesz to do normalnej zmiennej, to nagle te wszystkie błędy magicznie znikają? Błędy co najwyżej mogą wystąpić, jeśli pierwsza partia kodu zmodyfikuje sobie toto, a druga partia spróbuje odczytać, zakładając, że są tam oryginalne dane. Tyle że po pierwsze: wtedy mamy błąd w sztuce, a po drugie w dalszej części podręcznika jest, zdaje się, przykład, który "przy okazji" wspomina o takim zagraniu i wyjaśnia, dlaczego wtedy skopiowaliśmy wartość z $_GET do zmiennej, choć wcześniej tego nie robiliśmy. I z tymi "paroma" bajtami to mocno przesadziłeś - wejdź sobie w źródła i policz, ile informacji Zend Engine składa sobie na taką jedną zmienną. Ad. punktu dwa - zupełnie nie rozumiem. Najpierw piszesz, że nie da się użyć przekierowania i 404 naraz, a jak piszę, że przecież tak nie ma, to odpisujesz, że źle. Zdecyduj się: skoro się nie da, to czemu za drugim razem mi piszesz, że tak jest dobrze? Ponadto, poczytaj sobie dodatkowo opisy do przykładu, a nie tylko jego kod źródłowy. Czarno na białym jest tam napisane, że on MA demonstrować działanie Location, a nie 404 - jeśli masz tutaj jakiś sensowniejszy pomysł na przykład, uwzględniający aktualny poziom wiedzy czytelnika, to się nim raczej podziel. --Zyx 15:51, 22 sie 2006 (UTC)

Programowanie: PHP a PHP[edytuj]

Czy nie lepiej by było jakby nazwa podręcznika była PHP a nie Programowanie: PHP. Jesli zgodzisz się na to moge to pozamieniać

Pozdrawiam
Akira 10:13, 31 sie 2006 (UTC)

Ok, pozamieniaj. Gdy zaczynałem robić, po prostu wykorzystałem tytuł, który był już nadany pierwotnemu "podręcznikowi". Zostaw tylko przekierowanie, ponieważ w sieci trochę linków już prowadzi do dotychczasowego tytułu. --Zyx 07:08, 10 wrz 2006 (CEST)Odpowiedz

Wikibooks & Wikipedia[edytuj]

Chyba czegoś tu nie rozumiem: chciałam się zalogować do takiej no... ogólej Wikipedii, a z trudem dostrzegłam, że jestem tylko w Wikibooks i nigdzie się nie mogę zalogować:< To jak: mam się teraz zarejestrować jeszcze raz, w Wikipedii? Ale to bez sensu, jak ja mam konto i stronę TUTAJ! I jak mam zrobić sobie z tej mojej strony na Wikibooks przejście do jakiegoś artykułu z Wikipedii? Bardzo proszę o jakąś konkretną instrukcję, bo już wysiadam...
Astroni Toderas

Wikibooks, Wikipedia, Wikisłownik itd. pod kątem oprogramowania i bazy danych są całkowicie niezależne. Oznacza to, że w każdym z nich musisz się osobno rejestrować i osobno tworzyć swoją wizytówkę. Link między Wikipedią, a Wikibooks da się zrobić tylko poprzez skopiowanie całego adresu do treści artykułu. --Zyx 18:34, 25 maj 2007 (CEST)Odpowiedz

Podręcznik PHP - Pomoc i Materiały[edytuj]

Mam trochę tekstów u siebie na stronie - http://www.php.rk.edu.pl/w/p/podstawy-php/ ale połowa jest przestarzała albo wymaga aktualizacji. Tak sobie pomyślałem żeby połączyć siły z wikiksiążką :) To co się nadaje i nie ma w książce odświeżyłbym i przeniósłbym na książkę a u siebie dał ładny spis treści itp do książki. Riklaunim

OK, sorry że trochę późno odpisuję, ale maturki były. Jeśli nie masz nic przeciwko wypuszczeniu tego na GNU FDL, to nie ma najmniejszego problemu, by to jakoś zintegrować.
Dobra, to tak - jak u siebie dam wszystko na FDL - http://www.php.rk.edu.pl/w/p/podstawy-php/, trochę wykorzystam wikiksiążkę, a wy sobie dowolnie dostosujecie artykuły, których nie ma w książce. Obecnie w przebudowie wszystko :) Do wykorzystania elementy obiektówki i bazy danych ja je zaktualizuję :) itp. itd.

Podręcznik-"Gramatyka języka słowackiego"[edytuj]

Proszę zerknąć do podręcznika Wikibooks pt."Gramatyka języka słowackiego" (rozdziały: Fonetyka, Pisownia). Dziękuję! --SolLuna ( dyskusja) 17:25, 22 cze 2009 (CEST)Odpowiedz

PHP[edytuj]

Witam, wprowadziłem ostatnio parę edycji w podręczniku, w pierwszym modułach. Jeśli masz za dużo wolnego czasu (oczywiście wszyscy go mamy za dużo), rzuć okiem czy nie wstawiłem gdzieś głupoty ; ) --Lethern 08:44, 16 sty 2010 (CET)Odpowiedz

Z tego, co widzę, to tam poprawki techniczne były tylko robione. W sumie najlepiej to bym widział nawigację i na dole, i na górze, bo czasem ludzie chcą tylko przeglądać treść, by coś znaleźć i wtedy z górnego się wygodniej korzysta. --Zyx 09:29, 16 sty 2010 (CET)Odpowiedz
Hmm, z nawigacją to i tak myślę, że jesteśmy o erę do przodu - na angielskiej Wikibooks nie widziałem w ogóle nawigacji... Co do górnej, to można by to przedyskutować gdzieś ; ) --Lethern 13:44, 16 sty 2010 (CET)Odpowiedz

Jest pewien problem... Dodanie numerowania linii w tagach source w podręczniku PHP trochę utrudnia korzystanie z niego - skopiowanie kodu jest niewykonalne, bo kopiują się wszystkie numery wierszy. Co z tym zrobimy, może usuniemy numerowanie do czasu załatwienia problemu? --Lethern 20:23, 24 sty 2010 (CET)Odpowiedz

A pod jaką przeglądarką? Ja pod Operą kopiuję bez najmniejszych problemów... --Zyx 07:59, 25 sty 2010 (CET)Odpowiedz

Pod Firefoxem, chyba 3.5, a to dziwne.. (jak możesz to wpisuj się na mojej stronie dyskusji) --Lethern 10:17, 25 sty 2010 (CET)Odpowiedz


Co do wstawiania SdU w modułach podr. PHP, może lepiej na razie te moduły wstawić w jakiś osobny rozdział, albo poczekać z kasowaniem, aż pojawią się nowe moduły? Myślę, że lepiej żeby był stary materiał, podczas gdy powstawać będzie nowy.. niż żeby skasować to, co już jest, i zostać z pustką. (o ile mnie rozumiesz, choć może ja pomyliłem się w ocenie) --Lethern (dyskusja) 15:28, 8 maj 2010 (CEST)Odpowiedz